Amerika’ya başkanlık etmiş şahsiyetlerden birisi olan Abraham Lincoln “Yarın, geride kalan ömrümüzün ilk günüdür” diye bir laf etmiş zamanın birinde.

 

Yarın 7 Haziran Pazar. Yani geride kalan ömrümüzün ilk günü ve bu güne Cumhuriyet tarihinin en önemli seçimlerinden birisi denk geldi iyi mi? Oy verme salahiyetine sahip olan herkes sandığa gidecek ve benimsediği partiye ya da adaya 4 yıllığına vekâlet verecek. Seçimlerin şimdiden ülkemize ve milletimize hayırlar getirmesini temenni ediyorum.

 

Bir önceki yazımda Trabzon Milletvekili Adayı Süleyman Soylu ile alakalı düşüncelerimi uzun uzun yazmıştım.

 

Bugün de yakından tanıdığım, değer verdiğim abi gibi sevdiğim başka bir milletvekili adayı Muhammet Balta’dan bahsetmek istiyorum.

 

Siyaset adamları toplumun dertleri ile sancılanan insanlardır. Istırap insanıdır onlar. Eziyet ve ıstıraplar onları yollarından alıkoymaz. Tam tersine çileyi ve ıstırabı hakla hizmet yolunun bir gereği kabul ederler.

 

Ben Sayın Balta’nın da böyle bir çile adamı olduğunu yakinen müşahede edenlerdenim. Bu kanıya varmam kendisini siyasete girmeden önce de tanıyor olmamdan kaynaklanıyor belki de. On yıllardır nice siyasiler, nice bürokratlar yetiştirdi bu medeniyet şehri. İçlerinde Trabzon sevdalıları, hizmet sevdalıları olduğu kadar, güç sarhoşu olan, kudretini makamının gücüne bağlayan, dostunu ya da dava arkadaşını küçük çıkarlara tercih eden nice siyasiler gördü bu necip millet.

 

Oturduğu koltuğa güç vermek bir yana dursun, o koltuğun bütün gücünü kendinden bilen, koltuğundan güç alan bir anlayışın var olduğu dönemde Muhammet Balta’nın TBMM’de olacak olmasını çok önemsiyorum.

 

Önemsiyorum çünkü Sayın Balta’yı hem yerelde siyaset yaparken hem de Ankara’da bürokrasinin zirve noktasındayken yakından takip etme fırsatım oldu. Kendisi 1999 yılından beri aktif siyasetin içerisinde. İl Genel Meclisi Başkanlığı ve İl Başkanlığı başta olmak üzere siyasetin birçok kademesinde bulunmuş. Bürokraside de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı gibi en aktif bakanlıklardan birisinde Bakan Yardımcılığı yapmış.

 

Bütün bu önemli görevleri ifa ederken dikkatimden kaçmayan ve kendisi ile alakalı beni etkileyen en önemli şey samimiyetinden zerre miktar kaybetmemiş olması. Vakfıkebir’de bir iş adamı iken kendisi ile herhangi bir ortamda karşılaştığımızdaki samimiyeti ne ise, Bakan Yardımcısı iken makamında ya da başka ortamlarda bize yansıttığı samimi tavır aynı, hiç değişmemiş.

 

O insanın ruhuna dokunan tebessümündeki sadelik dün nasılsa bugün de öyle. Diyalogları

samimi ve içten, yapmacık değil. Partili partisiz herkesi kucaklaması karşısındakine güven veriyor. Bakan yardımcısıyken bürokrasi ve siyaset ile ikili ilişkilerini üst düzeyde tutması onun en önemli

avantajı. Yerelde de özellikle İl Genel Meclisi Başkanlığı yapması sebebiyle Trabzon’u en ücra köşesine kadar tanıması çok önemli. Trabzon’un sorunlarına hakim ve çözüm noktasında yapılması gereklerin neler olduğunu en iyi bilenlerden.

 

Muhammet Balta gibi değerlerin TBMM’de olacak olması Trabzon için çok önemli ve büyük bir şans. Özellikle 24. dönemde Trabzon siyasette öksüz kaldı. Trabzon insanı Ankara’da muhatap bulmakta büyük sıkıntılar yaşadı. 25. dönemde Trabzon’un çok önemli kazanımlar yakalayacağına inanıyorum. Özellikle Süleyman Soylu ve Muhammet Balta önümüzdeki 4 yılda Trabzon’a ve Türkiye’ye bir resital sunacaklar gibi gözüküyor. Her ikisi de yaşamaktan ziyade, yaşatmak için siyaset yapan insanlar. Trabzon’u güzel günler bekliyor vesselam…

 

Dedik ya, yarın geride kalan ömrümüzün ilk günü. Hayr olur inşallah.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com