Osmanlı ile İran arasında ipler gergindir. İran Şahı kıymetli mücevherlerle dolu süslü bir sandık hazırlatır ve Yavuz Sultan Selim’e göndertir. Sandığı teslim alan Yavuz Sultan Selim, sandığı açınca, çeşit çeşit değerli taşlar, kıymetli atlaslar ve kadife kumaşlarla karşılaşır. Ancak sandıkta ağır ve pis bir koku da vardır.

Sandık didik didik edilince, bir bohçaya sarılı hayvan pisliği ile karşılaşılır. Bu hakarete sinirlenen Yavuz Sultan Selim jet hızıyla İran Şahı’na karşılık verir.

O da tıpkı İran Şahı gibi bir sandık hazırlatır. İçine İran Şahı’nın gönderdiği hediyeleri koyar. Sandığın en altına da hayvan pisliği yerine Türk lokumu koyulması emrini verir.

Yavuz Sultan Selim sandığın hazır olduğunu görünce içine kendi el yazısıyla bir not iliştir. “Muhterem İran Şahı; Herkes yediğinden ikram eder… Afiyetle…”

Bu hikâyeden de anlaşılacağı üzere, kan içenler ahaliye şerbet ikram etmez. Yıllardır kan içtiği dünya çapında tescillenmişken, hala PKK’ya, terör örgütü demeyenler, ellerinde şerbet varmışçasına millete maval okuyamaya devam ediyorlar.

Şimdi tavsiyem şudur ki muhterem, Terörle mücadele de yeni bir döneme girmişken, işe içeriden başlayalım… Türkiye’nin onurlu bir yurttaşı olmayı reddedip, kan kovasında birer pipet olmayı tercih edenleri deşifre edip, temizleyelim. Çünkü artık milletin sabrı kalmamıştır. Çünkü artık bardak taşmıştır.

SOYLU VE AĞBAL ŞANSINI DEĞERLENDİRELİM
Karadeniz Turizmi Çalıştayı, Trabzon’da yapıldı. Çalıştaya katılan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç ve Maliye Bakanı Naci Ağbal, bölgenin turizm potansiyeline dair önemli mesajlar verdi. Ancak bölgemizde bu tür çalıştaylar belli periyotlar halinde yapılsa da somut olarak bir gelişme kaydedemiyoruz.

Boztepe’ye bakın! Hemen hemen her turistin uğrak yerlerinden… İşletmeciler fi tarihinden kalma masa ve sandalye kullanıyor. Hurdacıya satsalar, karşılığında leğen alamazlar.

Uzungöl’e bakın. Türkiye’nin davosu diyoruz ancak zırt pırt elektrik sorunu yaşanıyor. Trabzon’un geleceğini Uzungöl aydınlatacak diyoruz ama daha kendisini aydınlatamıyor.

Bunlar gözüme takılan iki eksiklik… Daha niceleri var. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu ve Maliye Bakanı Naci Ağbal gibi, iki dinamo isim bölgemiz için bir şansken, turizmde ki açıklarımızı bir an önce gidermeliyiz. Aksi halde 10 yıl sonra kuş uçmaz kervan geçmez bir coğrafyaya döneriz. Benden söylemesi.
Eyvallah.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com