8 yıl evvel… Yerli anket şirketlerimiz, yandaş, candaş ve yoldaş üçgeninde dönüp dururken, Gallup International adlı ecnebi bir araştırma şirketi, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 60 ülkede anket çalışması yaptı.


Tam 61 bin 600 kişiye sordular: “En çok kime güveniyor, kime güvenmiyorsunuz?”


Avrupa’yı pas geçiyorum. Ülkemizdeki sonuçları hatırlatayım.


Henüz paralelle hançerlenip, Ergenekon ile aldatılmadan önce, halkın yüzde 41’i “En çok ordu ve polis teşkilatına güveniyorum” dedi. Bunu yüzde 24 ile dini liderler izledi.


Sürekli üç maymunu oynayan güzide basınımıza halkın güveni, yüzde 8 düzeyindeydi. Bu üç maymunun yegâne tedarikçisi siyasetçilerimize güven ise, yüzde 5’de kaldı.


Yıl oldu 2015… Şimdi durum, daha da vahim!


Güven konusunda dibe vuran siyasetçilerimiz, bu güvenini yeniden kazanmak için ilginç argümanlar icat etmeye başladı.


Bunun son örneği, Noter tasdikli taahhütname! Mucidi ise, BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş.


2007 Genel seçimleri öncesi vaatlerini İstanbul 16. Noterliği’ne tasdik ettiren Baş’ın taahhütleri arasında, her Türk vatandaşına 500 TL maaştan tutunda, çiftçilere yüzde 50 avans verilmesine kadar bir çok proje vardı.


Son taahhütname hamlesi ise CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan geldi. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde BTP lideri Baş ile birlikte yıkılan çatının altında kalan Kılıçdaroğlu, noter tasdikli taahhütnamesinde Haydar Hoca’dan ilham almış olacak ki, o da hocası gibi vatandaşın cebine hitap etti. “Tüm emeklilere dini bayramlarda birer maaş, yılda ise iki maaş tutarında ikramiye vereceğim” dedi.


Velhasıl kelam muhterem; Sürekli tufaya düşürdükleri halkın oylarını alabilmek için, noter kapılarını aşındıran siyasetçilerimiz, bu hamleleriyle; yalanın, dolanın ne denli zirve yaptığını ve halkın güven duygusunun ne derecede yerlerde süründüğünü de, gözler önüne sermiş oldu.


Bu sebepten ötürü, “Sen sen ol, babana bile güvenme” diyen atalarımızı, oturup bir kez daha düşünmeye davet ediyorum. Zira bu devirde onlardan başkası yalan kardeşim. Yaşayarak görüyoruz işte, notere ne hacet!

Eyvallah!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com