Ankara’daki terör saldırısının ardından futbol konuşmak, futbol yorumlamak çok kolay değil. Ama esas olan futbol oynamanın zorluğudur. Çünkü sahaya çıktığınızda hem Ankara’yı unutmak zorundasınız, hem de sergileyeceğiniz performans ile sizden bir tebessüm bekleyen insanların yüzünü güldürmeniz gerekir.

Ancak görünen o ki Trabzonspor, Beşiktaş maçına öyle iyi hazırlanmış ki ilk 10 dakikada yapılan organize ataklar, ardı ardına isabetli paslar ve coşkulu oyun, özlenen atmosferin oluşmasına neden oldu. Bu söylediklerim sadece ilk yarı için geçerliydi, çünkü ikinci yarıdaki takımı bırakın tanımayı, izlemek bile üzüntü verdi herkese. Yine de böyle bir atmosfere de birilerinin çomak sokmasını beklememek ciddi bir hayal kırıklığı olurdu. Nitekim Trabzonspor’un 2010-11’de şampiyon olduğu sezonun 30. haftasında oynanan Eskişehirspor-Trabzonspor maçını yöneten hakem Bülent Yıldırım, skandal kararları ile futbolun önüne geçmişti. O maçta yapılan hatalar kimin işine yaramıştı? Bu sefer Avni Aker’de Beşiktaş lehine net bir penaltıyı es geçen Yıldırım, Cavanda’nın geri pasını da görmezden geldi. Hal böyleyken; bu sezon ciddi şekilde hakem hatalarından canı yanan Trabzonspor’un, Beşiktaş maçında hakemler tarafından hoş tutulmaya çalışıldığını düşünebilirsiniz. Ben ise böyle düşünmüyorum; Çünkü ligde yarıştan kopan Trabzonspor’un kimsenin umurunda olduğunu sanmıyorum. En iyisi bir 2010-11 sezonundaki Trabzonspor’un şampiyonluk yarışındaki rakibine, bir de şimdi Beşiktaş’ın yarıştığı rakibine bakın. O zaman yapılan hataları bir kez daha yorumlayabiliriz sanırım.

Ligde kimin şampiyon olacağı Trabzonspor’u ilgilendirmez ancak bir şekilde bu camianın işin içine sokulmaya çalışılmasını düşünmek bile hiç hoş değil. Bu arada maçın ikinci yarısı da öyle bir hal aldı ki, oyunun kontrolünü tamamen elinden kaybeden hakem Yıldırım, verdiği kararlar ile adeta saç baş yoldurdu.

Normalde bu yazımda futbola çok fazla girmeyecektim ancak Cardozo oyundan çıktıktan sonra Beşiktaş’ın ardına geliştirdiği ataklarla bulduğu golü de yazmamak olmazdı. Oyunu istediğin gibi yönetirken ve rakip defansın Cardozo’yu tutmak adına ileri dahi çıkamadığı anlarda yapılan bu değişikliğe anlam vermek biraz güç oldu. Sonuç olarak kaybedilen sadece üç puan değildi, umutlar, hayaller ve koskoca bir sezondu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com