Bu ülkede koalisyon borazanlığı yapıp, partizan zihnini sıvazlayanlara, 1993-2002 yılları arasındaki hükümetlerinin icraatlarını sıralayacağım.

Ee artık hangi yerin dibiyle sözleşme imzalarlar, orasını bilemem.

Hatırlayın!

93-95 yılları arasında DYP-SHP koalisyon hükümeti kuruldu. CHP’nin 27. Olağan Kurultayı’nda başkanlık koltuğuna oturan Deniz Baykal, SHP’yi CHP’nin bünyesine katınca, Tansu Çiller’e şah çekti.

Baykal ile sürekli papaz olan Çiller ise, daha fazla dayanamadı ve istifa etti. Koalisyon hükümetin ömrü sadece 2 yıl sürdü. Ancak Çiller’in pes etmeye niyeti yoktu.

Çiller 2. kez sahneye çıktı. “Bu sefer olacak derken,” kurulan azınlık hükümetin ömrü 25 gün sürdü.

5 Ekim 1995’te kurulan hükümet, güvenoyu alamaması nedeniyle 30 Ekim 1995’te alabora oldu.

Çiller’in son denemesi ise sadece formalite icabıydı. 95-96 yılları arasındaki DYP-CHP hükümeti 1 yıl yan gelip yattı ve yapılan seçimle hükümetin görevi sona erdi.

96’da ülkedeki siyasi atmosfer yine Arap saçıydı. Herkes birbirinin altındaki koltuğu çekmenin mücadelesini veriyordu. Derken seçim yapıldı. DSP’nin desteğini alan Mesut Yılmaz’ın Başbakanlığında, ANAP-DYP koalisyon hükümeti kuruldu.

Ömrünü mü merak ediyorsunuz? Aşağı yukarı 3 ay.

Refah Partisi Yılmaz hakkında Gensoru’yu yapıştırınca, ANAP ve DYP karıştı. Küplere binen Yılmaz işin işinden çıkamayınca, gensorunun görüşülmesini beklemeden 6 Haziran 1996’da istifa etti.

Mamafih muhterem; Yılmaz’ın ardından dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, hükümet kurma görevini Refah Partisi Genel Başkanı merhum Necmettin Erbakan’a verdi.

28 Haziran 1996’da RP ve DYP koalisyon hükümeti kuruldu Dönemin cuntacılarında bir anda
Erbakan fobisi başlayınca, hükümet efsun varyasyonlarla alaşağı edildi.

Hükümetin ömrü topu topu 1 yıl sürerken, Demirel bir Ali Cengiz oyunu ile birlikte hükümet kurma görevini Çiller’in yerine ANAP’lı Yılmaz’a verdi.

97’de ANAP-DSP-DTP hükümeti kuruldu. Bu hükümete CHP’de açık destek verdi. Sonra Yılmaz hakkında pat diye bir Gensoru… Hükümet sizlere ömür. Herkes paldır küldür döküldü.

99’da ipleri eline merhum Karaoğlan aldı. DSP-MHP-ANAP koalisyon hükümeti kuruldu. Herkesin ayrı telden çaldığı bu hükümetle, ekonomik kriz patlak verdi. Piyasalar hallaç pamuğuna dönerken, birçok hatırı sayılır şirkette iflas bayrağını çekti.

Tam kriz bitti derken bu kez de devalüasyon baş gösterdi. Bankalar gişe kapattı. Sabit kurdan dalgalı kura geçilmesiyle döviz fırladı. Enflasyon ise % 40’lara dayandı.

Hükümet krizden kurtulmanın yollarını ararken, ABD’den Kemal Derviş transfer edildi. Derviş, ‘Türkiye’yi krizden kurtaracak adam’ olarak kamuoyuna pohpohlanırken, Türkiye Derviş ile hanesine 40 milyar doların üstünde bir rakamı daha borç olarak yazdırdı.

IMF ile adeta kanka olan Derviş, ekonomide çuvallayınca, pılını pırtını toplayarak ABD’ye döndü.

Yani demem o ki, önümüzdeki genel seçimlerde koalisyon algısı yaratmak için yumuşak etlerini yırtanlar, bu hükümetlerinin beceriksizliğini bize parlak bir geçmiş olarak yutturmaya çalışmasınlar. Zira bu ülkenin, makam koltuğu denilen bir kibir takozu yüzünden nasıl içine edildiği, yakın siyasi tarihimizde ayan beyan ortadadır.

Bu yüzden zihninizin makarasını geri sarıp, bir

kez daha düşünün!

Ha koalisyon hükümetten hizmet beklemişsin, ha yatalak bir sporcudan olimpiyat madalyası… Aynı şey muhterem…

Eyvallah!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com