Ülkemizde her alanda ödüllendirme anlayışı “al gülüm, ver gülüm” ucuzluğunu yaşıyor son yıllarda... Ödül alan baştan razı da; veren amacına ulaşıyor mu acaba? Her yeni yıla girildiğinde geçmiş yılın değerlendirmesini yapan kimi kuruluşlar; -varlıklarını kanıtlamak için mi acaba?- ödül dağıtma modası yarattılar. Aklına gelen ödül dağıtıyor şimdilerde... Bakıyorsunuz, Adana’da, İzmir’de, Antalya’da ve daha nice yerde bilmem ne basın ya da başka bir kuruluş ödül dağıtmış... TV kanallarının biri de bundan nasibini almış... Haber üzerine haber...

Kimi üniversiteler de bu, TV kanallarına ödül verme/ödüllendirme işine son yıllarda soyunmuş gözüküyor. Ödül veren kurum, -belli ki- TV’de haber yapılır, dolayısıyla da reklamım olur düşüncesiyle/amacıyla hareket ettiği baştan sırıtıyor. Ödül alan sevinmez mi? TV kanalı da bunu sanki “Oskar Ödülü” almış gibi haber programında duyurunca maksat hasıl oluyor: Al gülüm, ver gülüm... Ocak, şubat, mart aylarında böylesi ödül haberleri çokçadır ve -kanallar açısından dadopingdir ayrıca... Ödül haberini sunan TV spikerinin Kırkpınar’da başpehlivanlık güreşini kazanmış gibi böbürlenmesine bakarsanız dünyalar onun/ kanalının olmuştur artık... Altı-üstü alınan, ya pirinç ya da cam plakettir nihayet... Bir de, bu ödüllendirmelerde; ödül veren ve alan arasında mesleki ilinti/bağ/benzerlik olsa... Buna ses çıkarmak, “Hariçten gazel okumak” olur.

KTÜ’lü gençler de bu ödüllendirme hevesine kaptırmışlar kendilerini anladığım... Üniversite’nin “İşletme ve Ekonomi Kulübü” yedi yıldır düzenledikleri “Medyatik Ödül Gecesi”nde ödül yağmuru yaşanmış... Bizim gazetede okudum, konu “İşletme ve Ekonomi” olunca -merak ettim- bu alanda hangi kurumlar/kuruluşlar/kişiler ödüllendirildi diye... Amaç çok güzel... İşletme ve ekonomi alanında başarılı olmuş, medyada haklı olarak ses getirmiş kuruluşlara/ kişilere verilmeyecek mi bu ödüller? Hayır, öyle düşünülmemiş... Şaştım kaldım... Sağ elle, sol kulak gösterilmiş...

“Yılın En Beğenilen Yarışma Programı...” “En Beğenilen Nostaljik Dizi Ödülü...” “Yılın En Beğenilen Arabesk Sanatçısı...” Yılın Haber Programı Sunucusu...” Yılın En İyi Magazin Programı...” “Yılın En İyi Çıkış Yapan Şarkısı...” ve diğer yarışma dalları... Sayısı yirmiye yakın ödüllendirme yapılmış... Nihavent makamı niyetine Mozart dinler oldum... Amaç/niyet ne? Eylem ne? Nerede “işletme”, nerede “ekonomi”?

Sandım ki, “KTÜ İşletme ve Ekonomi Kulübü” adı üstünde; Trabzon’da, Karadeniz’de ya da başka illerde kulübün adını oluşturan alanlarda başarılı olup medyanın dikkatini çekmiş kuruluşları/kişileri ödüllendirdi. Hayal kırıklığına uğradım.

Ödüllendirme alanı çok anlamlı ve de güzel düşünülmüş... Ama uygulama arabesk bir heyecana yenik düşmüş...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com