11 Temmuz 2016 Pazartesi 09:10
Düzenli’den Gümrükçüoğlu’na, 'Senin Bulgularında Sıkıntı Var'

Trabzon’da Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen Çömlekçi Kentsel Dönüşüm Projesi 2. Etabı için kamulaştırma çalışmaları başladı. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, hak sahiplerinin yerlerine gerekli değeri verdiklerini savunarak, “Kamu olarak mahkemeye gitmeyeceğiz” dedi. Gümrükçüoğlu’nun bu açıklamalarına ise Çömlekçi İskenderpaşa Mahallerini Koruma, Yaptırma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Dursun Ali Düzenli’den ağır eleştiri geldi. Gümrükçüoğlu’nun bulgularında sıkıntı olduğunu söyleyen Düzenli, “Gümrükçüoğlu’nun ‘Vatandaşın mahkemelere gitmesine gerek yok, biz istedikleri rakamları vereceğiz’ söylemlerinden iki mana çıkar. Birincisi ‘Biz yorulduk, kavgasız bu işi bitirelim’ diyor. Elbette biz de buna taraftarız. Kavgasız bu işi bitirelim. Ancak millet hakkını, hukukunu alsın. Benim birinci amacım oradaki pisliği temizlemek, Trabzon’a yakışmıyor bu pislik. Bunun için mal sahibinin malını gasp etmeye hakkım yok. Gümrükçüoğlu ‘Geçmişte biz metrekareye 850, bin 250 lira verdik. Millet mahkemeye gitti 3 katından fazlasını aldı. Biz 2. etap için mahkemenin verdiğinden de fazla vereceğiz’ diyor. Demek ki senin bulgularında bir sıkıntı var. Halka sunduğun değerde sıkıntı var” diye konuştu.

SARHOŞ MÜHENDİS DEĞİLİM!
Gümrükçüoğlu’nu hedef alan Düzenli, şunları kaydetti: “Pelitlili vatandaşa daireler verdiniz. Çömlekçi, Pelitli’den daha kıymetli bir arazidir. 38 yıllık mühendisim, öyle sarhoş mühendis de değilim. Bana numara geçmez, millet hakkını alacak Sayın Gümrükçüoğlu. Bu zamana kadar sadece konuştun. 245 dönümlük dönüşüm diye yola çıktın halktan sadece 22 dönümünü aldın. Bu yüzde 8 eder, bu da ancak inşaatlar yapıldığında olur. İnşaatlarda bitmediğine göre senin yaptığın 7 sene de yüzde 1’dir.”

TOKİ ÇÖMLEKÇİ’DEN KAN ÇEKEMEZ
TOKİ’ye de ateş püsküren Düzenli, “TOKİ ülkenin kanını değişik illerde çekiyor. Çömlekçi TOKİ’nin damardan kan çekeceği yer değil. Halk bizim yanımızdadır, halk dolmuşa gelse bile bu işin peşini bırakmayacağım. Tarihiniz dolmak üzere, 31 Aralık 2016 son tarihtir. O tarihe kadar imar planını yapın. 01 Ocak 2017 tarihinden itibaren size tazminat davası açacağız. 10 yıldır bizim elimizi kolumuzu bağladınız. Doğru, dürüst rakam verin ya da buranın imar planını yapın. Arka tarafların metrekaresine 8-10 bin lira civarında, ön tarafların metrekaresine ise en az 15-20 bin lira arasında para vereceksiniz. Vermeyecekseniz imar planını yapın, vatandaşa zulmetmeyin. Vatandaş da müteahhite versin, cebinizden de beş kuruş para harcamayın. Devletin parası çar çur edilmesin” diye konuştu.

ALLAH’TAN REVA MIDIR?
Düzenli, sözlerini şöyle tamamladı: “Benim orada malım mülküm yok. Ama benim arkamdan ‘Dursun Ali Düzenli olmasa biz bu işi çözeriz’ diye konuşuyorlar. Milletin hakkını hukukunu savunmam için illa malım mülküm mü olmalı? Olsa bile mülkiyet mücadelesi vermek hakkım değil mi? 2. ve 3. etapta yüzde 10’a ulaşamadılar. Bin 70 küsur har hak sahibi var. 20 küsur kişi bu zamana kadar imza verdi. 15 yıldır Trabzon’a ne yaptınız? Bir stat yapıyorlar o da para alma yeri değil, para verme yeri. Bu cümle tarihe geçsin, bunlar istimlak ettikten 5 yıl sonra Çömlekçi’de bir arsanın metrekaresi 50 binin üzerine çıkacak. 5 yıl sonra metrekaresi 50 binin üzerine çıkacak yeri için vatandaşa hakkını vermiyorsun. Farkında değil ama Gümrükçüoğlu’na yardım ediyorum. Vatandaş fiyat bekliyor. Vatandaşa hak ettiği fiyatı verirse sorun kalmaz.”

HAKKIMIZI VERMİYORLAR
Çömlekçi’deki hak sahiplerinden Sayit Ünaldı da halka hak ettiklerinden düşük bedel verildiğini savundu. Çömlekçi’nin eski muhtarı da olan Ünaldı, “Şu an ki TOKİ Başkanı Ergün Turan’la görüşmek istiyoruz. Bize hakkımızı vermiyorlar. Çömlekçi insanını fakir görüyorlar, cahil görüyorlar. Bizi boğmaya çalışıyorlar. Ben Çömlekçi’nin eski muhtarıyım. 3-4 yıl önce dükkan ev arsa sorduklarında harabe haliyle metrekaresine 4 bin 500 diyorduk. Aradan yıllar geçti. Dolar arttı altın arttı. Bize şimdi 3 bin 500 lirayla, 4 bin lirayla geliyorlar. Biz bu fiyatlara hak filan vermeyiz. Metrekareye en az 10 bin lira bekliyoruz. Biz Çömlekçi’nin yıkılmasına ve güzelleşmesine karşı değiliz. Biz hakkımızın gasp edilmesine karşıyız. Şu an Forum AVM’de bir dükkanın fiyatı ne kadar açıklasınlar. Burası da dönüştüğünde en az Forum kadar değerli olacak” diye konuştu.

İLKHABER/MERYEM AKGÜN

Son Güncelleme: 11.07.2016 09:15
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com