Hep eleştiri konusu ettiğimiz genel sağlık sigortasına bir de iyi yönden bakalım.

Anayasamız gereği devlet, herkesin sosyal güvencesini sağlamak zorundadır.  Yani genel sağlık sigortası, Anayasamızın kaçınılmaz bir gerçeğidir.

Bu güne kadar genel sağlık sigortasının oluşturulmamış olması, aslında bir nevi geçmişteki hükümetlerin yerine getiremediği bir görevdir.

Genel sağlık sigortası ailenin gelir durumuna göre belirlenmiş bir yapıdır.

Bizler hep şunu savunmuşuzdur; devlet az geliri olandan az, çok geliri olandan çok katılım payı alsın.

İşte burada da devlet zaten geliri olmayan kişilerden herhangi bir genel sağlık sigortası bedeli istemiyor.

Sadece, gelirin olmadığı kaymakamlıktan tespit ettirilsin ettirsin istiyor.

Ancak kahvedeki boş sohbetler bize genel sağlık sigortasından daha iyi geldiği için kaymakamlığa gidip ‘Gelir Durumu Tespiti’ yaptırmak yerine, bunu eleştirmeyi tercih edenlerimiz çoğunlukta oluyor.

Devlet, geliri olmayandan sağlık primi istemiyor. Az geliri olandan az, orta geliri olandan orta miktarda, çok gelir olandan da biraz daha yüksek sağlık primi alıyor. 

Geliri yüksek olan kişiler ise bu durumdan şikâyetçi olup, sürekli olarak genel sağlık sigortasını eleştirme yoluna gidiyor.

Geliri yüksek olanlara önerim; kendilerini veya çocuklarını, genel sağlık sigortasına prim ödemek yerine İSTEĞE BAĞLI BAĞ-KUR’lu yaptırıp sistemden çıkarsınlar ve bu güzelim genel sağlık sigortasını eleştirmesinler.

İşinden ayrılmak zorunda kalan (işsiz) bir kişinin KANSER HASTASI olduğunu düşünün. Bu tedavi bedelinin ve tedavi süresinin ne kadar olabileceğini az da olsa hesap edin yeter. O zaman genel sağlık sigortasının yararını daha iyi anlarsınız.

Olaya birde şu açıdan bakalım;

Trafik kazası yapacağımız için mi aracımızı sigorta ve kasko yaptırıyoruz. yoksa olası bir kazaya karışabilir miyiz diye?

Genel sağlık sigortasının olmamasını düşünenler bence araçlarını sigorta ve kasko yaptırmadan yola devem etmelidirler.

Aracının bile sigortasını ve kaskosunu yaptırmaktan kaçınmayan vatandaşlarımızın, kendilerinin ve aile bireylerinin sigortalarını yaptırmaktan kaçınmaları akıl almaz bir durum diye düşünüyorum.

Bir aracın yıllık sigorta ve kasko bedelinin ortalama 2 bin TL olduğu bir dönemde, orta gelirli bir ailenin yıllık sağlık sigortasının ortalama bin 833 TL olması acaba anormal mi? (Birisi bir araç, diğeri ortalama 4 kişilik bir aile. Kişi başı yıllık 458,25 TL, aylık 38,19 TL eder)  

Genel sağlık sigortasının dağılımına bir bakalım;

Geliri olmayan: Primleri devlet tarafından ödenir.

Az gelirli yıllık: 611.28 TL prim ödemek zorunda.

Orta gelirli yıllık: Bin 833 prim ödemek zorunda.

Biz yukarıdaki örnekte zaten orta gelirli bir aileyi göz önünde bulundurduk. Birde az gelirli bir aileyi göz önünde bulundurduğumuzu düşünün; rakamların ne kadar daha düşük olacağını daha iyi anlarsınız.

Genel sağlık sigortası, muhtemel durumlar karşısında bizi sağlık bakımından güvence altına almaktadır.

Bence genel sağlık sigortası, insan sağlık ve sıhhatinin ayrılmaz bir parçasıdır. Nasıl bir araç sigortasız ve kaskosuz düşünülemez ise, bir insanın da genel sağlık sigortasız düşünülmemesi gerektiğine inanıyorum.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com