30 Kasım 2012 Cuma 10:45
CHP Teşkilatı Çömlekçi'ye İndi!TRABZON-
 Toplantıya CHP Trabzon İl Başkanı Yavuz Karan, Merkez İlçe Başkanı Ahmet Kaya ve çok sayıda vatandaş katıldı. Kentsel dönüşüm projesi ile ilgili ilk olarak konuşan Cumhuriyet Halk Partisi Trabzon Merkez İlçe Başkanı Ahmet Kaya, Çömlekçi insanının yıllardır mağdur edildiğini ileri sürerek AKP’nin de kentsel dönüşüm projesin de rant sağladığını iddia etti.

AKP 4 YILDIR OYALIYOR
Çömlekçi insanı yıllardır mağdur, kendisine verilen sözün tutulmasını bekliyor. AKP burada, artık laf değil iş bekleyen Çömlekçi ve Trabzon insanını 4 yıldır oyalıyor. Çömlekçiyi yaklaşan yerel seçimlerin malzemesi yapmaya çalışıyor. “Çömlekçi Halkını mağdur etmeyeceğiz” diyenlere buradan soruyoruz; Çömlekçiyle ilgili planlarınızı yaparken halkın görüşünü aldınız mı? Çömlekçi halkını sürece kattınız mı, taleplerini dikkate aldınız mı? Türkiye genelinde AKP'nin yaptığı kentsel dönüşüm projeleri bir yandan rant alanı yaratırken, diğer yandan toplumu yeniden şekillendirmektedir. Bir söz vardır,“Kapitalizm gölgesini satamadığı ağacı keser." Çömlekçiye baktığımızda burada da niyetin farklı olmadığını düşünüyoruz ve soruyoruz Projenin rant amacı dışında bir amacı da Çömlekçi Halkını buradan göndermek, yerlerine zengin insanlar yerleştirmek midir?

ÇÖMLEKÇİ MEYDANDIR
Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu’nun Çömlekçi’ye uzaktan bakarak değer biçtiğini söyleyen Kaya sözlerine şöyle devam etti, Trabzon Belediye Başkanı “Çömlekçi’ de kamulaştırma işlemlerine başladıklarını ve Çömlekçi halkına metrekare başına 2 bin, 3 bin TL verdiklerini” söylüyor. Limonlu sokakta, Mektep sokakta, Telli Tabya Sokakta, Favori Sokakta insanlarımıza verilen fiyat gerçekten bu mudur? Yoksa 800 ila 1250 lira mıdır? Daha işin başında halka yalan söyleniyorsa burada sıkıntı var demektir.  Burada gördüğümüz manzara ve edindiğimiz izlenim şudur, Çömlekçi Halkı tedirgin ve Belediye’ye hiçbir şekilde güvenmiyor! Bunun sebebi Çömlekçide halk için değil, rant için planlama yapılmasıdır. Çömlekçinin yeni yandaş zenginler yaratma yeri olarak kullanılmasına sessiz kalmayacağız. Çömlekçinin, yoksul insanların sırtından para kazanma yeri olarak görülmesine izin vermeyeceğiz. Trabzon’un en kıymetli ve merkezi yeri konumundaki çömlekçinin değerini ancak Trabzon insanı bilir. Misafir belediye başkanın bunu bilmesine imkan yoktur. Çömlekçi Meydandır ve Dolmuş parası vermeden, Meydana 5 dakika yürüme mesafesindedir.

GELİN BİZ SİZİ KORURUZ
Ahmet Kaya’nın konuşmasının ardından Çömlekçililere seslenen Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Yavuz Karan, Çömlekçi halkının her zaman yanlarında olduğunu belirterek, “Sayın Gümrükçüoğlu Çömlekçiye gelmekten korkuyorsa gelsin biz onu koruruz beraber konuşalım esnafla vatandaşla dertlerini dinleyelim” dedi. Sözlerine şöyle devam eden Karan, “Bu Proje halk için midir, rant için midir? Değerli Çömlekçililer, burada sizlerin sahip olduğu evlere verilen paralarla tekrar buradan ev alabilecek misiniz? Birçok yerde yaşanan şudur, proje bittiğinde insanlar o mahallede ve evlerinde oturmak için 20 yıl borçlanmak zorunda kalıyor. Belediye burada ev fiyatlarının 190 bin liraya kadar çıkacağını söylüyor.
CHP OLARAK YANINIZDAYIZ
İl Başkanı Yavuz Karan sözlerini şöyle tamamladı, “Sizlere ne veriliyor? Kaba bir hesapla size ödenecek paralarla buradan ev almak mümkün değil. Bu durumda ne yapacaksınız? Çocukluğunuzun geçtiği, sokaklarında oynadığınız, büyüdüğünüz, binlerce anınızı yaşadığınız kendi mahallenizden ev alabilmek için bu mahallede oturabilmek için bankalardan kredi almak zorunda kalacaksınız, 20 yıl taksitler ödemek zorunda kalacaksınız. Öyle değil mi, öyleyse bu proje halk için midir, rant için midir? Böyle bir durumda, Çömlekçi’de yaşayan nüfusun yarısından fazlası mahallesini terk etmekle yüz yüze kalacak. Sonuç olarak mahalle halkı da bizler de kentsel dönüşüme karşı değiliz, karşı olduğumuz yapılan planların halktan habersiz yapılması ve planların yaşayan halkın büyük bir kesimini mağdur ederek bu bölgeden sürecek olmasıdır. Birçok yerdeki uygulamalara bakıldığı zaman kentsel dönüşüm projeleri ile yoksul ve dar gelirli insanların evlerine ve değerli yerlerine göz dikildiğini ve mağdur edildiklerini görüyoruz. Çömlekçinin akıbetinin böyle olmaması sizin ellerinizde. Çömlekçi Kentsel dönüşüm projesinin fakirlerden zenginlere kaynak aktarımı şekline dönüşmemesi için parti olarak bizler her zaman yanınızda olacağız” Furkan YİĞİT

Son Güncelleme: 01.12.2012 09:44
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com