CHP, Trabzon’da milletvekili adaylığı birinci sırasını Volkan Canalioğlu’na ayırdı, partide büyük tartışma var. 

Bu karardan vazgeçilip geçilmeyeceğini önümüzdeki günlerde göreceğiz.  MHP henüz süreci başlatmış değil.  En büyük hareketlilik iktidar partisinde yaşanıyor ancak görünen o ki; aday belirlemede en çok AK Parti zorlanacak. Çünkü şu ana kadar 23 kişi aday adaylığını açıkladı, açıklayacak olanlarla birlikte 40’ı geçecek. Hem parti tabanında karşılığı olan, hem de tavandan önemli desteği bulunan güçlü isimler var. Dün, eski Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Nihat Tosun’u ağırladık, Muhammet Balta ve Davut Çakır’ın aday adaylıklarını açıkladıkları toplantılara katıldık. 


Tosun, sıradan bir profesör değil, yaklaşık 500 bin çalışanı bulunan Sağlık Bakanlığı’nı Müsteşar olarak yönetmiş deneyimli, donanımlı bir isim. Çok önemli projelerde imzası var. Kendisine tekzip hakkı tanımıyor ve her kelimesini özenle seçerek konuşuyor. Seçilirse Sağlık Bakanı yapılacağı söylentilerini hatırlatınca, “Böyle bir iddiada bulunmak, partimizin üst kademe yöneticilerine de, aday adayı arkadaşlarımıza da saygısızlık olur. Biz memleketimize yıllarca bürokraside hizmet ettik, şimdi de siyaset kurumunda hizmete talibiz. Nasip ne ise o olur” dedi. Kendisinde, her ne kadar bürokratlığın ve akademisyenliğin ‘ağır abi duruşu’ olsa da, burnu Kaf Dağı’nda olmayan mütevazı bir kişilik gördük. Seçilmesi halinde sadece Trabzon’a değil, Türkiye’ye çok önemli hizmetler yapacağı kesin. 

Muhammet Balta dün aday adaylığını görkemli bir törenle açıkladı. İl Genel Meclisi ve il başkanlığı dönemindeki arkadaşları, çok sayıda ilçe belediye başkanı, köy ve mahalle temsilcileri, kadın ve gençlik kolları üyeleri ile partililerden oluşan kalabalık bir topluluk, Balta’yı aday adayı değil de banko aday gibi karşıladı. Kalabalığın heyecanı Balta’ya da yansıdı. Balta, kent sorunlarını en ince ayrıntısına kadar bilen bir isim. Yerel yönetimin tüm kademelerinde bulundu, nihayetinde Bakan Yardımcılığı gibi çok önemli bir göreve getirildi. Başarısı ya da yaptıklarının yeterli olup olmadığı her insan gibi tartışılabilir. Fakat adının bugüne kadar hiçbir yolsuzluğa ve akçeli işe karışmamış olması önemli bir avantajdır. Her ne kadar parti içindeki bazı klikler (özellikle gelenekçiler) ile doku uyuşmazlığı yaşasa da, tabanda önemli bir desteği var. Haliyle, adaylık listesindeki en şanslı isimlerden biri olduğunu apaçık ortada... 

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Davut Çakır da aday adaylığını açıkladı. İstanbul’da yıllarca hem ilçe hem de Büyükşehir Belediyesi’nde önemli görevlerde bulundu. Son olarak Trabzon Büyükşehir’de Genel Sekreterlik gibi üst düzey bir göreve getirildi. İmar konuları başta olmak üzere yerel yönetimdeki tecrübesi tartışılmaz bir isim. İnsan ilişkilerinde başarılı, tabanda ve tavanda desteği var. TBMM’de Trabzon’u temsil etme fırsatı verilirse, bunu layıkıyla yerine getirebilecek isimlerden biri. 

Diğer aday adayları arasında, Şeref Malkoç, Asım Aykan, Mehmet Atalay, Mazhar Yıldırımhan, Müminhan Bilgin ve Ayşe Sula Köseoğlu gibi güçlü isimler var. Haliyle, AK Parti kurmayları, Trabzon’daki 6 milletvekili adayını belirlerken gerçekten çok zorlanacak. Umarım, muhalefet partilerinde de durum böyle olur. Zira aday adaylarının güçlü ve etkili isimler olması, kentin hak ettiği şekilde temsili için önemli ve sevindiricidir. Her fırsatta şunu söylüyorum; Tüm partilerin aday adayları arasından dilerim ki; kentimize ve ülkemize en iyi hizmeti verebilecek olanlar seçilsin. Hepsine başarılar diliyoruz. Kalın sağlıcakla…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com