05 Ekim 2012 Cuma 10:01
Chp'li Üyeden Trabzon Belediyesi'ne İlginç Sözler

Trabzon Belediye Meclisi’nin Ekim ayı 4. toplantısında İmar Komisyonu’ndan gelen 8 madde görüşüldü. Görüşmeler esnasında Fatih Devlet Hastanesi’nin yıkılarak yapılacak istimlâklerle genişletilecek alana kurulacak olan 700 yataklı bölge hastanesi ve Kemerkaya Mahallesi’nde katlı otopark inşaatı için yapılacak istimlâk çalışmaları konusunda fikir ayrılıkları yaşandı.

BAŞKAN BİLGİ VERDİ

Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Salı günkü toplantıda yapılacak hastanenin çevre yollarının 15 metre olmasına ilişkin Belediye Meclisi’nde görüş birliğine varıldığını, bu ortak karar doğrultusunda Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Nihat Tosun ile yaptığı görüşmede 10 metre eninde olması planlanan hastane etrafındaki yolların 12 metreye çıkarıldığını, yol genişliğinin 15 metreye çıkarılması durumunda hastanenin yatak sayısının azalacağını, 12 metre genişliğindeki hastane çevresi yollarının hastanenin tüm ihtiyacını karşılayacağını, ayrıca kot farkı kullanılarak hastanenin altına yapılacak olan devasa otoparkların sadece hastanenin değil, o bölgenin otopark sorununu çözeceğini söyledi.

KANUNİ’YE KİMSE GİTMİYOR İDDİASI

CHP Grup Başkanvekili Turgay Şahin ise yapılacak yatırımının alt yapısının çok iyi planlamasının gerektiğini ifade ederken, “İşte Kaşüstü’ne yapılan hastane. Oraya büyük bir hastane yapıldı ama kimse gitmiyor” diye konuştu.

‘POLİKLİNİK SAYISI NUMUNE’Yİ YAKALADI’

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı olduğu dönemde hastanenin Kaşüstü’nde yapılması kararını kendisinin verdiğini ifade eden Başkan Gümrükçüoğlu ise Kaşüstü’ndeki Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde günlük poliklinik sayısının 2 bin 600’ü bulduğunu ifade ederken, Kaşüstü’ndeki hastane devreye girmeden önce Numune Hastanesi’ndeki poliklinik sayısının da bu rakam kadar olduğunu, Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin şimdiden hasta sayısı bakımında Numune Hastanesi’ni yakaladığını söyledi.

YOMRA’NIN HASTASI YETMEZ

Kaşüstü’ndeki Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi görenlerin Trabzon’dan gitmediğini iddia eden Şahin ise, “O rakam Yomra’nın rakamıdır. Trabzon’dan oraya giden yoktur” ifadelerini kullanınca Başkan Gümrükçüoğlu, “Yomra’nın nüfusu bir günde 2 bin 600 poliklinik muayenesine yetmez. Bizde o polikliniklerde muayene yaparak buraya gelen adamız. Hastaneye ulaşım sorununu çözdük. Her gün Trabzon’dan hastaneye 20, hastaneden Trabzon’a 20 sefer atıyoruz. Ayrıca iki körüklü otobüsün de parasını ödedim. Hastaneye gidip gelecekler, tüm hatları dolanacaklar ” diye konuştu.

DEĞİŞİKLİK KABUL EDİLDİ

Konuşmaların ardından yapılan oylamada Fatih Devlet Hastanesi’nin yıkılarak yapılacak istimlâklerle elde edilecek olan 36 dönümlük alana 700 yataklı yeni hastane kurulması için gerekli imar değişiklikleri kabule dildi.

CAMİYE YER TARTIŞMASI

Dünkü Belediye Meclisi toplantısında bir fikir ayrılığı da Kemerkaya Mahallesi’nde yapılacak olan katlı otopark için plan değişikliği müzakeresinde yaşandı. CHP grubu otopark için istimlâk edilecek arsanın bir kısmının otoparkın hemen karşısında bulunan camiye bırakılacağını iddia ederken bunun açık açık belirtilmesini, camiye bırakılacak arsaya başka bir bina yapılmaması içinde karar alınmasını istedi.

BİZİ APTAL MI SANIYORSUNUZ?

CHP’li Meclis Üyesi Ahmet Yılmaz ise, istimlâkin otopark için değil cami için yapılacağı iddiasında bulunurken, “Bizi aptal mı sanıyorsunuz? Burada otopark için kamulaştırma yapılacak, arsa camiye hediye edilecek. Buraya otopark için yazıyor ama doğrusu bu. Cami için istimlâk yapılacaksa buraya açık açık yazın” ifadelerini konuştu.

İSTİMLÂK OTOPARK İÇİN

Oturumu yöneten Başkan Gümrükçüoğlu ise Yılmaz’ın bu sözlerine tepki gösterdi. İstimlakin katlı otoparkın giriş ve çıkışlarını rahatlatmak için yapılacağını vurgulayan Gümrükçüoğlu, “Burada oylayacağımız konu otopark için istimlâk yapılması konusudur” diye konuştu. Yapılan tartışmaların ardından imar planı değişikliği AK Parti’li üyelerin oyları ile komisyondan geldiği hali ile kabul edildi.

Son Güncelleme: 08.10.2012 12:39
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com