21 Nisan 2016 Perşembe 07:21
Bekir Bozdağ Son Noktayı Koydu!

Trabzon’da, E-Adalet Uygulaması’nın sempozyumu gerçekleştirildi. Sempozyumda açılış konuşmalarını Trabzon Başsavcısı Mithat Kutanoğlu ve Bilgi İşlem Daire Başkanı Servet Gül gerçekleştirdi. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da bir konuşma yaparak, “Böylesine önemli bir sempozyumu Trabzon’da yapmak bizim açımızdan da önemli. Zira Trabzon yeşilin, denizin ve her türlü coğrafi güzelliklerin çok değerli insanlarla buluştuğu; tarihin, kültürün, medeniyetin çok önemli merkezlerinden biridir. Çevreci bir projenin burada tartışılması doğru bir tercih” dedi.
 

İŞTE ADALET BAKANI BEKİR BOZDAĞ’IN AÇIKLAMALARINDAN SATIR BAŞLARI:
GECİKEN ADALET ADALET DEĞİLDİR

"Adalet Bakanlığı daha iyi bir adalet hizmetinin sunumu bakımından alt yapı ve üst yapının hazırlanmasıyla mükelleftir. Uzayan yargılamalardan şikayet etmeyenimiz yok. Geciken adalet, adalet değildir. ‘Zamanında adalet istiyorum’ demeyenimiz yok. Uzun yargılama bizim adaletimizde can yakıcı hale gelmiştir. Çağın gereğince de bu uygulamayı hizmete sunmak görevimizdir. Hem parasal açıdan, hem de hız açısından çok büyük başarılar sağlamaktadır.”

TEDBİR ŞİDDETİ ARTIRMIŞSA DÜŞÜNMEK LAZIM
“Türkiye’de bazı konuları ideolojik olarak tartışmaktan kaçınıyoruz ama tartışmakta yarar var. Kadına yönelik şiddeti engellemede araya polisi, hakimi, sosyal güvenlikçiyi koyuyoruz. Bu uygulama başarılı mı başarısız mı bunu tartışmıyoruz. Niyetimiz şiddeti önlemek. Peki, attığımız adım niyetimize uygun sonuçlar doğurdu mu? Bakanlıktaki arkadaşlarıma talimat verdim. Bu uygulamanın sonuçları nelerdir, araştırın dedim. Eğer şiddeti önlesin diye ortaya koyduğumuz tedbir şiddeti artırmışsa, şapkamızı önümüze koyup düşünmemiz lazım.”

KILIÇDAROĞLU RESMEN SÖZLÜ ŞİDDET UYGULAMIŞTIR
“Ana muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu, kadın bir bakanımıza çok çirkin söylemlerde bulundu. Resmen ve alenen milletin gözünün içine baka baka kadın bakana karşı sözlü ve psikolojik bir şiddet uyguladı. Türkiye’de hiç kimse çıkıp da buna hiçbir şey demedi. Diyenlere de ‘Siz ideolojik ve siyasi yaklaşıyorsunuz’ dedi. Elinizi vicdanınıza koyun, hangi ideolojide olursanız olun bunun adı bal gibi sözlü şiddettir. Hepimizin buna karşı durması lazım, şiddet sadece sopayla olmuyor.”

TRABZON’DA İSTİNAF KAPANMADI, TAŞINMADI, AÇILACAK
“Trabzon’da ifade etmek isterim ki, Cumhuriyet döneminde yargı alanında en büyük değişim Atatürk döneminde olmuştur. O günden bu güne köklü bir değişim olmamış. 20 Temmuz 2016 tarihi, Cumhuriyet döneminden sonra yargı anlamında yaşanan ikinci köklü değişikliğe sahne olacak. İstinaf Mahkemeleri hizmete girecek. İstinaf yargılamayı hızlandıracaktır. Trabzonlu hemşehrilerime bir hususu da açıklamak isterim. Trabzon’da İstinaf Mahkemesi var, Başsavcı da görevi başında. Ancak 15 İstinaf Mahkemesi’nden 7’sine atama yapabildik. Kalan 8 İstinaf Mahkemesi’ne de önümüzdeki yıllar içinde atama yapacağız. Trabzon İstinaf Mahkemesi de açılacak olan mahkemelerimizden biridir. Önümüzdeki zaman içinde açılacaktır. Başka bir yere taşınmadı ve kapatılmadı. Sadece geçici bir süreyle Samsun’da hizmet verecektir.”

YASAMA DOKUNULMAZLIĞI SUÇ İŞLEME HAKKI VERMEZ
“TBMM’de tartışılan yasama dokunulmazlığı yanlış anlaşılıyor. Yasama dokunulmazlığı seçilen 550 milletvekilinin yasama görevini özgürce yapabilmesini kapsar, denetim görevini özgürce yapmasını kapsar. Yasama dokunulmazlığı bir suç işleme hakkı veren bir hürriyet değildir. Hiçbir milletvekili ‘Benim yasama dokunulmazlığım var. Her türlü suçu işlerim, sen bana dokunamazsın’ diyemez. Bu hakkı kimse suç işleme hakkı olarak nitelendiremez. Dünyanın hiçbir yerinde teröristlerin destekçisi olup da ‘Senin yasama dokunulmazlığın var, sen destekleyebilirsin’ denmez. İngiltere’de, Almanya’da terör örgütünü destekleyenlere ne gözle bakılıyor? Bu ifade özgürlüğüdür diye hoşgörüyle mi bakarlar yoksa hakkınızda soruşturma mı açarlar? Türkiye’ye Batı’yı örnek gösterenlere diyorum ki, Türkiye çok daha özgür bir ülkedir.”

HUKUK KLİNİKLERİ PROJESİ
Bakan Bozdağ, sempozyumun ardından Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Rektörü Prof. Dr. Süleyman Baykal'ı ziyaret etti. Hukuk Fakültesi'ni gezen ve Dekan Yusuf Şevki Hakyemez ile bir süre sohbet eden Bozdağ, fakülte binasındaki duruşma salonunun açılışını gerçekleştirdi. Bozdağ, ''Hukuk fakülteleri bildiğiniz gibi daha ziyade teorik eğitim veriyor ama biz bakanlık olarak, hukuk fakültelerinin teorik eğitimi pratikle bütünleştirmesi gerektiğine inanıyoruz'' ifadesini kullandı. Hukuk klinikleri projeleri olduğunu ifade eden Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültemizle beraber yürütüyoruz. Orada da hukuk klinikleri projesiyle hukuk fakültelerinde öğrenim gören öğrencilerin pratikle buluşmasına, vatandaşlarımızın yargıda olan sorunlarıyla yüzleşmesine, bunlara çözüm üretmesine yardımcı olan bir sistem. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi başarıyla bunu uyguluyor. İnşallah KTÜ Hukuk Fakültesi’yle beraber de biz bu projeyi Trabzon'da uygulayabiliriz. Öğrencilerimizin işin içinde olarak hukuk eğitimi görmeleri, mezuniyetten sonra başarılarına çok büyük katkı sağlayacaktır. Bu salonumuzun hayırlı olmasını diliyorum.'' Buradaki programının ardından Uzungöl’ü gezen Bozdağ, Trabzon’dan ayrıldı.

(İlkhaber / Meryem AKGÜN)

Son Güncelleme: 21.04.2016 09:24
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com