BRÜKSEL - Batı’nın kendi iç dünyasındaki çirkinlikleri gördükçe aklım duruyor doğrusu... Hollandalı futbol kulübü PSV taraftarlarının Atletico Madrid maçı öncesi sergilediği aşağılayıcı tutum tam bir insanlık utancı oldu.

Düşünebiliyor musunuz, yaşama tutunabilme kavgası veren çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan dilencilere PSV taraftarlarının sokağa para savurarak onları birbirleriyle para kapma yarışı yaptırmaları nasıl bir insani davranış?

İnsanlık bu mu?

Bir de kimi zaman kalkıp “insanlık dersi” veren bu dünya mı?

*** 

PSV taraftarlarının “aşağılık davranışı”nın ardından çok daha adisi Roma’da Lazio- Sparta Prag karşılaşması öncesi yaşandı.

Hem öyle adi, terbiyesiz ve insanlık dışı bir olay ki, öğrendiğimde kanım durdu/dondu adeta...

Çirkin olay, Lazio-Sparta Prag karşılaşması öncesinde yaşandı.

Yine spor dünyasında...

Sosyal medyada dolaşan ve hayli tepki çeken videoyu göre iki Sparta Prag taraftarı, Roma’nın merkezinde bulunan Saint Angelo Köprüsü üzerinde dilenen bir kadına başından aşağı herkesin gözü önünde idrarını yapıyor.

Olayı gören bir kısım Sparta Prag taraftarı ise bu iğrenç manzarayı gülerek izliyor.

Böyle bir insanlığa kim tükürmez?

“Yazıklar olsun!..” demek bile anlamsız bir durum... Çünkü, olayda Allah’ın kulu dilenciden başka bir insan yok ki ortada...

Ayıklamak/kınamak bile böyle bir grup tarafından hiç kuşku yok ki gülerek/sırıtarak karşılanır.

***

Dünya üzerinde barındırdığı “insanlık”tan çekiyor... Zaman-zaman utanç manzaraları yaşıyor ne yazı ki...

Dün yaşanıp tarih olan utanç olaylarını bırakalım bir yana... Bugün Batı’nın sahte/batasıca insanlık anlayışının Ortadoğu insanına yaşattığı utancı hep beraber acıyla görüyor/yaşıyoruz.

Doymak bilmeyen sömürü iştahını Ortadoğu’nun kutsal toprakları üzerinde doyurmaya kalkan Batı’nın insanlığa yaşattığı bu ayıp niçin kınanmıyor?

Pek tabii ki, Batı kendi ayıbını kınayacak değil elbet... Ama bu kutsal topraklardaki insanlar nasıl bir aymazlık içindedir ki, yıllardır haneleri başlarına yıkılıyor, öldürüyor, evlerinden-topraklarından sürgün-muhacir ediliyorlar... Ediliyorlar ve birlik olup bahçelerine dadanan Batılı alakargaları varını-yoğunu ortaya koyup koyamıyor.

***

1918’in “paylaşım hesapları”nı bugün Ortadoğu’yu kan gölüne çevirerek devam ettirmek isteyen Batı’nın davranışında/tutumunda insancıl yön arayan var mı acaba?

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com