15 Eylül 2012 Cumartesi 15:01
Fatih Akın Çamburnu'nda

Fatih Akın'ın yönettiği ve Bünyamin Seyrekbasan ile Herve Dieu'nun görüntü yönetmenliğini yaptığı Cennetteki Çöplük (Der Müll im Garten Eden), 21 Eylül 2012'de M3 Film dağıtımıyla Corazon International tarafından vizyona çıkarılıyor.

 

2006 yılında "Yaşamın Kıyısında" filminin final sahnesini çekmek için dedesinin köyüne giden Akın, köylülerin bu tesisin kurulmasına karşı verdikleri mücadeleyi görmüş, bundan çok etkilenmişti. Fatih Akın kendi deyimiyle "cennetten bir köşe" olarak tanımladığı Çamburnu'nun karşı karşıya olduğu çevre felaketini öğrenir öğrenmez, bu sorunla kendi yöntemiyle mücadele etmeye karar verdi. Çamburnu köylüleri ile birlikte bu tesisin kurulmasına engel olamasa da, çöplüğün kurulma aşamasından günümüze kadar ki her süreci belgelediği bu filmi 5 yılda tamamladı. Akın, ilk gösterimi 2012 Cannes Film Festivali'nde yapılan belgeseli "Bütün filmlerimden fazla Türk" olarak tanımlıyor.

 

65. Cannes Film Festivali Özel Gösterimler bölümünde ‘Cennetteki Çöplük’ adlı belgeseli gösterilen Fatih Akın, bugün Trabzon İli Sürmene İlçesi Çamburnu Beldesi’ne gelerek burada kuracağı sahne ile yöre halkına belgeselin gösterimini yapacak.

Son Güncelleme: 08.10.2012 12:46
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com