Trabzon’da dönemin Çevre ve Şehircilik bakanı Erdoğan Bayraktar, bir süre önce hayatını kaybeden eski Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık’ın hazır olduğu İl Koordinasyon Toplantısı’nda şöyle demişti: “Trabzon’a 2. devlet üniversitesi şarttır. Küçük düşünmemek lazım. Trabzon’u kültür merkezi yapmanın yolu budur. Trabzon’un tarihi konumu itibariyle önemli bir şehir. Büyükşehir olduk. Biz 31 büyükşehir içinde 31. sıradayız. Bu yüzden şehrimizi biraz daha parlatmamız lazım. Trabzon’un marka değerini arttırmalıyız”


Gel zaman git zaman derken Bayraktar, bakanlık görevinden alındı. Dolayısıyla 62. hükümette Trabzonlu bir bakan da olmayınca 2. üniversite takip edecek kimse kalmadı.


Trabzon’un gündeminden bir türlü düşmeyen 2. devlet üniversitesi için zaman zaman Sivil Toplum Örgütleri ile birlikte meslek odaları çeşitli açıklamalar yaptılar.

Biz bu üniversiteyi Trabzon’a istiyoruz” dediler. Dikkate alan olmadı! Bir kulağımızdan girdi, diğerinden çıktı.


Velhasıl muhterem şehrin patronu Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu devreye girdi.


Dönemin Başbakan’ı Recep Tayyip Erdoğan’a Trabzon temasları kapsamında 2. devlet üniversite isteklerini dile getirdi. Gümrükçüoğlu, “Şu anda 55 bin öğrencisi olan KTÜ’de lisans öğretiminden başka bir eğitim verilememektedir. Söğütlü, Akçaabat tarafında ikinci bir üniversite kurulmasını Başbakanımızdan talep ettik” ifadelerini kullanmıştı.


Hatırlayın!

Bir süre önce Akçaabat’ta eski TEKEL binaları KTÜ’ye devredildi. Akçaabat lobisini bir heyecan sardı. Acaba 2. devlet üniversitesi Akçaabat’a mı kurulacak dediler. Belediye Başkanı Şefik Türkmen çıkıp açıklama yaptı. “Tekel binalarının yeri 2. devlet üniversitesi için çok uygundur. Biz bu üniversiteyi buraya istiyoruz” dedi.


Akabinde Beşikdüzü’nden ses yükseldi. Ama nedense KTÜ her zaman kulak tıkayan taraf oldu.


Trabzon’da şehrin dinamikleri, 2. Devlet Üniversitesi’nin kurulması yönünde hemfikir iken, KTÜ Rektörü Prof. Dr. Süleyman Baykal’ın, “2. Devlet Üniversitesi bizim gündemimizde yok” demesi, garip doğrusu! KTÜ senatosu acaba 2. devlet Üniversitesi’ne sıcak bakmıyor mu? Ki eğer bakmıyorsa bunun nedeni nedir?


Dolaylamaya gerek yok, doğrudan sonuca tüneyeyim. KTÜ, her geçen gün biraz daha kan kaybediyor. Bu gerçeği artık birilerinin kabul etmesi gerekiyor. 61 bine dayanan öğrenci sayısı ile artık ihtiyaçlara cevap veremiyor. Bu nedenle 2. devlet üniversitesi bu şehre şarttır. Aksini düşünen meydanlarda millete ahkâm kesmesin. Yemiyorlar artık!

Eyvallah!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com