“Annem. Canımın yarısı, ciğerparem… Belki de bu sana son gelişim. Son karşılaşmamız olacak. Trabzon’a yaptığım yüzlerce yolculuğun en zoru. Seni konuşamayacak şekilde cihaza bağlı yoğun bakımda görmek ciğer yakarcasına ağır gelecek bana. Uçağın inmesine, sana ulaşmama 10 dakika kaldı. Sağ tarafta akşam güneşi derin bir hüzün bırakarak batmakta. Kızıllık yerine derin bir karanlığa bırakmakta. Gitme be anne. Bırakma bizi karanlıkta. Dayan be anne dayan. Mukadderat gitmekse eğer inanıyorum ki Rabbim seni güneşin doğuşundaki kuşların mutluluğu tadında karşılattıracaktır meleklerine. En zor anında bile bize hep gülümseyen, etrafına yaydığın enerjinle bizi hep diri tutan annem. Canevim, ciğerparem. Anam.


Bu satırları 3 Nisan’da yazmıştı Muharrem Usta.
 

Annesi Emine Usta ağır hastaydı, yoğun bakımdaydı.
 

Tıp doktoru olan ve Türkiye’nin en prestijli hastaneler zincirini yöneten Muharrem Usta, annesinin her an son nefesini verebileceğini biliyordu. Modern tıbbın tüm imkânları elinin altındaydı ancak emri hak karşısında her fani gibi o da çaresizdi.


İçli bir yakarıştı annesine yukarıda yazdıkları. “Gitme anne, bırakma bizi.”

***

87 yaşındaki Emine Usta, önceki sabaha karşı son nefesini verdi. Dün Trabzon’un Gündoğdu Köyü’nde,

ebediyete uğurlandı. Tıpkı sevgili dostum Selahattin Kınalı’nın (Sedat Tunalı), merhum annesini kaybettiğinde söylediği gibi; Karadeniz dağları bir savaşçısını daha kaybetti.
 

Karadeniz’in zor coğrafyasında yaşam mücadelesi verip pırıl pırıl evlatlar yetiştirmiş eli öpülesi bir anne daha göçüp gitti bu dünyadan. Cenaze töreninde ağabeyleri İzzet ve Ali Haydar Usta’ya oranla Muharrem Usta daha metanetli durmaya çalıştı.


Fakat annesi mezara konulduktan sonra, mezarın başucuna yığılıp kaldı. Siyah gözlükleri, göz pınarlarından akan yaşları gizlemeye yetmedi. Anacığının mezarına örtülen toprağı, bir çocuğun başını okşar gibi şefkatle okşadı uzun süre. Anneye veda zordu.


Ne demişti Nazım Hikmet; “İki şey var ancak ölümle unutulur, anamızın yüzüyle şehrimizin yüzü.” Dileriz Muharrem Usta’nın duası kabul olmuş ve Allah, Emine Usta’yı güneşin doğuşundaki kuşların mutluluğu tadında karşılattırmıştır meleklerine.


Sevgili İzzet, Ali Haydar ve Muharrem Usta’ya sabır, merhum annelerine ise rahmet diliyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com