57 yıl önce… 24 Haziran 1958 tarihi Trabzon’da mutlu bir gün olarak yaşandı. 20 Haziran Cumartesi günü Trabzon Şehir Stadında başlayan Türkiye Amatör Futbol Şampiyonası’na Ankara’dan Havagücü, Bursa’dan Güvenspor, Kütahya’dan Linyitspor katılıyordu.

İlk gün (20.06.1958) yapılan karşılaşmalarda; o sıralar vatani görevini yapmakta olan sonraları çok ünlenecek İdmancağı’nın yıldız futbolcusu Ahmet Suat Özyazıcı’nın da kadrosunda olduğu Ankara Havagücü ile Bursa Güvenspor 1-1 berabere kalınca gözler İdmanocağı- Linyitspor maçına çevrildi. İdmanocağı bu karşılaşmaya; İbrahim (Hantal)- Azmi, Lütfü- Nurhayat, Sabahattin, Necati- Haydar, İhsan, Celal, Faruk, Polat kadrosuyla çıktı. İlk maçın 1-1 bitmiş olması İdmanocağı için bir fırsat olarak değerlendiriliyordu. Nitekim o dönem Türk futbolunun ünlü hakemlerinden Cezmi Başar’ın yönettiği karşılaşmayı İdmanocağı Celal’in(2), İhsan’ın (2) ve Faruk’un golleriyle 5-1 kazandı. Konuk ekibin tek golü ise Mazlum’dan geldi. İdmanocağı’nın bu hızlı başlangıcı futbolseverler üzerinde büyük beğeni kazanmış sıra şampiyonanın favorilerinden Havagücü ile yapılacak karşılaşmada idi.

21 Haziran 1958 Cumartesi günü yapılan ilk karşılaşmada Güvenspor 0- Linyitspor 0 berabere kalınca moraller iyice yüksekti herkeste. Çünkü Güvenspor da “dişli ekip” olarak gösteriliyordu. Ancak yaptığı iki karşılaşmada berabere kalmış, avantaj yitirmişti. Günü ikinci karşılaşması İdmanocağı-Havagücü arasında oynandı. Bu karşılaşmada da gol yoktu. Futbolseverler günü gol izleyemeden yaşadılar.

İdmanocağı bir galibiyet ve bir beraberlikle lider durumdaydı. Sıra son karşılaşmalara geldiğinde heyecan son haddine vardı. 24 haziran Salı günü önceki günler olduğu gibi tıklım tıklım dolu, yüreklerde büyük heyecan vardı. Günün ilk karşılaşması İdmanocağı-Güvenspor arasındaydı. Karşılaşma büyük çekişme içinde golsüz bitince ikinci karşılaşma Havagücü- Linyitspor karşılaşması için dua edenler vardı. Havagücü bu maçı 4-0’dan daha farklı bitirirse şampiyon olacaktı. Karşılaşma başladığında Havagücü gol olup yağmaya başladı Linyitspor üzerine… Herkes daha fazla gol görmemek için dua ediyor. Kale direklerinden dönen Havagücü şutları izleyenlerin yüreğini ağzına getiriyordu. Biz azap, bir ısdırap ki… Neyse karşılaşma bu sıkıntılı havada 0-0 bitince şimdi ayıkla pirincin taşını…

İdmanocağı ve Havagücü aynı puan ve averaja sahiptiler. Peki, ne olacaktı şimdi?

Yöneticiler çözüm ararken futbolseverler “kozların paylaşılması” için bir karşılaşma daha yapılmasını istiyordu. Maç bitmiş, şimdi kim şampiyon edilecek sorusu vardı kafalarda… Puanlar aynı, averaj aynı… Şimdi gel çık işin içinden.

Futbolseverlerin ikinci bir karşılaşma yapılması önerisi –nedense- taraflarca kabul görmedi. Sonunda Türkiye Amatör Futbol Şampiyonası’nın birincilik kupasının paylaşılması kararlaştırıldı. Ama nasıl? Ona da çözüm bulundu. Kupa, o zamanların Sanat Okulu’ndaki atölyede testere ile boydan boya kesilerek iki parçanın biri İdmanocağı’na, diğeri Havagücü’ne verildi.

İyi ki de böyle yapıldı. İki ekip de ortaklaşa şampiyonluk yaşadı böylece. Bu uygulama bir ilk oldu Trabzon spor tarihinde… İşte Trabzonlular 57 yıl önce böyle bir sportif olayı yaşamış ve mutlu olmuşlardı.

Bunca siyaset yazısının üzerine iyi gitti sanırım.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com