26 Kasım 2012 Pazartesi 10:10
Bir Gizli El Engel Oldu

TRABZON- MHP Trabzon Milletvekili Koray Aydın, Zağnos Vadisi’ndeki Orjin Cafe’de dün basın mensuplarıyla bir araya geldi. 4 Kasım’daki MHP kongresine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Aydın, kongreyi salonda kaybettiğini söyledi. Kongrede aldığı 411 oyun Türkiye genelinde büyük yankı bulduğunu, kongre sonrasında Meclis’e gittiğinde zafer kazanmış komutan edasıyla karşılandığını ifade eden Aydın, bunlara rağmen kendisinin sonucu Başarsızlık olarak gördüğünü söyledi.

İSTANBUL OYUNU

Hiçbir şekilde mazeretlerin arkasına sığınmadığını ve beklediğinin altında oy aldığını ifade eden Aydın, İstanbul’da kendisine oy verecek yaklaşık 100 üst kurul delegesinin, delegeliklerinin yüksek seçim kurlunda gizli bir el tarafından iptal ettirildiğini söyledi. MHP Büyük Kurultay’ından önce gerçekleştirilen İstanbul İl Kongresi’nde 4 adayın yarıştığını belirten Aydın, MHP tüzüğü gereğince, tüm il başkan adaylarının listesinde ortak bulunan üst kurul delegesi adaylarının, il başkan adaylarının toplam oyları kadar oy almış sayılacağını ifade ederken, “Bu bizim tüzüğümüzde çok açık bir şekilde yazmaktadır. İstanbul İl Kongresi’nden önce Anadolu illerinde yapılan birçok kongrede de üst kurul delegeleri bu yöntemle seçilmiştir. Mesela Antalya’da böyle olmuştur. Önceki kongrelerde de bunun yüzlerce örneği vardır. İstanbul’da da böyle oldu. 4 adayın listesinde ortak bulunan bize yakın 100 civarında delege, il başkan adaylarının aldıkları toplam oylarla üst kurul delegeliğine seçildi. Ancak İlçe Seçim Kurulu bunu iptal ettik. Şaşırdık tabi, süreç sonunda Yüksek Seçim Kurulu’na gitti. Dosyaya ekte tüzüğümüz gereği bu yönde alınan 200’e yakın kararı ekledik. Ancak Yüksek Seçim Kurulu’nda bir gizli el engel oldu. Yasadışı, hukuksuz bir karar çıktı ve bize yakın olan 100 üst kurul delegesinin delegelikleri iptal edildi. Bu MHP üzerinde birilerinin oyun oynamasıdır. Hukuksuz bir karardır. 100 blok oyumuz bu hukuksuz kararla iptal edildi. Bunu sadece 100 delege olarak düşünmeyin, ben o 100 delege ile basın toplantısı yapacaktım. 100 delegenin getireceği sinerjiyi düşünün. Ancak bir gizli elin devreye girmesi ile MHP tüzüğüne aykırı bir karar alındı ve arkadaşlarımızın delegelikleri yasa dışı bir şekilde iptal edildi” dedi.

BEN KONGREYİ

SALONDA KAYBETTİ

Buna rağmen kongre öncesinde 650-700 oy alacağını bildiğini ifade eden Aydın, kongreyi salonda kaybettiğini söyledi. Kongre boyunca oynanan türlü oyunları açıklayan Aydın, “Kongre öncesinde bana oy vereceğini söyleyen 450 üst kurul delegesi vardı. Bu arkadaşlarımız basın açıklaması yapıp, bölgelerindeki mahalli gazetelere çıkıp bana oy vereceklerini açık açık beyan eden isimlerdi. Bu 450 kişinin yanında birde günde 3 kez görüştüğümüz 350 kişilik bir grup vardı. 350 kişilik gruptaki bu arkadaşlarımız, ‘Devlet Bahçeli 15 yıldır genel başkanımız, size destek vereceğiz ama bunu açıkça söylersek ayıp olur’ diyordu. Bu arkadaşlarımızın oyunu alabilmemiz için oylama sırasında kesinlikle kimin nereye oy verdiğinin belli olmaması gerekiyordu.

SALONDAKİ HİLELER

Kongre öncesinde her adayın oy pusulasının A4 kağıdı ebadında olması ve oy kullanılan sandıklarının önüne kırmızı şerit çekilerek kimsenin sandıklara yaklaştırılmaması için arkadaşlarımız anlaşamaya varmıştı. Ancak karşı taraf bu anlaşmaya uymadı. Benim oy pusulam bir A4 kağıdı. 4’e katlayarak zarfa koyabiliyorsun, karşı tarafın pusulası ise benimkinin 4’te 1’i kadar. Tabi zarfı sandığa atarken kime oy verdiğin belli oluyor. Birde bunun yanında sandıkların başında 150 kişi toplanıyor. Zarfa bakıyorlar hangi delege kime oy veriyor anlamak için. Bundan dolayı bize oy vereceğini söyleyen ancak Genel başkanı kırmak istemeyen arkadaşlarımızın oyunu alamadık. O arkadaşlarımızın oyunu alabilmemiz için kimin nereye oy verdiğinin belli olmayacağı bir sandık ortamı sağlamalıydık. Karşı tarafla bu konuda mutabakat yaptık ama buna uymadılar, bunda bizim arkadaşlarımızın da hatası var” diye konuştu.

MHP İKTİDAR

ALTERNATİFİ OLACAKTI

Başlattıkları hareketin ülke genelinde çok büyük bir yankı bulduğunu ifade eden Koray Aydın, yola çıkarken bu konuda bu denli başarılı olabileceklerini tahmin etmediğini söyledi. AK Parti’nin elinde MHP için yapılmış çok ciddi anketler olduğunu ve bu anketlerin sonucunun kamuoyuna açıklanmadığını ifade eden Aydın, “MHP Genel Başkanı olabilseydim kamuoyundaki destek çok ciddi bir halk oyuna dönüşecekti. Adaylık sürecimde MHP’yi toplama merkezi haline getireceğimi söylemiştim. Bunun ne denli gerçek olduğu bugün daha iyi görülüyor. ANAP, DYP, DP, BBP, SP ve diğer partilerden bir çok isim, hem seçmen bazında hem siyasetçi bazında MHP’ye akın edecekti. MHP iktidar alternatifi olacaktı. Ancak bu çabanın karşılığı delege oyuna yansımadı. Ancak bu hareket çok ciddi bir halk hareketi olmuştur. Beni kongreden sonra arayıp ağlayarak bana oy vermediğini söyleyen delege arkadaşlarımız, ‘Biz sana oy vermedik ama ne olur bu işi sürdür, yoluna devam et’ diyor. Bu halk hareketi devam ediyor” ifadelerini kullandı.

SİYASETÇİMİN AYAĞINI

YERDEN KESECEK

ŞEYLER YAŞADIM

Kongre sonrasında çok ciddi durum değerlendirmesi yaptığını vurgulayan MHP Trabzon Milletvekili Koray Aydın, siyasi yaşamı boyunca her yaşadığı olayın ardından kendisini sorgulamayı öğrendiğini ifade ederken, “Kongre süreci ile ilgili 20 kişiden rapor aldım. Eksiklerimi de yazmalarını istedim. Raporları altlarını çize çize okuyorum. Kongreden sonra zafer kazanmış komutan edasıyla karşılandım ama bence bu sonuç başarısızlıktır. Kongre sonrasında yaşadıklarım bir siyasetçinin ayağını yerden kesecek şeyler. Şunu belirteyim ki benim yerimde tecrübesiz bir siyasetçi olsa çoktan gaza gelmiş bulutların üzerine çıkmıştı” diye konuştu.

PARTİ İÇİ MESELELER

KONGREDE KONUŞULUR

Trabzon’da önceki gün yapığı “MHP’de asla çıbanbaşı olmam” açıklamasını da değerlendiren Aydın, kongre sonucuna saygılı olacağını ve ülkücü kimliğinden asla taviz vermeyeceğini yinelerken, “Ben bu güne kadar bu parti içinde görevde bulunduğum hiç görev almadığım dönemler oldu. Ben bu görevler içinde hiç bir zaman MHP fikriyatının bende bıraktığı bir durum olarak hiç tartışmacı, kırıcı, kavgacı olmadım. Her zaman parti politikalarına bağlı olarak siyasi bir çizgi sürdürdüm. Parti için bir adım atmam gerekirse hiç çekincem olmaz, gereğini yaparım. Her şey her zaman konuşulmaz. Parti içi meseleler kongre zamanlarında konuşulur biter” dedi.

BENİ TASFİYE EDEN

BUNUN ALTINDA KALIR

Sorular üzerine MHP Genel Merkezi’nin önümüzdeki süreçte Trabzon’da Koray Aydın’ı dışlayarak bir yol izleyip izlemeyeceğini değerlendiren Aydın, “Bunun ihtimali yüzde 0. Beni dışarıda tutarak Trabzon’da bir strateji belirlemenin doğuracağı olumsuzluğun altından kimse kalkamaz. Ben artık tabanın gözünde sembol bir adam olmuşum. Bu kitleyi kim karşısına almak isteyebilir. Yaparsa kendine yapar” dedi.

BEN KULLANIMA

KAPALI BİR İNSANIM

Bazı kesimlerin ‘Koray Aydın MHP Genel Başkanı olursa MHP yeniden sokağa iner’ düşüncesine kapıldığının hatırlatıldığı Aydın, bu konuda şunları söyledi:  Beni Ankara’da her çevre tanıyor. Ben aslında herşeyi tarif etmiş bir insanım. Beni kimse kullanamaz. Ben kullanıma kapalı bir insanım. Benim sokaktan kastım halktır. Halkın arasıdır. Halkın arasında olmadan siyaset yapmanın doğru olmayacağına inanıyorum. Gece 2,30’a kadar 300 kişiyle sohbete katılan bir adamım. Hiçbir Niyet ve arzuya MHP’yi alet etmeyecek kadar bu partiye ve milletimize sevdalıyım, Ama muhalefet insanların hakkını hukukunu meydanda da olsa arayabilmeli. Türkiye’de ilk kez Ocak da yapılacak zam Temmuz da yapıldı. Kimsenin sesi çıkmadı. Ben olsaydım 100 bin kişiyle meydana iner buna müsaade etmezdim.” FENERBAHÇELİ YARGITAY

ÜYESİ ŞİKE DAVASINDA

OY KULLANMAMALI

Şike davasını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın rafa kaldırdığını ve Trabzonspor’u haklı meselesinde mağdur ettiğini ifade eden Aydın, “Trabzonspor’un haklı meselesi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından kapatılmış bir meseledir. Yıldırım Demirören başa geldi bu iş bitti. Yargıtay iyi takip edilmeli. Yargıtay aşaması çok önemli. Orayı takip etmeliyiz. Yarğıtay 5. Daire Başkanı Fenerbahçe Kongre üyesidir. Trabzonspor ile ilgili oylamalara katılmamalı. Trabzon bunun üzerine gitmelidir” değerlendirmesini yaptı. Avni ÖZASLAN

Son Güncelleme: 27.11.2012 11:48
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com