28 Mart 2016 Pazartesi 11:54
Turkcell, Fiberde 10 Gbps Hızına Ulaştı

10 Gbps hızındaki internet, film ve müzik indirmekten online oyunlara kadar pek çok alanda kullanıcılara kolaylıklar sağlayacak. Kullanıcılar, 10 Gbps hızında internet bağlantısıyla 20 GB’lık bir filmi 19 saniyede, 15 şarkılık bir müzik albümü 0,2 saniyede ve 1 GB dosyayı ise, sadece 0,8 saniyede indirilebilecek.
 

Bu hızı sağlayabilecek teknolojik kapasiteye ulaşan Turkcell, bu hızı 2017 yılında 40 Gbps’ye, 2020 yılında ise 100 Gbps’ye yükseltmeyi planlıyor.

Fiberde birinci olan Turkcell, hızda da lider olmaya devam edecek”
Turkcell Genel Müdür Yardımcısı İlker Kuruöz, şirketin teknolojideki gücüne dikkat çekerek, “Böyle bir hıza network olarak hazırız. Türkiye’yi 1,000 Mbps ile Turkcell tanıştırdı. Şimdi de evleri 10 Gbps ile yine ilk defa biz tanıştırmayı planlıyoruz. 35 bin 269 kilometrelik fiber ağımızla 1,000 Mbps hızında interneti 2,4 milyon hanenin kapısına götürdük. Fiber abone sayısında birinci olan Turkcell, yeniliklerde ve hızda da lider olmaya devam edecek” değerlendirmesini yaptı.

Kuruöz, internet kullanıcılarının, 10 Gbps hızın yarattığı farkı görmelerini sağlamak amacıyla Turkcell Teknoloji Zirvesi’nde test odası kurduklarını da vurgulayarak, şunları kaydetti:
 “Türkiye’de evlere kadar fiber interneti götüren öncü telekomünikasyon firması olarak fiber yatırımlarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Dünyada katma değerli hizmetlerin çoğalması, veriye daha hızlı ulaşma ihtiyacı ile kesintisiz ve kaliteli iletişim gereksinimlerinin artması hızlı interneti hayatın önemli bir parçası haline getirdi. Yüksek hızlarda fiber internet sayesinde Türkiye’nin bilgi toplumuna dönüşmesi yolunda güçlü bir adım atarak Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşması yolunda katkı sağlıyoruz.”

Son Güncelleme: 28.03.2016 11:56
Anahtar Kelimeler:
TurkcellFiber10 Gbps
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com