Yeniden milletvekili olmak isteyen Trabzon’un usta siyasetçilerinden Asım Aykan, temayül yoklaması öncesi çalışmalarını sürdürüyor. Basın ziyaretleri kapsamında bize de uğradı, uzun uzun konuştuk.

Aykan, uzun yıllar belediye başkanlığı yaptığı için Trabzon’un kronikleşmiş sorunlarını zaten biliyor, bununla ilgili çözüm önerileri de hazır. İki şeyin altını çiziyor. Eğitim ve turizm. “Trabzon’un geleceği bu ikilidedir” diyor. Çatışmacı siyaset Aykan’ın mizacına uygun değil. Ses tonunu yükseltmemeye özen gösteren, kavgacı olmayan, centilmen bir politikacıdır Asım Aykan. TBMM’deki kavgaların siyaset kurumuna zarar verdiğini ve siyasette kalitenin yükseltilmesi gerektiğini savunuyor.

Erbakan’ı, Ecevit’i ve Demirel’i konuştuk, onların nüktedan çıkışlarını özlediğimizi fark ettik. Ak Parti’de Trabzon’dan 49 aday adayı var. Bu yoğunluğu nasıl karşıladığını sorduk. Aykan, “Bundan rahatsız olmam. Partimiz Türkiye’den halen millete ümit veriyor. Muhalefet partileri bunu başaramıyor. Haliyle, herkesin bu partide siyaset yapmak istemesi normal karşılanmalı” dedi fakat bir de şerh düştü.

Dedi ki; “Partimizden aday adayı olan bazı arkadaşlarımızın, neden daha önce bu harekete katılmadıklarını tabana anlatmaları gerekir. Bugün neyi görüp de partiye katıldıkları konusunda ikna edici açıklamaları olmalı. Yıllarca bu partiye muhalefet yaptılar. Şimdi en azından, ‘o zaman dediklerimiz doğru değildi, gerçekleri geç anlamışız’ demeleri gerekir.” Refah Partisi yıllarından beri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la tanışan Asım Aykan, teşkilatçılığı da en iyi bilen isimlerden biridir. Yeniden sahaya çıkınca, dışarıda bırakılmış ya da kendisini öyle hissetmiş olan birçok insanda heyecan yarattı.

Teşkilat açısından toparlayıcı bir isim olabilir. Peki, Trabzon açısından aynı şey söylenebilir mi? Bu sorunun yanıtını Aykan verdi: “Trabzon’un enerji kaybını pozitife çevirecek, ağabeylik yapacak isimlere ihtiyacı var. Sadece siyasette değil, bugüne kadar hep etrafında kenetlendiğimiz Trabzonspor üzerinden bile ayrıştığımız bir dönemdeyiz. Bunun kimseye faydası olmuyor. O nedenle milletimizin ve şehrimizin çıkarları açısından, geleceğimiz açısından birliğe, dirliğe ihtiyacımız var. Benim tecrübelerim var ve bu şehre hizmet etmek istiyorum. Kesinlikle vekil olacağım diye bir şey yok. Nasipse olur, değilse olmaz. Fakat kim seçilirse seçilsin, birleştirici, uzlaştırıcı ve kucaklayıcı olmalıdır.”

Ümit ediyoruz, dediği gibi olur. Asım Bey’e de, diğer adaylara da başarılar diliyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com