Seneler evvel! Tokat’ta vatani görevimi yaptığım esnada, komutanım Asteğmen Burak Gayretli yanına çağırdı. 

Tekmil verip girdim odasına. “Jandarma Haber Panosunun sorumluluğunu bundan sonra sana veriyorum. Panodaki haberleri güncel tutmazsan kafanı kopartırım” dedi. “Emredersin komutanım” deyip çıktım odasından. 

Gel zaman git zaman derken, Komutanım Gayretli tezkere alıp, memleketi Trabzon’a döndü. 

Bende peşi sıra tezkere alıp Trabzon’a döndüm. “Radyoculuğa devam ederim, Üniversite sınavlarına hazırlanırım. Bir yandan da kitabımı basarım” diye düşünürken, Gazeteci Salih Çamoğlu İlkhaber Gazetesi’ni kurdu. Yakın bir dostum, gazeteye iş başvurusu yaptı. Kendisine refakat ettim. “Radyo ile gazeteyi aynı anda yürütürsün sende bir form doldur” dedi. Doldurdum. Ertesi sabah komutanım Gayretli pat diye aradı. ‘İşe alındın, yarın gazetede ol’ dedi. Şaşırdım. Ne bileyim, Burak ağabeyimin gazetenin kurucu Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendiğini… 

Nitekim, yolumuz yeniden kesişmişti. “Askerde panoyu güncel tutarak kafayı kurtardın, ama bu meslekte zirveye oynamazsan, ayaklarını kırarım” dedi.

Velhasıl muhterem, Rab bizi mahcup etmedi. Dizgi operatörlüğünden, Genel Yayın Yönetmenliği’ne kadar uzanan mesleki kariyerimde, yoğrula yoğrula, düşe kalka bugünlere geldik. Hiçbir akçeli işte adımın olmaması, en büyük referansım oldu. Bu nedenle bu yolda pusulam olan Burak Gayretli ağabeyime sonsuz teşekkür ederim. 

Şimdi naçizane yazarı olduğum, Karadeniz’in Sesi Gazetesi yarın eski ismi olan İlkhaber’e geri dönüyor. Hal böyle olunca, insanın anıları da depreşiyor. İlkhaber’in bu yeniden doğuşuna, helallik almadan girmeyeyim dedim. Zira bir sıkımlık canımız varsa, bir özürlükte erdemimiz olmalı… 

Bu gazetede yan yana yürüdüğümüz insanlar oldu. Kimileri ile yürürken aynı ekmeği paylaştık, kimileri ile takıştık. Mesela Avni Özarslan… Ağzımda sırnaşan rulo etin mağdur ettiği eski mesai arkadaşım. Benim gibi bir Anadolu çocuğu… İncir çekirdeğinin hacmini doldurmayan bir meseleden ötürü takıştık. Sonucunda da kırdım, incittim. Özür dilerim. İstemeyerek, diğer mesai arkadaşlarımın da kalbini kırmışsam, onlar da haklarını helal etsinler. 

Mamafih muhterem; Yeniden doğan İlkhaber’de, yine bu sütundan şehir günlüklerimi sizinle paylaşmaya devam edeceğim. 
Tekin Atay kaptanlığındaki gazete ekibine de, yeni dönemde başarılar diliyorum. Mütevaziliğiniz magma tabakasında, Hedefleriniz Everest istikametinde olsun. 
Eyvallah!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com