22 Haziran 2016 Çarşamba 11:53
Bin 51 Öğrenciye Bisiklet Hediye Edildi

Trabzon'da fiziksel aktiviteye teşvik amacıyla başarılı bin 51 lise öğrencisine bisiklet hediye edildi. 

İl Halk Sağlığı Müdürü Köksal Hamzaoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, fiziksel aktivitenin enerjiyi harcamak için vücudun hareket etmesi anlamını taşıdığını vurguladı.

Aktif bir yaşam tarzının alışkanlık haline getirilmesi gerektiğine dikkati çeken Hamzaoğlu, haftada 3-4 kez yapılan 30-60 dakikalık orta şiddette fiziksel aktivitenin bile genellikle sağlık üzerinde olumlu etkiler yapacağını ifade etti.

Hamzaoğlu, dünyada her yıl 2,8 milyon kişinin fazla kiloya bağlı sağlık sorunları nedeniyle hayatını kaybettiğine işaret ederek, şu değerlendirmede bulundu:

"Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, fazla kiloluluk ve obezite Avrupa'daki yetişkinlerde Tip 2 diyabetin yüzde 80'inden, iskemik kalp hastalıklarının yüzde 35'inden ve hipertansiyonun yüzde 55'inden sorumludur ve her yıl 1 milyondan fazla ölüme neden olmaktadır. Yetersiz fiziksel aktivite dünya çapında ölümlerin önde gelen 10 risk faktöründen biridir. Yetersiz fiziksel aktivite kardiyovasküler hastalıklar, kanser ve diyabet gibi bulaşıcı olmayan hastalıklar için de önemli bir risk faktörüdür. Hareketsizlik yüzünden her yıl 3,2 milyon insan hayatını kaybetmektedir."

Düzenli fiziksel aktivitenin yüksek tansiyon gibi kardiyovasküler hastalık, diyabet, meme ve kolon kanseri ile depresyon riskini azalttığını anlatan Hamzaoğlu, "Meme ve kolon kanserlerinin yaklaşık yüzde 21-25'inin, diyabetin yüzde 27'sinin ve iskemik kalp hastalığının yüzde 30'unun ana nedeninin fiziksel aktivite yetersizliği olduğu tahmin edilmektedir." ifadesini kullandı.

"Ülkemizde erkeklerin yüzde 67,6'sı, kadınların yüzde 76,5'i egzersiz yapmıyor"
Hamzaoğlu, dünyada olduğu gibi Türkiye'de de obezite görülme sıklığının giderek arttığını belirterek, şöyle devam etti:

"Dünyada 4 erişkinden 1'i yeterince aktif bir yaşama sahip değil. Ergenlerin yüzde 80'i yeterince fiziksel aktivitede bulunmuyor. Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması (2010) verilerine göre, ülkemizde erkeklerin yüzde 67,6'sı, kadınların yüzde 76,5'i egzersiz yapmıyor. Bakanlığımız tarafından, Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı kapsamında sağlığa yönelik risklerden birey ve toplumu korumak ve sağlıklı hayat tarzını teşvik etmek birinci stratejik amaç olarak belirlendi."

Sağlıklı yaşam kültürünü teşvik çalışmaları kapsamında, 2015-2018 Toplumda Fiziksel Aktivitenin Artırılması Projesi'nin başlatıldığını vurgulayan Hamzaoğlu, şunları kaydetti:

"Proje çerçevesinde özellikle çocuk ve gençlere fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırılarak sağlıklarının korunması hedeflenmektedir. Gelecekte sağlık sistemimiz üzerinde oluşabilecek potansiyel yükün azaltılması ve bisiklet kullanımının teşvik edilmesi amacıyla gençlere bisiklet dağıtılması planlandı."

Hamzaoğlu, Trabzon'da bisiklet dağıtım törenlerinin tamamlandığına işaret ederek, ayrıca sağlık hizmetlerinin ülke genelinde erişilebilirliğinin artırılması ve koruyucu sağlık hizmetlerinin yaygınlaştırılması yönünde uygulamaya konulan çalışmalar kapsamında 2 gezici sağlıklı yaşam aracının tanıtımının da yapıldığını belirtti.

Trabzon'un 18 ilçesinde gerçekleştirilen törenlerde bin 51 bisikletin lise öğrencilerine dağıtıldığını anlatan Hamzaoğlu, öğrencilere hediye edilen bisikletlerin fiziksel aktivitelerini artırmada faydalı, daha sağlıklı ve zinde bir nesil yetişmesine yardımcı olmasını temenni etti.

Son Güncelleme: 22.06.2016 11:55
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com