Batı dünyasının Türkiye üzerindeki kokuşmuş zihniyeti artık iyice anlaşıldı. Görüyor ve de yaşıyoruz... NATO’da aynı düşünceyi paylaştığımız ABD bile art niyetliliğiyle Türkiye üzerinden Ortadoğu’daki amacı BOP’u gerçekleştirme sevdasına kapıldığı gün gibi ortada...

Sadece ABD’ mi?

Ya Almanya’ya ne demeli?

Almanya Meclisi, 2 Haziran 1915 olaylarını “soykırım” olarak tanıyan kararı onayladıktan sonra zaten limonileşmeye dönen ilişkileri gerginleşmeye doğru gidiyor.

Alman hükümeti, kendi meclisinin kararına uyması ve hele de Başbakan Merkel’in ortada sanki hiçbir şey yokmuş gibi davranışlar sergilemesi bu konunun tuzubiberi oldu.

Batı’ya göre Türkiye; onların her emrini yerine getirecek konumda bulunan bir Ortadoğu devleti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 15 Temmuz darbe girişimini Avrupa’da/Almanya’da bulunan yurttaşlarımızla anlatacağı görüntülü konuşmasına izin vermeyen Alman Hükümeti, iş PKK’ya gelince yelkenleri indirdi.

Terör örgütü PKK güruhunun Türk Hükümeti aleyhine, 15 Temmuz darbe girişimi lehine gösteri yapmasına izin verilmesi iyi niyetin işareti değil her halde...

Demek ki Almanya’nın da Türkiye’ye karşı içten içe beslediği -bizim açımızdan- kötü niyetleri var.

“Batı dünyası” böyledir işte...

***

ABD’nin koca dünyanın onca ülkesini bırakıp “BÜYÜK ORTADOĞU PROJESİ”nin peşine takılmasının, bunda ısrarcı olmasının nedenlerini biliyoruz.

“Böl-Parçala-Yut” politikasıyla halkları kendi aralarında mezhep ve ırk savaşına iten “Batı zihniyeti” bu tutumuyla kendilerine yeni yaşam/sömürü alanları yaratmayı nicedir amaçlamış görünüyorlar.

1950-1960’lı yıllarda Irak’ın kuzeyinde Kürt grupların liderliğine oynayan Molla Mustafa Barzani o günlerden gelen ayrılıkçı tutumlarını destekleyen ABD oldu.

Bugün görünen manzarada Saddam yönetimini yerle bir eden Batılı güçlerin başı ABD, görünürde amacına ulaşmış görünüyorsa da; Ortadoğu labirentinin dehlizlerinde kaybolmadan kaçacağı günlere doğru gittiğinin farkında değil.

BOP ile Türkiye’yi de kendisiyle birlikte hareket etmeye zorlamaya kalkan ABD’nin amacının Irak petrolünün Akdeniz havzasına akıtmak ve böylece sömürü düzenini sürdürmek olduğu ortaya çıktı.

Ama bu amacın Türkiye’nin aleyhine bir durum yarattığını gören TC hükümeti, bu konuda inisiyatifini ortaya koyunca ABD’nin BOP keyfi ya da hayali; suya düştü görünüyor bugün...

Yarın ne olur, onu da gelişmeler gösterecek.

Türkiye dış politikada kendi ağırlığıyla ve de Atatürkçü düşüncelerle ortaya koyacağı tavır “Batı dünyası”nın emperyal/sömürü hevesini dün kırdığını, bugün ve yarın da kıracağını bilmemiz gerekir.

“Yurtta barış, dünyada barış” ilkesi dış politikada şaşmaz mihenk taşı olma özelliğini hala sürdürüyor.

Bunu unutmamalıyız.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com