23 Mart 2016 Çarşamba 12:03
Çakıroğlu, 'Kamu Malı Yağmalanıyor!'

Trabzon’un Maçka İlçesi Çatak mevkiinde Maçka Belediyesi’nin Maçka Deresi’nden çakıl alması dikkatlerden kaçmadı. Maçka Belediyesi’ne ait araçlara kamyonlara dere yatağından çakıl koyulması bazı vatandaşların tepkisine neden olurken, Ortahisar Belediye Meclisi MHP Grup Başkanı Davut Çakıroğlu, Maçka Belediyesi’nin çakılı alırken gerekli kurumlardan izin alıp almadığını sordu. Çakıroğlu, ‘Bu çakıl alınırken Valilik bünyesindeki Yatırım İzlemeden izin alınmasını gerekir’ dedi.

KANUN TANIMAYAN…
Çakıroğlu, ‘Yatırım İzleme’den izin alınarak talveg kotu (akarsu yatağındaki en derin noktaları birleştiren eğri) üzerinde olandan malzeme alınabiliyor. Bu belediye, kesin yasak olan bir işi hukuksuz bir şekilde vatandaşa da kötü örnek oluşturacak şekilde yapıyor. Kamu araçlarını da kullanarak kamu yararı olsa bile usulsüz bir iş yapıyor. Belediyenin deredeki çakıla mı ihtiyacı var. Milletin gözü önünde kanun tanımayan belediye olur mu?’ diye konuştu.

BU İŞ BU KADAR MI AYAĞA DÜŞTÜ?
Derenin doğal yataklarını hiç kimsenin izinsiz boşaltamayacağını kaydeden Çakıroğlu, ‘Bu alınan çakıl kamu yararına kullanılsa bile kanunsuz iş yapılıyor. Belediyenin çakıla, kuma mı ihtiyacı var. Bu kadar mı bu iş ayağa düştü. Şehrimizi ve ilçelerimizi yöneten belediyeler kanun tanımazsa ilçelerdeki ve şehirlerdeki vatandaşlardan doğru hareketleri isteme noktasında ne kadar yüzleri olabilir? Bir idareci yanlış örnek olmaz’ şeklinde konuştu.

TALVEG KOTU YOK
Çakıroğlu, ‘İdareciler başta kanunlara uyacaklar ki vatandaşlardan da kanunlara uymasını beklesinler. Aksi halde vatandaşlara cezai yaptırım uygulayamazsınız. Balık baştan kokmamalı. Ben burada talveg kotunun olduğunu da düşünmüyorum. Burada resmen çakıl boşaltılıyor. Burada izin yoksa bu açıkla bir yağmalamadır. Bunun bir başka açıklaması yok. Ancak kamu malının yağmalamaya kimsenin hakkı yoktur’ ifadelerini kullandı.

HÜSEYİN TERZİ

Son Güncelleme: 23.03.2016 12:22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com