24 Aralık 2016 Cumartesi 16:04
Tarihi Camiyi Köylüler 165 Yıldır Koruyor

Artvin'in Borçka ilçesine bağlı Gürcistan sınırındaki Camili Havzası'nda bulunan 165 yıllık tarihi cami, yıllara meydan okuyor. Camili Havzası'ndaki 6 köyden biri olan Maral'da, Osmanlı döneminden kalma tarihi İremit Camisi, ahşap mimarisi ve kök boya kullanılan rengarenk motifleriyle göz dolduruyor. Köy halkınca özenle korunan ve 165 yıldır ayakta duran cami, Artvin'i ziyarete gelen yerli ve yabancı turistlerin de ilgisini çekiyor.

Maral köyünün muhtarı Metin Bayram, tarihi İremit Camisi'nin, 1851 yılında Osmanlılar döneminde inşa edildiğini ve bugüne kadar dimdik ayakta durmayı başardığını söyledi. Köy tüzel kişiliğine kayıtlı caminin 165 yıllık geçmişe sahip olduğunu dile getiren Bayram, Gürcistan sınırına yaklaşık 3 kilometre mesafede bulunan ve büyük bölümü ahşaptan yapılmış caminin, minber, kapı ve diğer bazı bölümlerinde çeşitli motifler ve kök boyası kullanıldığını ifade etti.

 Oyma ve süslemeleri aslına uygun monte edilmiş Bayram, caminin, İremit Mahallesi sakinlerine hizmet verdiğini de belirterek, şöyle devam etti: "Caminin bulunduğu alan çok rüzgarlı bir bölgeydi. Sert esen rüzgar, ahşap camimizin özellikle çatı kısmına çok zarar vermiş. Bu nedenle dedelerimiz, zamanla eskiyen ve yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kalan camiyi yaklaşık 6 yıl sonra yerinden sökerek orijinal haliyle şu anki mevcut yerine taşımıştır. İçerisindeki oyma ve süslemeleri, aslına uygun monte etmişler."

Caminin 165 yıllık süreçte onarımdan geçirildiğini, eskiyen ve çürüyen bazı tahtalarının değiştirildiğini anlatan Bayram, "Biz de ecdadımızın mirası olan camimize gözümüz gibi bakıyor ve ibadetlerimizi burada gerçekleştiriyoruz. Biz de aynı şekilde camimizin her türlü bakım ve onarımını yapıp gelecek nesillere aktarmak istiyoruz." dedi.

 Bayram, İremit Camisi'nin giriş kapısı ve dış cephesinin, ziyaretçilere adeta tarih yaşattığını ifade ederek, "İçerisindeki eski oyma ve süslemeler, köylüler tarafından korumak maksadıyla 1977 yılında boyanmıştır. 1996 yılında caminin dış cephesine yine koruma maksadıyla oluksuz düz sac çakılmıştır, üzerine ahşap kaplama yapılacaktır." diye konuştu.

40 bin kişi ziyaret etti

Caminin içindeki ahşap bölümlerde oyma ve kakmacılık sanatının güzel örneklerinin bulunduğuna işaret eden Bayram, "Camimizin tamamı kestane ağacı kullanılarak inşa edilmiş. İçindeki süslemeler ise ağırlıklı olarak ceviz ağacı olmak üzere kısmen de ıhlamur ağacı üzerine yapılmış. Caminin giriş kapısı ise ıhlamur ağacından yapılmıştır." ifadesini kullandı.

Bayram, tarihi caminin Almanya, ABD, İngiltere ve Gürcistan'ın yanı sıra Türkiye'nin birçok ilinden ziyaretçilerin ilgi odağı olduğunu kaydederek, camiyi bu yıl yaklaşık 40 bin kişinin ziyaret ettiğini söyledi.

Bayburt Postası

Son Güncelleme: 24.12.2016 16:07
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com