Ahmet Metin Genç: "Bölgenin Konsepti Turizm"

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’le, projelerini ve şehrin sorunlarını konuştuk. Kente yeni bir meydan kazandıracaklarını söyleyen Genç, turizmin önemini de vurgulayarak, “Bölgenin konsepti turizm. Altın yumurtlayan tavuğa gözümüzü diktik. Misafirlerimize iyi davranalım, sömürmeyelim” dedi.

AHMET METİN GENÇ’İN DEĞERLENDİRMELERİ:    
Soru: Siyasi partileri ziyaret ederek ılımlı bir hava çizdiniz. Bu ziyaretler ‘Yenikapı ruhunu’ destekler nitelikte miydi? İzlenimleriniz nasıl oldu?
Cevap: “5 temel esas üzerine belediyemizde bir anlayış oluşturduk. Katılımcı, sosyal, kültürel, çevreci ve hizmet belediyeciliği olmak üzere temel ilkeleri belirledik. Katılımcı belediyecilikte, halkımız doğrudan yetkiyi bize vermiş olsa da, idareyi halkımıza yansıtırken bu şehirde yaşayan tüm kesimlerin görüşlerini almayı daha doğru bulduk. Çünkü bu şehirde hep birlikte yaşıyoruz ama başkanlık bize verildiği için hesabı biz vereceğiz. Yetkiyi tek başımıza da kullanabiliriz ama beraber kullanıp daha çoğulcu bir anlayış ortaya koymak daha faydalıdır. Bu durum Yenikapı ruhundan çok daha önce gerçekleştirmeye başladığımız bir durum. Biz bütün partilerin belediye başkanıyız. Elbette bağlı olduğum ve hizmet ettiğim bir partim var ama o ayrı, bu ayrı. Ayrıca ziyaret ettiğimiz partiler de bu ziyaretlerden memnun kaldı. O ziyaretlerde ifade edilen görüşleri armoni olarak belediyemize yansıtacağım. Yenikapı da bu anlamda bir tevafuk. Ülkede yaşanan olumsuz durumlar karşısında bütün siyasi parti genel başkanları hep birlikte sahneye çıkıyor. Bu tablodan herkes mutlu oluyor.”

Soru: Şenol Güneş Stadı’nın açılması ile trafiğin o noktada kilitlendiğini gördük. Geçtiğimiz günlerde tüp geçitlerin hizmete girmesi ile trafiğin rahatlayacağını ifade ettiniz. Tek başına tüp geçitler trafiği rahatlatır mı, yoksa hafif raylı sistemin güzergahına Akyazı dahil edilse daha iyi olmaz mı? 
Cevap:
“Hafif raylı sistem söz konusu. Şehrin istediği, bizim beklediğimiz ve Büyükşehir Belediye Başkanımızın da şu anda proje aşamasında çalıştığı bir sistem. Bunu zaten istiyoruz. O günkü kaotik ortam tüp geçitler açıldığında olmayacaktır. Yıldızlı tünellerimiz transit geçişi sağlayacaktır. İç yolda o sıkışık görüntü olmayacaktır. O güne özgü bir yoğunluk oldu. Bu yoğunluk her zaman olacak diye bir durum söz konusu değil. Tabi ideal anlamda da hafif raylı sistemi istiyoruz. Bunun için Büyükşehir Belediyemiz de çalışıyor. Bütçesini onayladık. 2017’de proje çalışmasının tamamlanıp artık ihale aşamasına geçileceği yönünde de Büyükşehir Belediye Başkanımızın açıklamaları var. Biz de kendisine teşekkür ediyoruz, çünkü Ortahisar ağırlıklı bir proje. Devamında şehrin tamamına şamil olacak bir proje. Ciddi bir trafik sirkülasyonu var, önce merkez, sonra ilçelere açılması daha doğru olacaktır.”

Soru: Ortahisar’da devam etmekte olan kentsel dönüşüm çalışmalarında son durum nedir? İçinde Ortahisar Belediye ve Kaymakamlık binasının da olacağı Pazarkapı Kentsel Dönüşüm Alanı’nda bizi neler bekliyor?
Cevap:
“Çömlekçi ve Tabakhane Kentsel Dönüşüm Projeleri, Büyükşehir Belediyemizin takibinde devam ediyor. Çömlekçi’nin ikinci etabına geçildi. Hak sahipleri ile anlaşma süreci devam ediyor. Tabakhane’de de büyük oranda kamulaştırma tamamlandı. Önümüzdeki aylarda proje kısmına geçilecek. Pelitli, Zağnos ve Çağlayan dediğimizde ise, bizim yürüttüğümüz projeler söz konusu. Pelitli’de önemli mesafe kat ettik. 132 binanın kamulaştırması tamamlandı. Proje ihale edildi. 41 iş yeri ile orada mevcut camimizi daha da güzelleştirerek proje yapmak kaydıyla çalışmalar devam ediyor. Pazarkapı’daki dönüşüm alanını ise TOKİ’den 60 milyon bedelle satın aldık. Dolayısıyla şu an orası dönüşüm alanı değil, bizim mülkiyet alanımız. Ortahisar’a yakışır, merkez ilçe kimliği oluşturmak adına belediye binamızı ve kaymakamlık binasını yapacağız. Meydan’a alternatif alan oluşturmak istiyoruz. Büyük çaplı değil ama yine de bir meydan olacak. Zağnos Deresi’ni açığa çıkartacağız. Projemiz çok hızlı yürüyor. Orada yaşama arzusu içinde olan vatandaşlarımıza da konut yapacağız. 20’ye yakın vatandaşımız yerinde kalmak istiyor. Tarihi eserlerimizi de koruyacağız. Bu ocak ayında ihaleye çıkacağız, kaynağımızı da bulduk. Nisan’da temel atarız diye düşünüyorum.”

Soru: Ödüllü proje olan Ekopark ne durumda? Muhalefetin, ‘Trabzon’da ödüllü projelere ihtiyaç var’ sitemlerini haklı buluyor musunuz?
Cevap:
“Şartnamemize uygun bir şekilde yapımcı firma çalışmayı yürütüyor. Geçen yaz temelini attık, bu yaz da hizmete açacağız. Mümkün olduğunca belediyenin kasasından bir şey harcamadan işler yapmak istiyoruz. Biz burayı DOKA’nın desteğiyle yapıyoruz. Bu yaz açacağız. Kent içinde kendinizi yeşil ile yalnız hissettiğiniz bir yer olacak. Ödül almasının nedeni sadece yeşili barındırması değil, teknik özellikleri ile de ödüle layık görüldü. Muhalefetin sitemlerini haklı buluyorum. Çünkü ödüllü yarışmalar kalifiye işler meydana koyar. Şehir adına üretilen projelerin hepsine açığız.”

Soru: Su faturalarında zamlı tarifeye geçildi fakat Ortahisar’ın, Karşıyaka ve Beşirli gibi mahallelerinde sürekli olarak su kesintisi yaşanıyor. Tazyiksiz sular nedeniyle kombiler, bulaşık ve çamaşır makineleri arıza veriyor. Vatandaş zamlı tarifeden su faturasını ödüyor ama karşılığı olan hizmeti alamıyor. Bunun nedeni nedir?
Cevap:
“İlgili kurum TİSKİ. Süreçle ilgili daha somut bilgileri onlardan almakta fayda var. Yalnız bizim de bulunduğumuz Meclis’te su zamlı tarife geçti. Geçmiş döneme kıyasla büyük bir külfet söz konusu değil. TİSKİ yatırım yapan bir kuruluş. Su kesintilerinin olmaması ve suyun ideal kıvamda akabilmesi için Galyan Atasu Barajı’nın yanında Karakaya projemiz var. TİSKİ şehrin bütün şebekelerini değiştiriyor. Bütüncül manada bu sorunu çözeceğiz. Bize de şikayetler geliyor, sorunlar var ama çözeceğiz. En temiz içme suyunu içiyoruz. 1 Nolu, 2 Nolu Beşirli ve Karşıyaka mahallerinde ise TİSKİ yeni bir depo yaptı, eski depoyu yeni depoya deplase ediyor. Sıkıntı oradan kaynaklanıyor. En kısa sürede temiz bir depoya sahip olacak bu mahallelerimiz. Kısa vadede problem yaşansa da uzun vadede kalifiye hizmet gelecek.”

Soru: Ortahisar yeni bir belediye, düzeninizi tam olarak oturtabildiniz mi?
Cevap:
“Hayır, çünkü önce düzen oturtmak için kendinize ait bir belediye binanızın olması gerekiyor. Ciddi sıkışıklık söz konusu. Aynı durum Büyükşehir Belediyemiz için de geçerli. Kendi fiziksel planlamamızda bütün birimlerimiz bir arada değil. Belediyenin iki müdürlüğü Pelitli’de. Kadro olarak oturuyoruz. Yeni planlamada da büyükşehirlerde kaynak artırımına gidiliyor. Bunu da duymamız mutlu etti. Yeni dönemde biraz daha fazla gelirimiz artacak.”

Soru: Katar Emiri’nin Trabzon ziyareti şehir için ne anlam ifade ediyor?
Cevap:
“Kuveyt ve Lübnanlı iki yatırımcı ziyaretimize geldi, ardından Suudi Arabistanlı bir yatırımcı geldi. Yani Katar Emiri’nin şehrimize gelmesi yatırımcı için bir referanstır. Buraya yatırım yapmak istiyorlar. Katarlılar için motivasyondur. Cumhurbaşkanımız istiyor ki, turizm merkezi olalım. Bunların hepsi şehre girdidir. Şu anda 500 yüz bin turiste yaklaştık. Şehrin ekonomisini ayakta tutuyor, ciddi manada para bırakıyorlar. Bu manada gelen misafirlerimize iyi davranalım. Taksicimiz, dolmuşçumuz, lokantacımız, otelcimiz misafirlerimize iyi davranmalı. Sömürmeyelim. Kısa vadede para kazanacağız diye sömürmeyelim. İki şık var; ya kısa vadede para kazanacağız ama bir daha gelmeyecekler, ya da uzun vadede para kazanacağız ve hep gelecekler. Altın yumurtlayan tavuğa gözümüzü diktik. Bırakın, tavuk yumurtluyor. Zaten bizi seviyorlar, şehrimize hayranlar, iyi de davrandığımız zaman kazanan biz oluruz. 10 TL’lik çayı 40 TL’ye satarsak olmaz. Bu konuda yaptırımları da artırıyoruz. Yaptırımla da bu işi çözmek istemiyoruz, şehrin bilinci artmalı. Özeleştiri yapmamız lazım. Bölgenin konsepti turizm artık. Bunu değerlendirmemiz lazım, yatırım buraya yapılsın. Cumhurbaşkanımız da bunun için misafirini buraya getirmiştir.”

Soru: Bölgenin yeşil altını fındıkla ilgili görüşleriniz nelerdir?
Cevap: 
“Geçmiş döneme kıyasla daha iyiyiz. Fındıkla ilgili iyi idare edilemeyen kuruluşlar, üreticinin aleyhine sonuçlar doğurmuştur. Aradaki farkı kapatmak yerine Hükümetimiz doğrudan gelir desteğini ortaya koydu. İş, arz-talep meselesine döndü. Rekolte az olduğu zaman fiyat artıyor, çok olduğu zaman düşüyor. Serbest piyasaya çok da müdahale edemiyorsunuz. Yine de doğrudan gelir desteği devam ediyor. Mağduriyet yaşanmaması adına devlet elinden geleni yapıyor. Fındık artık borsa gibi ama dengeyi gözetmek lazım. Bizim bakacağımız taraf üretici tarafıdır.”

Soru: Sizin siyasi hedefiniz nedir?
Cevap:
“Şu anda Allah nasip etti, Trabzonlu hemşehrilerimiz seçti, Cumhurbaşkanımız teslim etti, bir hizmet makamındayız. Her yıl elimde bir kitapçıkla karşınıza çıkıyorum. O kitapçıkta yazılı olanlarla oy istedim insanlardan. Samimi olarak ifade ediyorum, orada yazılan işleri yapabilmek temel hedefim. Görev süremiz biter, ne olur ne olmaz bilemiyorum. Daha evvel milletvekili adayı olduk, Allah nasip etmedi, olmadı. Şimdi böyle bir hizmet makamı nasip oldu, işimizi layıkıyla yapalım.”

Soru: Yeni yıl mesajınız nedir?
Cevap:
“2016 yılını tamamlıyoruz. En önemli hadise, bu ülkenin işgal girişimi ile karşı karşıya kalmasıydı. Cumhurbaşkanımız ve milletimiz bu işin önüne geçti ve dimdik durduk. Ülkeyi bölmek isteyen güçlere ve onların ağababalarına karşı da bir mücadele veriyoruz. Provokatif eylemlere şahit oluyoruz. Tüm vatandaşlarımızı, siyasi görüşü ne olursa olsun birlik ve beraberliğe davet ediyorum. Tüm insanlık adına hayırlı bir yıl temenni ediyorum.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com