30 Mayıs 2016 Pazartesi 08:10
Akoluk Halkı İsyanda!

Trabzon’un Ortahisar ilçesi Değirmendere mahallesinde bulunan Aşkale Çimento Fabrikası’nın bir bölümünün Akoluk’a taşınmasına bölge halkı tepki gösterdi. Bir araya gelen onlarca Akoluk sakini, fabrikanın kendi mahallerine kurulmaması için mücadele başlattı. Akoluk Mahallesi Kalkındırma, Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Mustafa Akyüz, “Doğup büyüdüğümüz toprakları birilerinin arzusu için heba ettirmeyeceğiz. Halkı hiçe sayıp patronla el ele verip iş aşırmaya kalkanlara ‘Halka rağmen yapamazsınız’ diyorum. Sermayesine güvenenler bilsinler ki Akoluk halkı satın alınamayacak kadar dürüst ve yiğit insanların yaşadığı bir yerdir. Bizler sermaye ile istihdam kapıları açanlara karşı değiliz ama halkı muhatap almayıp bu işleri yapmaya kalkmaları bu sonucu doğurdu. Çimento tesisini Akoluk’a kurma düşüncesinden vazgeçmelerini temenni ediyoruz” dedi.

KAŞÜSTÜ’NE HASTANE BİZE KÖMÜR DEPOSU
Akoluk Mahallesi Muhtarı Halit Halis Çavdar, “Akoluk halkına rağmen bir fabrika kurulmak isteniyor. Biz yapılan hizmete karşı değiliz. Yalnız bizleri hiçe sayanlar, bizlerle bilgi paylaşmayanlar karşı sermayeye karşı duruyoruz. Biz yetkililerden de fabrika sahiplerinden de tek bir şey istedik. Gelin bize bilgi verin, bilgi verin ki biz de töhmet altında kalmayalım dedik. Bize kimse bilgi vermedi, bu işletmenin bu yöreye ne kadar zarar vereceğini bilmediğimiz için bu işin karşısındayız. Bazı büyüklerimiz Kaşüstü’ne hastane kurarken, buralara kömür depoladı. Buralara, çimento, hurda fabrikaları kurdurlar. Maçka’dan Trabzon’a inerken kasabaya mı, köye mi inildiği belli değil. Bu derenin evladı olarak Ahmet Metin Genç kardeşimize şu çağrıda bulunuyorum. Bu derenin kirlenmesine müsaade etmeyiniz” diye konuştu. Gözalan Muhtarı Abdulkadir Velioğlu da, şunları kaydetti: “Bir yıl önce ‘Bu Akoluk vadisine kesinlikle çimento fabrikası kurulmaz’ diyen Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’na sesleniyorum. Bir yıl içinde ne değişti de çimento fabrikasını tekrar Akoluk’a kurulmaya çalışılıyor? Her toplantıda bu vadinin altın değerinde olduğunu ifade ettiniz. Acaba bu şehri günübirlik projelerle mi yürütüyor? Bu tesisin kurulmaması için mücadele edeceğiz.”

KARŞI KARŞIYA GETİRMEYİN 
Akoluk eski Belediye Başkanı Recep Zengin, “Akoluk’ta kurulmak istenen çimento fabrikasına zararından ötürü karşı çıkıyoruz. Bu güzel tarım arazileri katledilirken şaşırıyorum. Düzyurt mahallemizde çimento fabrikasının 300 dönümlük arazisi vardır. Bu 300 dönümlük alanı öyle bir hale soktular ki şimdi bunu buraya kabul etmemiz mümkün değil. Biz müteşebbise karşı değiliz, biz istihdama karşı değiliz. Biz fabrikanın çıkaracağı pisliğe, saha zararına karşıyız. Bize sormak yerine gizli gizli iş yürüttüler. Bizimle konuşmadan, taahhüt vermeden bu fabrikanın makinelerini burada çalıştırmayacağız, lütfen bizi askerimiz ve polisimizle karşı karşıya getirmeyin.”

(İlkhaber / Meryem Akgün)

Son Güncelleme: 29.05.2016 23:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com