31 Mart 2016 Perşembe 15:37
Gümrükçüoğlu:

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, "Akyazı Spor Kompleksi'nin ismine bütün Trabzon halkı ve o Trabzon halkının gönül verdiği, isim hakkını kullanacak olan Trabzonspor karar versin. Zira diğer statlarda da olduğu gibi bu çok önemli bir kaynak oluşturabilecektir." dedi.
 

Gümrükçüoğlu, 2014 yerel seçimlerinin ardından göreve gelişinin ikinci yılı olması dolayısıyla EYOF 2011 Spor ve Hatıra Parkı'ndaki bir restoranda düzenlediği basın toplantısında yaptığı konuşmada, Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bin 774, Su Kanalizasyon İdaresi'nde 580 olmak üzere toplam 2 bin 354 çalışan ile halka hizmet etmeye çalıştıklarını, bu yılki Trabzon Büyükşehir Belediyesi'nin bütçesinin 408 milyon, Su Kanalizasyon İdaresinin bütçesinin de 233 milyon lira olduğunu anlattı.

Hizmetlerini her yıl artırarak sürdüreceklerini anlatan Gümrükçüoğlu, 5 yıllık görev süresinin sonunda Trabzon'da bakımı, onarımı yapılmamış yol kalmayacağını anlattı.

Büyükşehir Belediyesinin 187 milyon 129 bin 982 lira borçla çalışmalarını sürdürdüğünü, Su Kanalizasyon İdaresinin ise 230 milyon 874 bin 216 lira borcu bulunduğunu, bu borçların toplamının 418 milyon 4 bin 198 lira olduğunu belirten Gümrükçüoğlu, söz konusu borçların, kentin "büyükşehir" statüsüne katılması ile belde ve ilçe belediyelerinin kapatılmasından ve borçlarının büyükşehir belediyesine devrolmasından kaynaklandığına işaret etti.

Gümrükçüolu, Büyükşehir Belediyesi olarak kentte ciddi bir kamulaştırma faaliyeti yaptıklarını, halen kentte insanların denizle buluşmasını sağlayacak Gülcemal projesi, kentin trafiğini rahatlatacak 24 kilometre uzunluğundaki Kanuni Bulvarı, Çamoba'daki botanik park, doğal yaşam ve hayvan barınağının yapımının devam ettiğini anlatarak yapımı süren şehir müzesinin de 2 ay sonra hizmete gireceğini kaydetti.

Kent meydanı ile Boztepe arasında yapılması planlanan teleferikle yolculuk süresinin 2 dakika gibi kısa bir süre olması dolayısıyla rağbet görmediğini, bunun yerine Zağnos Vadisi-Erdoğdu güzergahından Boztepe'ye ulaşan bir teleferik projesini hayata geçirmek istediklerini ifade etti.

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Gümrükçüoğlu, yapımı süren Akyazı Spor Kompeksi'nin yeni isminin ne olacağına ilişkin bir soru üzerine, "Akyazı Spor Kompleksi'nin ismine bütün Trabzon halkı ve o Trabzon halkının gönül verdiği, isim hakkını kullanacak olan Trabzonspor karar versin. Zira diğer statlarda da olduğu gibi bu çok önemli bir kaynak oluşturabilecektir. Bu münasebetle Trabzonspor'un bu işi ana aktörü olarak paydaşlarının düşüncelerini alarak, Gençlik ve Spor Bakanlığının yetkileri çerçevesinde onlarla paylaşacağı bir kararla uygulamasını yapmasını en doğrusudur." dedi.

Akyazı Stadı'nı da kapsayan Akyazı Spor Komleksi'nin tamamlanması sonrası Hüseyin Avni Aker Stadı'nın bulunduğu alanın çoğunluğu yeşil alan olarak halkın hizmetine sunulacağını belirten Gümrükçüoğlu, bu alanda bir kaç küçük yapının dışında ciddi bir yapılaşma olmayacağını belirtti. 

Yüksek katlı binalar Trabzon Havalimanı'ndaki uçuş güvenliğini olumsuz etkiliyor
Kentin büyükşehir belediyesi olmadan önce ilçe ve beldelerde yapılan yüksek binalarla ilgili düzenleme yapmaya çalıştıklarını, özellikle Kaşüstü'ndeki yüksek katlı binaların Trabzon Havalimanı'ndaki uçuş güvenliğini de olumsuz etkilediğine işaret eden Gümrükçüoğlu, "Biz bunun çalışmasını yaparken Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) bana bir yazı yazdı. Dedi ki 'benim uçuş güvenliğimi tehlikeye sokuyorsunuz.' Hemen bir çalışma yaptık. Kimsenin şehri katletmeye hakkı yok. Yapılan çalışmamızı DHMİ'ye gönderdik. Buna göre bazı konutların yasal olarak kesilmesi gerektiğini söylediler. Bir çalışma daha yaptılar bazı binalara alüminyum çerçeve olmaması koşuluyla izin verdiler." şeklinde konuştu.

Son Güncelleme: 31.03.2016 15:55
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com