18 Ağustos 2016 Perşembe 10:25
Halep’ten Trabzon’a Uzanan Yaşam Savaşı

Suriye’deki iç savaştan kaçıp Türkiye’ye sığınan Suriyeli Abdu Ailesi, Trabzon’da hayata tutunma mücadelesi veriyor. Baba Abdu bir gözü görmediği ve hasta olduğu için çalışamıyor, anne Abdu ve 2 kız kardeş de ev işleriyle uğraşıyor. 3 erkek kardeş ise ailenin geçimini sağlamak için alın teri döküyor. 3 erkek kardeşten 1’i ayakkabı boyacısı, 1’i çaycı, en küçükleri 13 yaşındaki Cemal Abdu’da lastikçide çırak. 1 yıl önce Trabzon’a sığınan aile, Kaymaklı mahallesinde oturuyor ve Değirmendere’deki küçük sanayi sitesinde çalışarak ekmek parasını kazanıyor.

DİLENMİYOR ÇALIŞIYOR
13 yaşındaki Cemal Abdu, yaşadıklarını yarım Türkçesiyle şu sözlerle anlattı: “Suriye’de Halep’te yaşıyorduk. Savaş çıkınca Trabzon’a geldik. Babam hasta, annem ve kız kardeşlerim evde hem babama bakıyor, hem de ev işleriyle ilgileniyor. Biz 3 erkek kardeş de çalışıyoruz. Yaklaşık 3 aydır lastikçide çalışıyorum. Daha önceleri ben de ayakkabı boyacısıydım. Buraya sürekli geldiğim için beni işe aldılar. Annem ve babam burada çalıştığım için çok mutlu. Ayakkabı boyacılığı yapan kardeşim de bana özeniyor, onlar da böyle bir işte çalışmak istiyor. Biz dilenmeden paramızı kazanıyoruz” dedi.

DİLENENLERE ÖRNEK OLSUN
İşletme çalışanları ise Cemal için, “Cemal’i çok sevdik, çok cana yakın ve gururlu bir çocuk. Bahşiş kavramını bilmiyor, ona verilen bahşişleri almak istemiyor. Biz ona işaret ediyoruz o zaman zorla alıyor. Daha 13 yaşında, yanlış anlaşılma olmasın, Cemal’in çocuk olduğunun farkındayız ve onu yetişkin bir birey gibi ya da durumunu fırsat olarak görüp ağır şartlar altında çalıştırmıyoruz. Sadece Cemal’i dilenmeye sevk etmemek için fırsat sunduk. Cemal’in çocuk olduğu bilinciyle hareket ediyor, diğer dilencilere örnek olmasını temenni ediyoruz. Cemal bizim için tercüman aynı zamanda. Arap müşterilerimizle iletişimimizi sağlıyor” diye konuştular.

İLKHABER/MERYEM AKGÜN

Son Güncelleme: 18.08.2016 10:28
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com