07 Haziran 2016 Salı 09:19
Devlet Köyü Kaybetti!

Trabzon’un Yomra ilçesindeki Tepeköy mahallesi kayboldu! Fiziki olarak var olan mahalle resmi kayıtlarda çıkmıyor. Yaklaşık bin nüfusu olan mahallenin sakinleri, devlet dairelerinde işlem gerçekleştirmek istediklerinde sorunla karşılaşıyor. Tepeköy mahallesinin kaybolma hikayesini anlatan Muhtar Münür Turan, “Eskiden Oymalıtepe ve Tepeköy diye birer köydük. 1994 yılında bu köyler birleştirildi ve Oymalıtepe köyü oldu. Trabzon, Büyükşehir olunca Tepeköy seçim yaptı ve Oymalıtepe’den ayrıldı. Bu seçim sonrası Oymalıtepe Oymalı olarak bir mahalle oldu, Tepeköy de Tepeköy olarak bir mahalle oldu” dedi.

YENİ DOĞANLAR OYMALI’YA KAYBOLANLAR TEPEKÖY’E
Oymalı eski mahalle muhtarı Necati Aktürk de, sıkıntı yaşadıklarını belirterek yetkililerden çözüm istedi. Aktürk, “Nüfuslarda bir karışıklık söz konusu. Yerleşim yeri olarak Tepeköy mahallesi gözüküyor, kütük olarak Oymalı. Nüfusta işlem yapamıyoruz, işlem farklı çıkıyor. Bize verilen nüfus kayıtlarında yazan bilgilerle, sistemde yazan bilgiler birbirini tutmuyor. Hiçbir resmi işlemi yürütemiyoruz. Ehliyet almak için müracaat eden vatandaşlar bu sistemde ehliyet alamıyor. Sistemde Tepeköy yok. Tepeköy’ün bilgileri Oymalı’da da çıkmıyor. Tepeköy resmiyette yok ama fiziki olarak var, biz orada yaşıyoruz. Tepeköy olarak nüfus kağıdı alamıyoruz ama Oymalı olarak nüfus kağıdı veriyorlar. Pasaport alamıyorsun, ehliyet çıkartamıyorsun, tebligat gelecek, nereye gelecek? Ayrıca yeni doğan bebekler Tepeköy’e kaydolamıyor, Oymalı’ya kaydoluyor. Kayıplar ise Tepeköy nüfusuna kaydoluyor. Böyle de saçma bir durum var. Onların mantığına göre Tepeköy’ün nüfusuna kaydolabilmek için hepimizin kaybolması gerekiyor” diye konuştu.

SÖYLENENLERE GÖRE ÇÖZÜMÜ YOK
Tepeköy Mahalle Muhtarı Münür Turan, çözüm için çeşitli adımlar attıklarını ancak bir sonuç alamadıklarını kaydetti. Turan, “Buradaki nüfus müdürü nüfusları ayarladı, adliyeden de onaylattı, üst kurumlara da yazısını yazdı ama yazı geri geldi. Nüfus İdareler Birimi kabul etmemiş yazıyı. Bize iletilen bilgiye göre Ankara, ‘Bu böyle devam edecek, bunu düzeltemeyiz’ demiş. Söylenenlere göre çözümü yok, hep böyle devam edecek. Oymalı ve Tepeköy birleştirildiğinde, Tepeköy’ü Oymalı’nın kütüğüne kaydetmişler. Nüfusun söylediği, 1 ile 85 arası Oymalı, 86 ile 164 arası Tepeköy, 165 ile 191 arası Ortaköy. Şimdi biz Oymalı olarak bu iki mahallenin arasındaki hane sayısını oluşturduğumuzdan bizi yeniden nüfuslandıramıyorlar. Aradan bizi çıkarıp nüfuslandırdıklarında kayma oluyor. Biz başta veya sonda olsaydık sorun olmayacakmış. Nüfus müdürünün yaptığı açıklama bu. Elimiz kolumuz bağlı, çözüm bekliyoruz” dedi.

İLKHABER/MERYEM AKGÜN

Son Güncelleme: 07.06.2016 09:22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com