21 Temmuz 2016 Perşembe 17:23
Hacısalihoğlu:

Hacısalifoğlu, "İlave tedbirler almak suretiyle, ekonominin canlandırılması ve büyüme hızının yakalanması sağlanmalıdır. Artık Türkiye'nin geleceğe bakmasını bekliyoruz. İş dünyası da bu konuda üzerine düşeni yapacaktır" dedi.

Bir televizyon kanalının ekonomi programına telefonla bağlanan TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ekonominin durumunu değerlendirdi.

Bu tür olayları 80'li yıllarda gören bir nesil olarak, durumun ne kadar zor ve ülkeyi geri götüren bir vaziyet olduğunu herkesin bildiğini vurgulayan M. Suat Hacısalihoğlu, şunları söyledi:

"Halkın iradesiyle seçilmiş bir iktidarı halkın iradesi dışında farklı güçlerle, yanlış yollarla alaşağı etmek, halkın kesinlikle kabul edebileceği bir davranış değildir. İnsanların bence en büyük varlığı demokrasidir. Demokrasiye hepimiz sahip çıkmalıyız. Bu kalkışma kabul edilebilecek bir durum değildir. Artık inanıyorum ki bu tür kalkışmalar ülkemizde olmayacaktır. Çünkü halk demokrasiye sahip çıkmıştır. Bu sahip çıkmayla artık Türkiye'nin önünün açıldığını ve daha güvenli bir bakış açısı durumuna da geldiğini söyleyebilirim."

"Tarih kitapları bunu yazacak"
TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Türk halkının tüm dünyaya örnek olabilecek bir davranış sergilediğini belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanımızın olayı yönetmesiyle birlikte tüm Türkiye'de halkımızın sokaklara dökülerek demokrasiye sahip çıkmak için yaptığı davranış gerçekten tüm dünyaya örnek olacaktır. Zaman gelecek tarih kitapları bunu yazacak. Artık dünyada birilerinin halkın iradesini yok sayarak yönetimlere el koyması diye bir şey kalmayacağını da düşünüyoruz. Yeter ki bunu dünyada demokrasiye ihtiyacı olan herkes sahiplensin. Bu bakımdan geleceğe dönük Türkiye'nin önünün daha da açık olduğunu söyleyebilirim" dedi.

"Geleceğe bakmalıyız"
Başkan Hacısalihoğlu, artık geleceğe bakılması gerektiğini belirterek, şu ifadeleri kullandı "Geleceğe dönük olarak ekonomi konusunda beklediğimiz konuşmayı da Sayın Cumhurbaşkanımız yaptı. Buna bağlı olarak hükümetimiz ve özellikle Başbakan Yardımcımız Mehmet Şimşek'in de ülkenin geleceğe dönük, ekonomik yönden sıkıntı çekmemesi adına bazı açıklamaları oldu. Bu açıklamalar doğrultusunda bütün iş camiasının ileriye bakmak suretiyle gelecekteki bu sıkışıklığın aşılması konusunda çalışması gerekmektedir. Kamu ve özel sektör yatırımları sürecektir. Bizim anlayışımıza göre bu iş artık bitmiştir. İş camiasında özellikle ekonomik paketin bir an önce uygulanması doğrultusunda beklenti vardır. Bundan sonra ilave tedbirler almak suretiyle, ekonominin canlandırılması ve büyüme hızının yakalanması sağlanmalıdır. Artık Türkiye'nin geriye bakmadan geleceğe bakmasını bekliyoruz. Bu bakımdan hepimize görev düşünüyor iş camiası olarak. Hükümetimizle birlikte çalışmalıyız. Biz halk olarak kendi irademizle bizi yönetenleri seçtik. Her zaman yanında olduk ve yanında olmaya da devam edeceğiz. Bu bakımdan geleceğe dönük artık ekonomiyi düşünmemiz gerekiyor" ifadelerini kaydetti.

"OHAL ekonomiye dönük değildir"
OHAL uygulamasını da değerlendiren Başkan Hacısalihoğlu, "Bu tamamen güvenliğe dönük bir karardır. Ekonomiye dönük değildir. İşadamlarının bunu da bilmesinde yarar var. Ekonomiye dönük çalışmaları hızlandırmamız gerekiyor. Moral bozukluğunu üzerimizden atmamız ve bu noktada üzerimize düşeni yapmamız gerekiyor" dedi.

Son Güncelleme: 21.07.2016 17:24
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com