SYRIZA partisi,Yunanistan’da yapılan son seçimlerde sandıklardan zaferle çıktı. 40 yaşında başbakan seçilen Çipras, ‘Ben ateistim, hiçbir kitaba el basmam’ diyerek’ ayaküstü yemin etti. Kravat takmayı da reddeden Çipras, kamuoyunda cafcaflı bir halk adamı imajı sergiledi.


Kabinesini kuran Çipras, Maliye’nin başına YanisVarufakis’i getirdi. Varufakis; bizim ABD’den büyük umutlarla transfer ettiğimiz lakin bir çuval inciri berbat etti diye geri postaladığımız Kemal Derviş’in

meslektaşlarından… Yani o da ekonomist…


Memleket krizin eşiğindeyken, 350 euroluk kaşkolu ve 400 dolarlık deri pantolonuyla kameralara poz veren Varufakis, ülkeyi kurtarmak için ekonomik reçeteler hazırlarken, nihai çözümü krizi yok saymakta buldu. “Ne krizi kardeşim, Avrupa bize muhtaç…” dedi.


Varufakis, bu açıklamanın ardından bavulunu sırtlayıp, Londra’nın yolunu tuttu. İngiliz mevkidaşı Osborne’un karşısına geçti ve bacak bacak üstüne attı. Halkçı bir bakan imajı vermek için, o da tıpkı Çipras gibi kravatsızdı. Tavırlarına ise diyecek yoktu. İflas bayrağını çeken sanki Yunanistan değil de, Kenya’nın El-Molo kabilesiydi…


Osborne’ye bir güzel caka basan Varufakis, ardından ülkesine geri döndü. Döner dönmez de zengin işadamlarına ayar verdi: “Ülkede vergi borcu olan, süper zenginler var. Artık bizden korksunlar, gereken yapılacak…” dedi.


Nitekim Çipras ve Varufakis’in bu halkçı şovlarının üzerinden tam 134 gün geçti. Bugün gelinen noktada, Yunanlılar iflas bayrağını çekti.


Neden mi anlattım bu hikâyeyi! Şunun için!


Yunanistan’daki kriz ile Trabzon arasında nahoş bir tesadüf var. Onlar 134 günde ekonomi de, biz ise ortak akıl ve beceride dibe vurduk.


Hatırlayın!

Akyazı’da meydana gelen heyelanın üzerinden tam 134 gün geçti. Beceriksizlik ve anlamsız egolar yüzünden kapanan yol, bir türlü trafiğe açılamıyor. Şehre batıdan giriş yapanlar, patates tarlasından geçip, merkeze ulaşıyor. Kaldı ki, geçici olarak açılan yola, kalıcı olsun der gibi asfalt bile dökmüşler.


Şahsen yolun ne zaman açılacağını merak etmiyorum. Beni asıl endişelendiren mesele şu!


Kıçı Yoroz’dan görünen Yunan ahalisi, bir saatlik uçuşu 10 bin Euro olan F-16 savaş uçaklarını, zırt pırt bizimkilerin üzerine gönderirken, bizim karayolları yetkililerimiz de; kendi yolları dururken, Tiflis’te meydana gelen sel felaketine greyder gönderir mi?


Olmaz demeyin! Burası Trabzon muhterem…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com