06 Kasım 2012 Salı 17:27
Beşikdüzü'nde Çevre Laboratuvarı Neden Faaliyete Geçmiyor?

Uzundurukan, memleketi olan Beşikdüzü ilçesi Denizli köyü Yalı mevkisinde 600 bin lira maliyetle, 350 metre kare alana çevrekurduğunu söyledi.


Ruhsatlandırma aşamasında olan laboratuvarı çeşitli engellemeler yüzünden hayata geçiremediğini iddia eden Uzundurukan, ''Biz bu yatırımı buraya kazandırırken bazı kişiler, firmalar ve insanlar benim ayağıma engeller takıyorlar. Laboratuvarın faaliyete geçmemesi için birçok nedenler ileriye sürüyorlar'' dedi.


Uzundurukan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı olacak olan laboratuvarın, doğası gereği Karadeniz'e şart olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:


''Yörede, HES'lerin sayısı giderek artıyor. Küçükte olsa sanayi gelişiyor. Kimyasal gazların tespit edilmesinde, HES'lerdeki çözülmüş oksijen miktarlarındaki gerekli parametrelerin bakılmasında çevre laboratuvarı büyük önem taşıyor. Laboratuvar HES'lerle ilgili analizler yapacağı ve Bakanlığın, doneleri, parametreleri kontrol altında tutacağı için kurulmasını istemiyorlar. Mesela kitlesel balık ölümleri gerçekleşiyor, bu HES'lerdeki çözülmüş oksijen miktarının azalması nedeniyledir. Biz, HES tüneli çıkışlarında parametrelerdeki çözülmüş oksijen miktarına bakacağımız için balık ölümleri konusunda büyük yarar sağlayacağız''
Uzundurukan, laboratuvarda Orta ve Doğu Karadeniz'de yakıt ve atıksu analizleri, baca gazı, emisyon ölçümleri de yapacaklarını ifade etti.

Son Güncelleme: 09.11.2012 16:37
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com