13 Ekim 2016 Perşembe 11:33
Adnan Taç:

Trabzon Sanatevi’nin düzenlediği 8. Uluslararası Sanat Günleri, açılış programıyla start aldı. Açılış törenine Trabzon Vali Yardımcısı Şükrü Kara, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Akkaya, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, İran, Gürcistan ve Rusya Trabzon Başkonsolosları, Trabzon İl Kültür Turizm Müdürü Ali Ayvazoğlu ile Sanatevi Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Taç ile çok sayıda vatandaş katıldı. Bu yıl Azerbaycan, Rusya, İran ve Gürcistan’da da sanatçıların katılacağı etkinliğe tüm Trabzonlular davet edildi.

KURTULUŞU TURİZMDE ARAMAKTAYIZ
Açılış töreninde sitemkar bir konuşma yapan Başkan Taç, “Trabzon'u futbol ile yatıp kalkmaktan kurtarmak zorundayız. Brezilya bir futbol ülkesi, İngiltere ve Almanya da bir futbol ülkesi. Ancak kültürel boyutta insan kalitesi arasında büyük uçurumlar olduğunu biliyoruz. Kültürel mirası ve doluluğu futbolun gölgesinde bırakamayız. Biliyoruz ki, kültüre ve sanata yatırım, insana ve turizme yatırımdır. Yerel yönetimler olarak, kültür ve sanat boyutunda Trabzon'u parasızlık, yersizlik ve ilgisizlik açmazından kurtarmak zorundayız. Ne yazık ki yıllardır bunları aşamıyor, Trabzon'un kültür ve sanat politikalarını oluşturamıyoruz. Endüstrisi, sanayisi, tarımı olmayan Trabzon gibi tarihte bölgeye başkent olmuş bir kültür ve sanat şehri, artık bugün kurtuluşu turizmde aramaktadır. Bunun alt yapısını oluşturan en önemli unsurlardan birinin de kültürel ve sanatsal faaliyetler olduğunu biliyoruz” diye konuştu.

SANAT ŞEHRİ DİYORSAK DESTEK DE ÇIKACAĞIZ
Taç’ın serzenişinin üzerine Başkan Genç, “Trabzon'umuzu ifade eden üç temel özelliğimiz, bu şehrin bir tarihi unvana sahip olması ile kültür ve sanat şehri olması. Bu üç temel özelliğimiz, bizi diğer şehirlere nazaran biraz daha farklı kılan özelliklerimiz ve güzelliklerimizdir. Özellikle sanatçının yetiştiği bir toplum ve sanatçının ortaya fark koyduğu bir toplum medeniyet yolunda diğer milletlere nazaran ayrıcalık taşır. Bu şehrin yollarını, altın kaplama, asfalt yol da yapsak bundan çok daha önemlisi bu şehrin yetiştirdiği bir sanatçının bu şehrin tanıtımına katkı yapmasıdır. Bunu çok önemsiyorum. Bu konuda tüm samimiyeti ile birlikte özeleştiri yapan da bir belediye başkanıyım. Daha çok sanata katkı sağlamamız lazım. Biz siyasiler olarak mikrofonu elimize aldığımızda efendim Trabzon tarih şehridir, sanat şehridir, kültür şehridir diye böbürlenerek, gururlanarak ifade ediyorsak, şu anda mevcut durumu itibariyle bu şehrin kültürüne, sanatına, tarihine hizmet eden tüm kurum ve kuruluşlarımıza daha fazla katkı sağlamamız lazım” ifadelerini kullandı.

(Meryem AKGÜN)

Son Güncelleme: 13.10.2016 11:44
Anahtar Kelimeler:
TrabzonTrabzon Haber
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com