22 Kasım 2012 Perşembe 11:12
Atıcılık, Vuruluyor!!!

 Sorunlarını, dileklerini dinlemek istedik. Baş antrenörümüz Zeki Altıntaş hocamız ve milli sporcularımızdan Murat Örgün ile Tuğba Çabuk bize yardımcı oldular 

Ülkemizde amatör sporlar yeterince ilgi görmemesi şaşırdığımız bir durum değildi esasında. Ancak yine de şaşkınlık yaşayacağımız kadar ilgisizlik dinledik. Ülkemizin olimpiyat adaylığının sıkça dillendirildiği bu günlerde, Trabzon bir spor kentidir söyleminin gerçekçiliğini tartışmaya açacak bir söyleşi gerçekleştirdik.

3.20121122111717.jpg 

Hocam, şuan kaç tane sporcunuz mevcut?

20 Lisanslı sporcumuz var. Herhangi bir istekte bulunduğumuzda bize sorulan ilk soru bu oluyor nedense. Kaç tane lisanslı sporcunuz var deniliyor? Biz performans sporcusu yetiştirmekteyiz. Kente en fazla madalyayla dönen takımız biz. Ama bu görmezden gelinip bize kaç tane lisanslı sporcun var deniliyor. Kaç tane milli sporcu yetiştirdin denilmiyor.

Peki, hocam yeni sporcu bulmakta zorlanıyor musunuz?

Nereden bulmalıyım ben sporcuyu? Kahvehaneden değil sanırım. Ama MEB öğrencilerime dokunma diyor. Oysa spor ve eğitim koordineli yürümeli. Okullarda branş dersleri olmalı. Elbette yetkin antrenörlerle birlikte.

ana-resim.jpg

Poligonunuza kavuştunuz sonunda hocam…

 

Bildiğiniz gibi eski küçük ama sevimli bir poligonumuz vardı Avni Aker stadyumunun yanında. Merkezi bir yerde idi. Sonra orayı yıktılar, otopark yaptılar. Ne oldu o otopark? Ve neredeyse yıkılalı 4 sene oldu. Biz poligonumuza yeni kavuştuk. Hala ciddi eksikleri ile beraber. Ben 4 yılda belki milli sporcu yetiştirecektim. Belki olimpiyat sporcusu? Hala ciddi eksikler var. Elektronik sistem yapılmadı. Müteahhit, binayı özenli yapmamış. Tavan yüksekliği standartlara uygun değil. Çalışabilmek için havalı atış bölümümüzde eski poligondan kalan sistemi kurduk. Önde gördüğün açık poligonun zemini yapay çim ya da çim olmalıyken şuan tarla. Elektronik sistemi de yapılmamış. Ne zaman yapılacağı belirsiz. Taş içindeydi orası da dillendirdik de nihayet temizlettik. Trabzonspor Kulübü, yapabileceğini yaptı bu konuda. Soyunma odalarımızı, yeni alınan silahlarımız, özel giysilerimiz gerekli ekipmanlarımıza destek oldular, oluyorlar. Ama devletin poligonunu yapmasını da bekleyemeyiz kulüpten. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne müracaat ettik. Dilekçe yazdık. Gerekli yerlere mail attık. İl Müdürü, bakanlığa bildirdi. Ancak ödenek çıkmıyor.

Olimpiyat düzenlenmiş şehir, olimpiyata aday ülke bir poligona ödenek ayıramıyor yani?

Biz, Türkiye şampiyonalarında, harp okullarıyla, askeri takımlarla yarışarak o madalyaları getirdik, getiriyoruz. Türlü imkânsızlıklar yaşayarak başarı getirdik bu şehre. 4 yıl poligonsuz çalıştık. Olimpik bir sporu ülkemizde başarıyla temsil etmeye çalışıyoruz, külfetli bir spor. Silahlarımız, ekipmanlarımız. Ancak; gerekli destek söz konusu değil.

Federasyon neresinde bu organizasyonun?

Federasyon seçimleri yeni yapıldı. Esasında, eski atıcılık sporcusu varlıklı bir işadamı aday oldu. Ve gönüllü şekilde ben atıcılık sporuna borçluyum demişti. Maddi, manevi destek olacaktı. Seçime 10 gün kala inanılmaz bir baskı ile başka bir hanımefendiyi seçtirdiler delegelere. Atıcılık ile alakasız birini.

Müsabaka takviminiz belli mi?

Söylediğim gibi federasyonumuz yeni seçildi. Kısa bir süre sonra bir takvim açıklayacaktır. Tahminim Nisan ayı civarı müsabakaların olacağıdır.

2.20121122111831.jpg

Poligon sizin ilk önceliğiniz sanırım

Evet. Elektronik sistemlerimize ödenek çıkıp, eksiklerimiz tamamlanırsa en ciddi sorunumuzdan kurtulmuş ve işimize odaklanma şansını bulacağız. Şimdi eski poligonumuz yıkılmış, 4 yılda belki de 5 olacak ve eksiklikleri giderilmiş duruma gelecek. Ve yıkılan yerin de Akyazı’ya taşınacağı söyleniyor. Plansız şeyler. Oranın bir tarihi, kültürü vardı. Bunu yok saymak bence iyi değil. Hele ki denizi doldurmak. Orası plaj olmalıydı. İnsanların denizle bütünleştiği yerdi. Çok hoyrat davranılıyor. Spor tesisinin yakınında yerleşim olmaz diye kanun uygulansaydı Avni Aker bugün sıkıntıda olmazdı zaten. Bence yine de denizi doldurmak yerine oranın çevresi istimlâk edilseydi daha sağlıklıydı. Yanlış şeyler bana göre.

Söylemek istediğiniz son sözler hocam?

Atıcılık sporuna yeni milli sporcular yetiştirmek istiyoruz. Gençleri poligonumuza bekliyoruz. Ayrıca paralimpik oyunlar için de sporcumuz olsun istiyoruz. Fiziksel engelli sporcu da yetiştirmek istiyoruz. Poligonumuz, Haluk Ulusoy Tesisleri’nin hemen yanında buyursun gelsinler.

Teşekkürler her şey için hocam.

Biz teşekkür ederiz. Her zaman bekleriz. 

Uğurtan CİĞER - İlkhaber Gazetesi

Son Güncelleme: 22.11.2012 11:30
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com