Allah memleketimizi ve milletimizi korusun.

Yeniden başlayan bu menfur terör hadiselerinin bir ayı aşkın bilançosu yürek sızlatıyor. 24 güvenlik görevlimiz şehit oldu, 11 vatandaşımız bu hadiseler sebebiyle öldü, 104 kişi yaralandı.

Yüzlerce araç yakıldı. Bazı yerlerde şehirlerarası yollar ulaşıma kapandı. Devletin ve milletin başına daha bir sürü sıkıntı ve gaile açıldı. Peki neden? Memleketimizde 30 yılı aşkındır faaliyet halinde olan bir terör örgütü sebebiyle tabi.

Terörün kendine mahsus, haince, alçakça ve yüzsüzce yol ve yöntemleri var. Tarihsel seyrini burada zikretmek hayli zaman alacağı için sadece yakın zamanımızı bir ele alalım. İki yıldan beri iyi kötü devam eden bir çözüm süreci ve çatışmasızlık ortamı vardı. Ne olduysa son seçimlerden sonra, PKK terör örgütü yeniden silaha sarıldı. Yataklarında uyuyan polis yavrularımız hunharca ve kalleşçe şehit edildi, provokatif birtakım intihar saldırıları, sokakta yürüyen askerimize rütbelimize kalleşçe suikastlar birbirini izledi. Devlet de çok yerinde ve haklı olarak ağır karşılıklar verdi. Sınır ötesindeki ve ülke içindeki terör yuvalarına karşı çok etkili hava saldırıları yapıldı. Bu saldırılar ve diğer operasyonların hemen akabinde terör örgütü ve onun yandaşı birtakım mihraklar hemen pozisyon değiştirip, tekrar barış sürecini başlatalım diye bağırmaya başladılar. Dört günde ne olmuştu da kan akıtmaya karar vermiş bir terör örgütü tekrar müzakereden bahseder olmuştu? Demek ki ağır yara almıştı. Yenilmişti. Durumu kötüydü ve bu saldırılar devam ederse daha da kötü olacaktı. Hempaları olan bir partinin başındaki zat derhal Avrupa’ya gitti ve çeşitli uluslararası kuruluşlar nezdinde, Türkiye’yi de şikâyet ederek yardım dilendi. Bugün de gazetelerden öğrendiğimiz kadarıyla, çıkmış açık açık PKK elini tetikten çeksin, devlet de silahı sustursun, tekrar müzakereler başlasın diye beyanatlar veriyor. Bütün bu olanlara baktığımızda şu neticeleri çıkarmamız mümkündür:

1.Son hava operasyonları ve yurtiçindeki terör unsurlarıyla yapılan mücadele güvenlik güçlerimiz adına mutlak başarılı olmuştur ve PKK terör örgütü ağır darbe almıştır. Yenilmiştir.

2.Durup dururken kan akıtmaya başlayan ve akıttığı kanları da pervasızca üstlenen bir örgüt, aradan bir hafta geçmeden üstlendiği eylemleri inkar etmiş, ateşkes istemiştir. Yenildiğinin ayan beyan ispatı budur.

3.İki taraf da silah bıraksın ve elini tetikten çeksin diye bir kelam etmek, en hafif tabiriyle abesle iştigal etmektir ve edepsizliktir. Ortada taraf yoktur. Devlet ve terör örgütü vardır. Silah bırakacaksa terör örgütü bırakacaktır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, taht-ı tasarrufu altında bulunan topraklar üzerinde gerekli gördüğü her yerde elinde silahla gezer. Devlet silah bırakmaz.

4.Türkiye Cumhuriyeti Devleti, terör örgütü ve yandaşlarının bu çağrısına hayır dememiş, ancak operasyonların sonlandırılması için kayıtsız ve şartsız olarak PKK’nın silah bırakıp, topyekûn ülke sınırlarının dışına çıkmasını şart koşmuştur.

5.Devlet, karşısındaki oluşumun bir terör örgütü olduğunu ve bu tür yapıların sözünden çok icraatına bakılması gerektiğini pekâlâ bilir. Terör örgütleri, yapıları gereği dürüst değildir. Her türlü yalan, tezvirat, iftira, algı yönetimi ve kara propagandaya başvurmaları mümkündür. Bu sebeple bu tür yapıların vaatleri hiçbir kıymet ifade etmez. Ancak icraatlarına bakılır. Devlet de zaten bunu deklare etmiştir. Silahını bırak, sınırlarımı terk et, sonra konuşalım demiştir. Böylece bu işi bu sefer bitirmeye kararlı olduğunu ortaya koymuştur.

6.Devlet, yıllardan beri izlemiş olduğu politikalarla, açılım ve demokratikleşme süreciyle, barış ve kardeşlik projesi adı altında yapılan çalışmalar ve iyileştirmelerle, PKK terör örgütünü sosyolojik açıdan amaçsız ve bahanesiz bırakmıştır. Bu sebepten ötürü, terörün nasıl biteceğine de, barışın nasıl geleceğine de artık devlet karar verecektir.

Zulüm asla ilelebet kalıcı değildir. Bu aziz millet, tarihten gelen tecrübe, sabır ve ferasetiyle çok yakın zamanda bu işin de üstesinden gelecektir sevgili okurlarım.

Selam ve saygı ile…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.