14 Ağustos 2016 Pazar 13:17
Gel Yalıncak Karpuzuna Gel

İş adamı Adem Keleş ve çiftçi Vehbi Kotan’ın beraber işlettiği karpuz tarlası yok yok dedirtiyor.

Yalıncak karpuzunun tadının ve renginin hiç bir yerde olmadığını söyleyen Adem Keleş, “Yalıncağın iklimi ve toprağından kaynaklanan ve üretilen karpuz çok tatlı. Adana ve Mersin karpuzundan daha kaliteli ve iyi” dedi.

Yılda 10 veya 12 ton civarında ürettiklerini ve piyasa olarak her tarafa verdiklerini belirten iş adamı Adem Keleş, “Devlet desteği olmadan kendi imkânlarımızla üretim gerçekleştiriyoruz. Trabzon halinden marketlere, bakkallardan ve özellikle seyir halindeki vatandaşlara yetiştiremiyoruz“ diyerek sözlerine şöyle devam etti; “Güneşin yardımı, rabbimin bereketi ile daha çok üretmek istiyoruz. Bizim karpuzumuz daha ucuz ve lezzetli. İnsanı şişirmiyor. Adana ve Mersin karpuzuna 10 çekeriz.”

YENİ BİR ÇUKUROVA…
Ekin alanlarının ellerinden gittiğini söyleyen Adem Keleş, “Yalıncak, Çukurova gibidir. Ne ekersen alırsın. Ama yapılaşma gitgide yalıncağı parsellemiş durumda. Ekin alanlarımız elimizden gidiyor. Devlet desteği olmamasına rağmen elimizden geldiğince Trabzon ekonomisine katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Karpuz hasadından sonra mısır veya başka ürünler ekebiliyoruz. Hükümetimizden isteğimiz çiftçilerimizin daha çok desteklenmesi ekin alanlarımızın daralmadan yeni bir Çukurova yaratılmasıdır” dedi.

Keleş sözlerini şöyle tamamladı; “Yalıncak karpuzunu herkesin alması çok basit. Yomra sahil yolunda stantlarımız var. Yoldan geçenler temin edebilirler.”

Son Güncelleme: 14.08.2016 13:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com