1 Kasım genel seçimleri sonunda kazanan siyasi partiye veya partilere bakmadan, kazanan ülkemiz, tüm halkımız ve gelecek nesillerimiz olsun istiyorum. Kutuplaşma ve ötekileştirme olmasın. Barış, huzur, mutluluk, sağlık ve refah olsun istiyorum.

Eğer iktidar yüzde yüz oy alarak seçilmiyorsa, alamadığı oy kadar muhalefet ve farklı düşünceler var demektir. Seçim sistemi gereği iktidar olsa da aslında tercih anlamında iktidar değildir. İktidar, oy alamadığı kesimi hep aklında tutmalı, önemsemeli, dinlemeli ve kucaklayıcı bir politika ile bu kesimi kazanmaya çalışmalıdır.

Siyaseti amaç olarak gören siyasilerimiz, 1 Kasım’dan itibaren iktidar ve muhalefet ayrımı yapmaksızın ülkemizin temel problemlerinin çözümünde ve daha ileriye taşıyacak her düşünceye birlikte önem vermeli, ‘ortak akıl’ ile hareket etmelidir.

Bir başka siyasi partide görev alan veya başka siyasi partiyi destekleyen, konusunda uzman, fikir üretebilen, sadece doğrunun yanında olma cesareti gösterebilen, devletçi, yürekli dediğimiz insanlar, bürokratlar, iş adamları, sivil toplum kuruluşları ve tüm paydaşların fikirlerine itibar edilmeli ve önemsenmelidir.

En doğru düşünen biziz’, ‘En milliyetçi biziz’, ‘En Müslüman biziz’, ‘En değişimci biziz’ diyerek ötekileştirmeye meydan veren, diğerlerinin tamamını beceriksiz, milli olmayan, bilgisiz, hatta hain olarak gören siyasi anlayışın gölgesi bile ortalıkta gezmemelidir.

Bu ülkede siyasiler, almış olduğu kararların sadece belli kesimleri değil, tüm halkı etkilediğini hiçbir zaman unutmamalıdır.

1 Kasım genel seçimlerinden sonra muhalefette olan partilerdeki görevliler ve o partilere gönül vermiş olanlar için, iktidardakiler kadar bu ülkeyi sevmiyor, bilmiyor, savunmuyor, barışçıl değillerdir diyemeyiz.

Eğer muhalefet demokrasinin ve çok partili hayatın vaz geçilmez bir unsuru ise muhalefet yine görevini yerine getirmeye devam etmelidir. Muhalefet bu ülkenin geleceğini düşünüyorsa, iktidarı adım adım takip edip doğru kararlar almasını sağlamalıdır. Muhalefet, iktidarın yaptığı her işi, sert, seviyesiz biçimde eleştirip suçlamamalıdır. Muhalefet, iktidarı şikâyet edecekse yine onu iktidar yapamayan millete edecektir. Muhalefet, iktidarı her yönüyle denetleyecek, tabiri caizse nefes aldırmayacaktır. Ancak doğru yaptığı işlerde de takdir edecektir.

Demokrasilerde muhalefet etmek ve her siyasi partinin iktidara gelme arzusu vardır ve olacaktır. Unutmayalım ki iktidarı da muhalefeti de belirleyen millettir. Millet, tercini her zaman inandırıcılığa, samimiyete, güvene ve istikrara göre yapıyor. Millete rağmen hiçbir siyasisi anlayış kabul görmemiş ve tercih edilmemiştir.

Şahsen 1 Kasım genel seçimlerinden sonra ülkemizin geleceğinden çok umutluyum. Çünkü bu seçim sonucunda her bir seçmenin oyları daha güçlü ve ortak bir iradeyle temsil edilecektir.

Ülkemiz insanlarını güzel günler bekliyor. 1 Kasım bu anlamda ciddi bir başlangıç olacak.

Yeni Türkiye için bütün seçmenleri oyunu kullanmaya davet ediyorum.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com