Trabzon Gazeteciler Cemiyeti 1946 yılında kuruldu. Osmanlı döneminden gelen “Osmanlı Matbuat Cemiyeti”nin (1917) adı, 1920’de Türk Matbuat Cemiyeti, 1923 ve 1930’da Matbuat Cemiyeti, 1935’te Atatürk’ün isteğiyle ile Basın Kurumu oldu.

1938 yılında Türkiye’de yasa ile beş basın bölgesi oluşturuldu ve her bölgede bir “Basın Birliği” (BB) kurulması kararlaştırıldı.

BB, ülkemizde başta Ankara, İstanbul, İzmir, Trabzon ve Adana illeri olmak üzere beş bölgede yasayla kuruldu. Bu kuruluş, daha sonraları çalışmalarında “Tek Parti” yönetimine yakın durunca, gazeteciler arasında yeni bir meslek kuruluşunun kurulması gündeme geldi.

Bu arada BB de 1946 yılında yasayla kapatılınca, İstanbul’da “Gazeteciler Cemiyeti”, bugünkü adıyla “Türkiye Gazeteciler Cemiyeti” (TGC) kuruldu. Ardından BB’nin kurulu olup kapandığı Ankara, İzmir, Trabzon ve Adana illerinde de bağımsız gazeteciler cemiyetleri kurma çalışmaları başladı.

Adı geçen illerde 1946 yılı içinde cemiyetler kurulup faaliyete geçti.

Trabzon Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) ilk kuruluş çalışmaları o günün gazetecileri arasında örnek bir birliktelikle kuruldu.

***

Türkiye’de ilk Türkçe gazetenin 1831 yılında kurulduğu genel kabul görüyorsa da bunun tartışılır bir konu olduğunu belirtmek isterim. Buna göre, İstanbul’da Saray’ın yayımladığı “Takvim- ı Vekayi” gazetesi basın tarihi açısından başlangıç kabul edilir.

Trabzon’da ilk gazete İstanbul’a göre 38 yıl sonra 1869 tarihinde Valilikçe Trabzon yayımlandı.

Buna göre, Trabzon’da gazetecilik tarihi 141. yılını yaşıyor.

Bu, büyük bir onurdur meslek adına...

Trabzon basınına ilk adımını atmış, daha sonraları İstanbul ve Ankara gazetelerinde çalışıp ünlenmiş pek çok -bilinen/bilinmeyenmeslektaşımızın bulunması ayrı bir gururudur Trabzon’un.

141 yıllık süreçte Trabzon’da yaptıkları gazetecilikle adları ölümsüzleşen nice meslek ustamızın tümünün adlarını anımsayıp yazmak tabii ki bellek kuvveti ister. Ama Bekir Sükuti Kulaksızoğlu’nu, Cevdet Alap’ı, Halit Muzaffer Korlu’yu, Şevket Çulha’yı, Ömer Turan Eyuboğlu’nu, Ziyad Nemli’yi, Emin Şefik Yılmaz’ı, Ayhan Kıyak’ı, Mehmet Tan’ı, Ömer Güner’i, Suavi Kaptan’ı ve Orhan Kaynar’ı anımsamamak haksızlık olur.

Tabii ki anımsayamadığım daha da değerler var basın camiamızın.

***

Böylesine köklü bir basın geçmişi olan Trabzon’da dün Gazeteciler Cemiyeti’nin kongresi yapıldı.

Şanına yakışır mı? Tabii ki mekan güzel...

Ancak seçim yarışının öncesinden gelen, yüzeyde görülmeyen ama karşılaşılınca “yalancı gülücükler” görünce üzüldüm ve uzun uzun düşündüm kongre sonrasında.

“Yönetime gelme” ya da “kazanma yarışı”na dönüşen bir kongrenin havası öncekilerden çok farklı idi ve samimi değildi gibi geldi bana...

Cemiyetin yönetiminde bulunmuş bir kişi olarak, 1946’da kurulmuş bir kurumun kendi müzesini oluşturamamış olması ortada sırıtıyor. Cemiyetin bunca yıldır bu konuda bir birikim yapmaması ise düşündürücü bir konu...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com