Aylardır beklenen gün geldi çattı. Bütün partilerin milletvekili adayları bugün belli olacak.
 

Siyasi partiler, 7 Haziran seçimleri için aday gösterdikleri kişilerin isimlerini en geç mesai bitimine kadar Yüksek Seçim Kurulu’na bildirmek zorunda…
 

Trabzon’da MHP’nin birinci sıra adayının Koray Aydın olacağı kesin gibi. Diğer sıraları merak ediyoruz. CHP, tartışmalı bir sürecin ardından aday listesini önseçimle belirledi.


Buna göre CHP’nin sıralaması şu şekilde oldu: Haluk Pekşen, Ali Türen Öztürk, Ahmet Kaya, Murat Özçilingir, Yavuz Karan ve Mustafa Aydın.


Uzun süre, Volkan Canalioğlu’nun kontenjandan birinci sıra adayı yapılacağı konuşuldu ancak son bilgilere göre Canalioğlu Bursa’dan aday gösterilecek, ön seçimle belirlenen listede hiçbir değişiklik yapılmayacak.


Bu demokratik tavrın CHP’ye oy kazandırıp kazandırmayacağını 7 Haziran’da görebileceğiz.


Adaylarının kim olacağı en fazla merak edilen ise AK Parti. Zira hem iktidar partisi, hem de güçlü isimlerden oluşan 49 aday adayı var. Günlerdir aday toto oynanıyor. Birileri ilk sıraya konuluyor, birileri son sıraya yerleştiriliyor, birileri ise listede hiç yer bulamıyor!


Bugün toto bitiyor.

Kimlerin listede yer aldığına dair net olmasa da duyumlarımız var ancak şimdilik o isimleri zikretmenin anlamı yok. Zira bugün, o 49 isimden listeye girebilme şansı yakalayanların kimler olduğunu ya da onların dışında hangi isim ya da isimlerin aday yapıldığını öğreneceğiz.


İnşallah, ülkeye ve Trabzon’a faydalı işler yapabilecek, moda deyimle ‘kendini değil kentini’ önceleyen isimlere yer verilir.


Tüm partilerin aday adayları, günlerce yoğun bir şekilde çalıştılar. Teşkilatları gezdiler, sivil toplum kuruluşlarını ziyaret ettiler, esnafı dolaştılar, projelerini anlattılar ve destek istediler.


Temayül yoklamaları ve anketler yapıldı, Ankara’ya çağrılıp mülakata alındılar. Her biri, siyasetteki hünerlerini olabildiğince sergilemeye gayret gösterdi. Sonuçta bu bir yarıştı.


Fakat Trabzon’da bütün partilerin aday adaylarının mümkün olduğunca seviyeli bir dil kullandıklarına, gereksiz polemiklere girmediklerine, başkalarını incitmemeye özen gösterdiklerine şahit olduk.


Siyaset sahnesini çirkinleştirmedikleri için bütün partilerin aday adaylarına teşekkür ediyoruz.


Bugün listeye girenler sevinecek, giremeyenler üzülecek.


Gerek listeye girenlerle gerekse giremeyenlerle ilgili fikir ve düşüncelerimizi önümüzdeki günlerde ayrıntılı şekilde kaleme alacağız.


Aday olanları şimdiden tebrik ediyor, ülkemiz ve milletimiz için hayırlısını temenni ediyoruz.

Kalın sağlıcakla…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com