30 Eylül 2016 Cuma 18:39
Bakanlar Kurulu Seli Konuşacak

Öztürk, konunun önümüzdeki günlerde Bakanlar Kurulu’nda da tekrar konuşulacağını aktardı.

AK Parti Giresun Milletvekili Sabri Öztürk selden zarar görenlerin afetzede ilan edilmelerinin bölgenin afet bölgesi ilan edilmesinden daha iyi olduğunu alınan kararın vatandaşların lehine  bir karar olduğunu belirtti. Milletvekili Sabri Öztürk, “Bilindiği gibi 21 Eylül tarihinde etkili olan yağışlar neticesinde Görele, Eynesil, Beşikdüzü ve Vakfıkebir ilçelerinde sel ve taşkınlar sonucu çeşitli zararlar meydana gelmişti.

Selden sonra bizler, Devlet Bakanımız Nurettin Canikli ve İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu ile birlikte afet gören yerleri gezerek, zararları yerinde inceledik. AFAD tarafından da çalışmalar yapıldı. Afetin kapsamı belirledi.

Şu anda Trabzon ve Giresun İllerine bağlı yerleşim yerlerinde meydana gelen su ve su baskını gibi afetler 7269 sayılı kanunun ilgili maddesine göre hazırlanan, afetlerin genel hayata etkililiğine ilişkin temel kuralları hakkındaki yönetmenliğin 5. maddesinin a,b,c ve fıkraları gereğince, genel hayata ilişkili bir afet sayılmıştır. Bu genelgeye göre yapılacak olan çalışmalar çerçevesinde, yapılacak incelemeler neticesinde bu afet olaylarına giren konut ve işyeri bu kapsamda sayılacak.

Burada şuna dikkat etmek gerekli; bazen basında siyasi arkadaşlarımızın ya da vatandaşlarımızın afet bölgesi ilan edilmesi ile ilgili talepleri oluyor. Bu afet bölgesi ilanının çok başka boyutları var.  Bu bölge afet bölgesi ilan edilirse artık oranın belediye yönetiminin, kaymakamlığın aldığı tüm kararların tıpkı olağan üstü bir durummuş gibi inşat işlemlerinin ruhsatlandırmaların çok büyük zorlukları doğuyor. Dolaysıyla bu afet ile ilgili zararların karşılanmasında ve bunu ile yol yöntem belirlenmesi noktasında genel hayata ilgili afet olarak değerlendirildi. Vatandaşın aleyhine olduğu için AFAD başkanlığı böyle bir karar aldı.  Bu genelgeyle sel afetinden kontları zara gören tün afetzedelerin zararlarına katkı sağlanacak. Yine işyerleri zarar gören esnafımıza AFAD tarafından katkı sağlanacak. Selden zarar gören şehirlerin altyapısı ilgili köprü, yol istinat duvarları gibi ortaya çıkan zararlar da yine AFAD tarafından karşılanacak.  Diğer taraftan fındık bahçeleri, tarım arazileri ve emtia gibi zararları olanların zaralarının karşılanması konusunda Bakanlar Kurulu yetkili olduğu için bu konuyla ilgili tüm raporları bakanlar kuruluna sunacağız. Zaten Genel Başkan Yardımcımız Nurettin Canikli başta olmak üzere tüm bölge milletvekillerimiz konuya vakıflar.  Konuyla ilgili olarak önümüzdeki günler de Bakanlar Kurulunun bir değerlendirme yapmasını bekliyoruz.” dedi.

Son Güncelleme: 30.09.2016 18:41
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com