Geçtiğimiz hafta başkentte, gazetemizin imtiyaz sahibi Gökhan Saral ve Geskon İnşaat Şirketler Grubu Projelerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ufuk Saral ile birlikte çeşitli ziyaretlerde bulunduk. İlk durağımız Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı idi. Sayın Süleyman Soylu’ya ‘Hayırlı olsun’ dileklerimizi ilettik ve Trabzon üzerine uzun uzun sohbet ettik. Başını kaşıyacak zamanı bile olmadığına bizzat şahitlik ettiğimiz Bakan Soylu’ya, bize vakit ayırdığı için huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Bakanlar Kurulu, Ekonomi Koordinasyon Kurulu, Reform Eylem Grubu ve TBMM toplantılarına haftada en az 30-35 saat ayırmak zorunda olan Süleyman Soylu, bakanlıktaki çalışmalar ve yurt gezilerinden arta kalan zamanlarda ise ziyaretçilerini ağırlıyor. Hakikaten bu tempo insanüstü bir enerji gerektiriyor. Soylu’nun, bakanlık bünyesindeki çalışmalar dışında Trabzon’a vaat ettikleri projeleri hayata geçirebilmek için de yoğun çaba harcadığını belirtelim. Önümüzdeki günlerde Kültür ve Turizm Bakanı ile birlikte Trabzon’a gelip Doğu Karadeniz Turizm Eylem Planı’nı açıklayacaklar. Bu planla bölgesel turizm yatırımlarının yol haritası çizildi. Samsun’dan Artvin’e kadar tüm bölgeyi kapsayan çok önemli başlıklar içeriyor. Ay sonunda da Tarım ve Hayvancılık Bakanı ile birlikte gelecekler. Mevcut iktidarın, vaatlerini yerine getirerek önümüzdeki 4 yıllık süreçte bölgemize çok önemli yatırımlar getireceğine inanıyoruz. İnşallah bu inancımız boşa çıkmaz.

1-073.jpg

TBMM’DE VEKİLLERLE SOHBET
Ziyaretimizin bir sonraki durağı ise TBMM oldu. Bütçe görüşmelerinin yapıldığı sırada gittiğimiz TBMM’de, iktidar kulisinde bizleri Trabzon Milletvekili Muhammet Balta karşıladı. Sohbetimize kimler katılmadı ki? Trabzon milletvekilleri Salih Cora ve Ayşe Sula Köseoğlu, Zonguldak milletvekilleri Özcan Ulupınar ve Hüseyin Özbakır, Samsun milletvekilleri Fuat Köktaş ve Orhan Kırcalı, Sakarya Milletvekili Recep Uncuoğlu, Gelik Belediye Başkanı Burhan Sezgin… Aslen Sürmeneli olan Hüseyin Özbakır, Zonguldak Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan ayrılıp vekil oldu. İyi bir Trabzonspor taraftarı… Recep Uncuoğlu da öyle. Aynı zamanda Trabzonspor Yönetim Kurulu Üyesi olan Gökhan Saral’ı yakalamışken, Trabzonspor’u konuşmadan geçmediler elbette. AK Parti’li bütün vekiller, ağız birliği yapmışçasına, CHP ve HDP’li vekillerin ortak hareket ettiğinden ve TBMM’yi çalıştırmamak için uğraştıklarından yakındı. Özellikle Muhammet Balta ve Özcan Ulupınar, terörle mücadele konusunda hükümete karşı CHP’nin takındığı tavrın HDP’den farklı olmamasına isyan ederek, ulusalcı CHP milletvekillerinin bile TBMM’ye gelmeyerek bu tavrı protesto ettiklerini savundular. TBMM Genel Kurul salonunda zaman zaman ateşlenen ortamın, dışarıda da vekillerin bir numaralı sohbet konusu olduğuna tanıklık ettik.

2-062.jpg

ATAMALAR VE PARALEL YAPI!
Ankara’da olup da bürokrasideki atamalara ilişkin söylentileri duymamak mümkün mü? Öncelikle şunu belirtelim ki; devleti yönetenler, yapılan tüm operasyonlara rağmen paralel yapının kripto elemanlar vasıtasıyla halen etkinliğini koruduğuna inanıyor. Bu nedenle her türlü atamada adeta kılı kırk yarıyorlar. Başkentte konuşulanları kısaca aktaralım.

VALİ ÖZ KESİN GİDİYOR
Yakında Valiler Kararnamesi çıkacak. Trabzon Valisi Abdil Celil Öz’ün kentten gideceği kesin gibi. Vali Öz’ün iyi niyetli ve dürüst bir insan olduğunu siyasi irade de biliyor. Fakat Trabzon’da yıprandı. Kendisinin de Trabzon’dan bir başka ile gitmek istediğini İçişleri Bakanlığı’na bildirdiği iddiaları var. Muhtemelen Vali Öz, merkeze çekilmeyip başka bir ile atanacak.

ÜSTÜNSALİH’E YAKIŞIR
Trabzonspor’da yönetim kurulu üyeliği de yapmış olan Vakıfbank Denetim Kurulu Başkanı hemşehrimiz Abdi Serdar Üstünsalih’in Vakıfbank Genel Müdür Yardımcılığı’na atanması bekleniyor. Üstünsalih, bugüne kadar aldığı bütün görevlerin hakkını vermiş başarılı bir isim. Daha iyi yerlere gelmeyi hak ettiği kesin ancak siyasetin desteğini alabilecek mi, kısa sürede göreceğiz.

BULUT DAİRE BAŞKANI OLUYOR
Yaklaşık 6 ay önce seçim hükümeti tarafından SGK’da yapılan operasyonla, dönemin SGK Trabzon İl Müdürü Musa Bulut da paralelci olduğu gerekçesiyle görevden alınmıştı. Özellikle AK Parti Akçaabat İlçe Teşkilatı, Bulut’un paralelci olmadığını savunarak göreve iadesi için büyük mücadele vermişti. Anlaşılan o ki; bu mücadele sonuç verdi. Bulut’un önümüzdeki günlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesindeki bir dairenin başkanlığına atanacağı konuşuluyor.

TURAN İSTANBUL’A MI HAZIRLANIYOR?
Ankara’da dilden dile dolaşan bir başka iddia ise, TOKİ Başkanı hemşehrimiz Mehmet Ergün Turan’ın, 2019 yerel seçimlerinde AK Parti’den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı yapılacağı. Turan, İstanbul’u çok iyi bilen ve belediyecilik tecrübesi olan bir isim. 1999-2004 ve 2009 yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis Üyeliği’ne seçildi, çok önemli görevlerde bulundu. Mevcut Başkan Kadir Topbaş’ın, 3 dönem kuralına takıldığı için bir daha aday olamayacağı gerçeği, Mehmet Ergün Turan hakkındaki iddiaların doğruluk payını da artırıyor.

ERDEM ŞEN’E TEŞEKKÜR
Son bir not aktararak bitirelim. Bakan Soylu, AK Parti Trabzon İl Başkanlığı’nın başlattığı ‘Nöbetçi vekil’ uygulamasının, ilçe belediye başkanlarınca da uygulanmasını ve haftada bir gün halkla buluşmalar organize edilmesini önermişti. Bu öneriyi şu ana kadar sadece Arsin Belediye Başkanı Erdem Şen dikkate aldı. Halk günü düzenledi ve sürekli halkın içinde olmasına rağmen, kendisine ulaşamayan insanlar olduğunu görünce kendisi de şaşırdı. Halkla buluşmanın gereksiz olmadığına ve gerçekten işe yaradığına kanaat getirdi. Şen’in bu hareketi Bakan Soylu’nun takdirini kazandı. Soylu, önerisine uyan Erdem Şen’e teşekkür etti. Umarız diğer belediye başkanları da bu uygulamayı en kısa sürede hayata geçirir. Kalın sağlıcakla…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com