17 Ocak 2013 Perşembe 11:41
Fındık Az Olunca Karadeniz'in İhracatı Düştü

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Başkanı Servet Şahin, "Bölgemizin tek geçim kaynağı fındığın geçen sezon az olması nedeniyle 2012 ihracat rakamlarında bir önceki yıla oranla azalma oldu" dedi.

Şahin, AA muhabirine, Ordu'nun 2012 yılı içerisindeki ihracat ve ithalat rakamlarını değerlendirdi.

Ordu'nun bazı çevre illeri ihracat konusunda geride bıraktığını ancak 2012 yılı içerisinde Ordu'nun yaptığı ihracat rakamlarında da bir düşüşün olduğunu belirten Şahin, "Bunun tek nedeni fındık rekoltesinin düşük olması" diye konuştu.

Şahin, 40 milyon dolar gibi bir rakamın ihracatta eksik olduğunu anlatan Şahin, şöyle devam etti:

"İlimiz Ordu'nun ihracat açısından iyi bir yıl geçirdiğini söyleyebiliriz. Ancak 2012 yılı içerisinde komşu illere göre bizim ihracatımız iyi olmasına rağmen 2011 yılına göre ihracatımız düşük kaldı. 2012'de ihracat rakamımız 320 milyon dolar seviyelerinde kaldı. Geçen sezon fındık fazlaydı. Fındığa dayalı bir ihracatımız olduğu için 2011'de ihracat rakamlarımız 360 milyon dolardı. Bölgemizin tek geçim kaynağı fındığın geçen sezon az olması nedeniyle 2012 ihracat rakamlarında bir önceki yıla oranla azalma oldu."

"Avrupa'da fındığın çok alıcısı yok" diyen Şahin, "Fındığın bu yılki kabuklu fiyatı 4 ile 4,5 lira seviyelerinde. Geçen sezon bu fiyat 7,5 liraydı. Avrupa'da yarı yarıya fiyatlar düştü. Bizim de ihracatımızın büyük bir bölümünü fındık oluşturuyor. Fındık da az olunca Ordu'nun ihracat rakamları düştü. Fındık sadece Ordu'da değil Giresun, Trabzon ve Düzce'de oluyor. Dolayısıyla Karadeniz Bölgesi'nin ihracat rakamlarının da düştüğünü söyleyebiliriz. İthalatımız ise zaten çok az. Ordu olarak 40 milyon doların altında bir ithalata sahibiz" ifadelerini kullandı.

-"İhracat hedefi 1 miyar dolar olmalı"-

Ordu'nun ihracat hedeflerini gelecek 5 yıl içerisinde artırması gerektiğini ve hedefini ise 1 milyar dolar olarak belirlemesi gerektiğini vurgulayan Şahin, şunları kaydetti:

"Ordu olarak altyapı eksikliğimizden dolayı ihracat rakamlarımız 500 milyon doların üzerine çıkmıyor. Altyapımız yeterli olsa, mesela havalimanımız, demiryolumuz, limanımız ve Karadeniz-Akdeniz yolunun tamamlanıp bitmesi durumunda ihracatımız da artacak. Aynı şekilde üniversitemiz de büyüyor. Çevre yolumuz başladı. Bunların tamamı bitirildiğinde gelecek yıllarda Ordu'ya daha büyük yatırımların geleceğine inanıyorum. En azından fındık biraz daha pazarlanacak. O zaman gerçek ihracatımız ortaya çıkacak. Gelecek 5 yıl içerisinde 1 milyar doların üzerinde bir ihracat yapacağımıza inanıyorum. Ordu'nun ihracat hedefi de 1 milyar dolar olmalı. Kesinlikle hedef bu olmalı. Zaten ihracat için erişe seviyelik çok önemli. Zaten son 3 yıl içerisinde sayın İçişleri Bakanımızın da desteğiyle Ordu sınıf atladı. İnşallah bu altyapılar tamamlandığı an ilimizde artık göç vermeyecek."

Şahin, Ordu'dan fındığın dışında kil, bal, seramik ve MDF ürünlerinin ihraç edildiğini sözlerine ekledi.

Son Güncelleme: 17.01.2013 11:42
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com