Yazımıza vesile olan Babalar Günü’nün tarihçesine bir bakalım. Bir Amerikan iç savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd’un babası annelerinin yokluğunda 6 çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran’ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar Haziran ayının üçüncü Pazar gününe ertelenmiştir.

Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910’da Washington’un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir.

1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl Haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır.

1972 yılındaysa başkan Richard Nixon’ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD’de resmi tatil ilan edilmiştir.

Babalarımız için bu gün bu vesile ile tüm dünyada kutlanır olmuştur.

Baba her yerde aynı baba olduğu için bu kutlamanın özel bir güne bağlanması, birçok coğrafyada kendiliğinden kabul görmüştür.

Amerikalı Dodd kardeşimizin babası, eşinin yokluğunda 6 çocuğunu tek başına, birçok zorluğa göğüs gererek anne görevini de üstlenerek ciddi bir sorumlulukla büyütmüş. İşte baba olmanın zorluğu ve farklılığı buradan başlıyor.

Baba olmak yani evlat sahibi olmak çok farklı bir duygu…

Hani annemizden ve babamızdan duyduğumuz bir şey vardır.“Evlat sahibi olunca bizleri o zaman anlarsın.”

Evlat sahibi olana kadar çok fazla anlam ifade etmeyen bu söz, bir gün evlat sahibi olunca öyle bir anlam buluyor ki kelimelere döküp anlatamıyorsun bile. Gözler doluyor, yüreğin kabarıyor yine de tam anlamıyla ifade edemiyorsun.

Bir zamanlar babamızdan sıkça duyduğumuz “Baba olunca anlarsın” cümlesine, baba olanlar aşağıdaki cevapları artık vermiyordur sanrım.

- Tamam babacığım iyiyim ben. Bir şey olmadı ki. Alt tarafı ayağım takıldı düştüm. Niye panik yapıyorsun? Bu kadar endişelenmene gerek yok. Abartıyorsun.

- Babacığım gece saat 2’de eve geldim. Sen hâlâ uyumamışsın. Ne gerek var? Niye bekledin ki bu kadar? Arayıp haber vermemiş olabilirim. Ben artık çocuk değilim. Aman babaaa…

- Babacığım tamam ben iyiyim buralarda. Merak etme devamlı. Dersler de iyi gidiyor. İl dışında okuyan sadece ben miyim? Büyüdüm artık ! Büyüdüğümü kabul edin!

- Ben arayıp sesini duyarım yeter, senin defalarca aramana annemi aratmana gerek yok!

Baba olunca anlarsın!

Baba demek; evlat için kendinden vazgeçmek, yaşadığı her an evlatlarının kalp atışlarını kendi kalp atışı gibi hissetmek demek. Baba demek evlat açken boğazından lokma geçmemek, evladının sesini duymayınca, onlar hasta iken mutsuz ve huzursuz olmak demek. Baba demek, fedakârlık, sevgi, sorumluluk, sabır, inanç ve aşk demek…

Baba demek, derdimi, neşemi, hüznümü, mutluluğumu paylaştığım en iyi arkadaş dost demek.

Baba kısacası can demek…

Türk halk müziği sanatçımız Fatih Kısaparmak babanın varlığını ne güzel de dizelere aktarmış.

Bu adam benim babam!

Cebinde yok parası

Bafra’dır cigarası

Yüreğindedir yarası

Altı çocuk büyütmüş

Bir işçi maaşıyla

Bu adam benim babam hey!

Derdi dağlardan büyük

Çaresiz (biçare) , beli bükük hey!

Bir gün olsun gülmemiş

Rahat nedir bilmemiş

Gözyaşını silmemiş

Bir lokma ekmek için

Kimseye eğilmemiş

Bu adam benim babam hey!

Benim babam mert adamdı

Mangal gibi yüreği

Yufka gibi kalbi vardı

Hayatım boyunca O’na özendim

Fedakârdı

Bir dikili ağacı olmadı belki

Ama kendisi

Onuruyla yaşayan koskoca bir çınardı

Üstümdeki kol kanat

Sırtımı yasladığım dağ gibiydi

Ben babamın oğluyum

Peki böyle bir babanın Babalar Günü’nü senede bir gün yerine her gün hatırlamak, onlara hizmet etmek, ölmüşlerse, dua etmek, hayır hasenatta bulunmak güzel olmaz mı? Hem de çok güzel olur. Bu arada bütün yazdıklarım ayakları öpülesi annelerimiz için de fazlasıyla geçerlidir. Sadece bu gün babalara torpil geçiyoruz.

Bu vesile ile tüm babaların ve babam Mustafa Saral’ın Babalar Günü’nü kutlar, yaşam denen hengâmenin içinde babalık mertebesine ulaşmış bütün babalara, evlatlarıyla birlikte sağlıklı ve huzurlu bir ömür dilerim.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com