BRÜKSEL-Avrupa her şeyden önce kendini düşünen bir topluluk oldu öteden beri... Birincil hedef, her olayda kendisinin ne alacağı/ kazanacağı, ya da vereceği hep ilgi alanına girdi, düşüncesi oldu.

Böyle gelmiş, böyle gidiyor, bu anlayış. Bu tutum terör alanında en bariz şekilde yaşanıyor. Avrupalı terör kendisinde, kendi kıtasında olmasın da nerede olursa olsun anlayışını hala sürdürüyor ne yazık ki... Hatta kendisinden uzaktaki terör odaklarına gizli gizli silah ve maddi yardım yaptığı da biliniyor. "Beni sokmayan yılan bin yaşasın" anlayışı... Türkiye'nin başına bela olan PKK ve türevlerini Avrupa'nın kucaklayıp temsilcilikler açma izni vermesi, başka nasıl tanımlanabilir ki?

Paris'te 2014 yılında ve geçen yıl 13 Kasım'da yaşanan terör olayları sonrasında tüm Avrupa'nın Fransa'nın yanında nasıl bütünleşip saf tuttuklarını gördük/yaşadık. Belçika/Brüksel'deki terör olayının da Paris olaylarıyla bağının olduğu başlangıçtan beri biliniyordu. Nitekim son Paris olaylarında rol aldığı bilinen, ama saklanan IŞİD militanı Salah Abdusselam adındaki teröristin Belçika/Brüksel'de güvenlik güçlerince yakalanması teröre karşı birlikte hareket etmenin güzel bir örneğidir kuşkusuz. Peki, Türkiye'nin yıllardır terörle yaptığı mücadelede Belçika'nın yukarıda sözünü ettiğimiz işbirliğine/mücadeleye Avrupa'dan hangi ülke samimi şekilde evet dedi? Hep göz boyama, aldatma, savsaklama... Yalancı/çıkarcı dostluk gösterileri!

Brüksel'de dördüncü günüm... Terörü yaşamış olmak insanlar üzerinde öylesine belirgin gözleniyor ki... Çekingenler... O, eskinin cadde ve sokaklarda güler yüzlü, bisikletle dolaşan insanları yok olmuş adeta... Ama yönetim o biçim kararlı... Çekinmeden uyarıyor: "Sokağa çıkmayınız!.. Toplu yerlerde bulunmayın!.. Kalabalıklara katılmayın!" Bunlar olası bir terör olayının getirdiği yaşam tarzı... Herkes de buna uyuyor, saygılı davranıyor. Belçika polisi, çoğunluğu başka ülke yurttaşlarının oturduğu Brüksel'deki kimi mahalleleri gözetime almış durumda... Zaman-zaman kimi kişileri yakalayıp sorguya götürdüğü söyleniyor. Dünya'nın üç merkezi Brüksel... Önce Belçika'nın başkenti... Sonra NATO'nun merkezi... Ve nihayet kalplerin bir atacağı, birlikte mutlu olup, birlikte üzülecek olanların umudu AB'nin kalbinin attığı merkez Brüksel... Ama bu üç "önem"in buluştuğu noktada şimdi huzursuzluk var.

Bekleyelim. "Mevlam görelim neyler, neylerse güzel eyler..."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com