Bir sorun çıkınca “her kafadan bir ses” ortamını mı istersiniz ya da şöyle sakinsakin bir köşeye çekilip “kendi kafanızı dinlemek” mi?

 

Bana sorarsanız, “her kafadan bir ses” çıkması bizim demokrasi algılamamızla ve de her konuda önceden karar verememe durumumuzla aynen örtüşüyor/çakışıyor. Evet, “çok seslilik” güzeldir de bu ortamı eğer akort etmezseniz, ortaya çıkan durumun giderek anlaşmazlık ortamına doğru yol alacağını/gideceğini bunca demokrasi denememizde çoktaaan öğrenmiş olmamız gerekmez mi idi?

 

Seçim sonrasında oluşan manzara partilerin hep “günü kurtarma politikaları” ile yola çıktıklarının bir göstergesi değil de ne? Hangi parti bir öngörü olarak bugünkü durumu gördü? Görmedikleri gün gibi ortada...

 

Meclis’teki partilerin yapısı koalisyonun AKP’siz olamayacağı gerçeğini ortaya koymuş bulunuyor. Böyle bir durumda CHP, MHP ve HDP kurulacak koalisyon için alternatif partiler görünüyorsa da üçünün de “istemem yan cebime koy” havalarında oluşu siyasete tıkanıklık getiriyor. Üç partinin alt kademelerinden gelen koalisyon ortağı olma taleplerinin varlığını sokaktaki yurttaştan dinliyoruz.

 

Altta istek... Üstte kararsızlık... Ses var görüntü yok, örneği... Bu da partilerin “her kafadan bir ses” çıktığı ortamına düştüğünün işareti bize göre... Sürekli ikilem/kararsızlık ortamının piyasaya ne gibi olumsuz etkiler yarattığını bilmeyen yok aramızda. Bu gerçeği bile-bile koalisyonun kurulmasındaki kararsızlık “aman kurulmasın!..” seçimde daha karlı çıkarız gibi “koltuk sevdalanmaları” ne yazık ki bu ulusun demokrasi tarihinde yaşandı. Şimdi de ayni durumda bile bile lades havaları...

 

Demokrasi artık vazgeçilmezlerimizden oldu. Dönüşü olmayan, ilerledikçe olgunlaşan ve uğrunda canlar verilen bir erdemlilikten caymak... Mümkün değil tabii ki. Japonların harakirisi, ulus olarak toplu intihar olur başka türlü düşünmek. Koalisyon olsun ya da yeniden seçim olsun... Bu iki seçenek, “koltuk sevdası” hastalığının önünü kesmedikçe, demokrasi için çok daha böyle çırpınıp dururuz olduğumuz yerde. Şimdi saygı ile andığımız eski siyasetçilerimiz hükümet olduklarında“ateşten gömlek giyerek geldik” diyorlardı. Şimdi bu sorumluluk nerede, merak ediyorum.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com