Siyasi partilerin seçim beyannamelerinin, son yıllarda kitleler üzerinde ciddi etki yaptığı gerçeğini kabul etmek gerekiyor. Çok uzağa gitmeye gerek yok, 7 Haziran seçimi öncesinde en çok konuşulan beyanname CHP’ninki olmadı mı?

Özellikle asgari ücretin bin 500 liraya yükseltilmesi ve emeklilere yılda 2 maaş ikramiye vaatleri, toplumun tüm kesimlerinde heyecan yarattı. Her ne kadar AK Parti, ‘Kaynağı nereden bulacaksınız?’ sorusuyla bu vaatlerin gerçekçi olmadığını savunsa da, dün Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan 1 Kasım seçim beyannamesinde gördük ki; olabilirliği varmış. 7 Haziran seçimlerindeki oy kaybının nedenlerini kapsamlı şekilde analiz eden AK Parti, bütün yanlışlarını düzeltip, eksiklerini de gidererek 1 Kasım’da tek başına iktidarı hedefliyor. Dün açıklanan seçim beyannamesi, toplumun her kesimine dokunacak vaatlerle dolu.

Mega, dev, çılgın, velhasıl nasıl adlandırılırsa adlandırılırsın, büyük yatırımlar gerektiren projeler elbette önemli ancak bunun vatandaş üzerinde pek etkili olmadığı biliniyor. Çünkü halk daha çok, kendi yaşam standardını doğrudan ilgilendiren vaatlere bakıyor, inandırıcı bulduğuna karşılık veriyor.

Karşılık elbette reyle oluyor. Bu nedenle, asgari ücretin bin 300 liraya çıkarılacak olması, emeklilere yılda 1 maaş tutarında zam öngörülmesi, kadınlara yönelik projeler ve özellikle de istihdam konusundaki vaatler çok önemli.

Bunların dışında AK Parti’nin en ilgi çekici vaatleri gençler konusunda oldu. Birkaç başlıkta özetleyelim: Kendi işini kurmak isteyen gençlere 50 bin liraya kadar karşılıksız destek verilecek. Şayet bu yetmiyorsa 100 bin liraya kadar faizsiz kredi sağlanacak. Yeni iş kuran gençlere 3 yıl boyunca gelir vergisi muafiyeti sağlanacak. İlk kez iş bulan her gencin maaşı 1 yıl boyunca devlet tarafından karşılanacak.

Lise mezunu gençlerimizin 2 yıl boyunca genel sağlık sigortaları sağlanacak. 1 Kasım seçiminde 330 bin yeni seçmenin oy kullanacağı düşünülürse, AK Parti’nin gençler konusundaki hamlesinin önemi daha iyi anlaşılabilir. Kadın girişimcilere yapılacak ekonomik yardımlar, emeklilere 250 lira taksitle ev alma imkânı, esnafa 30 bin lira faizsiz kredi desteği, genç çiftçilere 30 bin liraya kadar hibe verilmesi, polis ve askerin özlük haklarının iyileştirilmesi gibi vaatler, bana göre diğer bütün reform vaatlerinden daha etkili olacak.

Yukarıda da vurguladığımız gibi; insanlar daha çok kendilerini direkt olarak ilgilendiren ve yaşam standartlarına katkı sunan vaatleri dikkate alacak. Önümüzdeki günlerde bu beyannamenin yankılarını göreceğiz.

Toplumda ne kadar karşılık bulduğunu görmek içinse 1 Kasım akşamını beklememiz gerekiyor.
Kalın sağlıcakla…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com