10 Ekim 2016 Pazartesi 10:36
İbrahim Sağıroğlu:

Trabzon’un Yomra Belediye Başkanı İbrahim Sağıroğlu eleştirilerin odağında olan yüksek katlı binalar için, “Sahildeki bölge şehrin en gözde yeri olacaktır. Eleştirenler bizden helallik isteyecektir. Eleştirilere yargı önünde cevap verdim. Alnım ak” dedi.

Soru: Yomra’da yadsınamaz bir ‘İbrahim Sağıroğlu’ gücü var. Bu güç nasıl oluştu, hangi partiden aday olursanız olun seçileceğinizi düşünüyor musunuz?
Cevap: “Yerel yönetimlerde göreve hizmet vaadiyle geliniyor. Seçilen arkadaşlarımızın mutlaka hizmet etmeleri gerekiyor fakat asıl önemli olan yerel yöneticinin vatandaşın yanında yer almasıdır. Vatandaşın beklentisi yöneticinin düğünde, cenazede, hastalıkta yanında olmasıdır. Tüm bunların dışında vatandaş, yerel yöneticisinin ulaşılabilir olmasını ister. Vatandaş, ‘Yanına, makamına, evine gidebilmeliyim, sokakta gördüğümde hal hatır sorabilmeliyim’ düşüncesiyle hareket ediyor. Tek başına bu kriterleri sağlamak yeterli midir? Tabi ki hayır. Siyasi partinizin de etkisi vardır. Mesela Çankaya’da CHP ambleminin yanına kimi koyarsanız koyun veya İzmir’de CHP’nin amblemi ile kimi yan yana koyarsanız koyun seçimi kazanırsınız. Bu bağlamda siyasi parti ile seçilen yönetici paraleldir. Yönetici tercih edilebilir olmalı ama gücünü de siyasi partisinden almalıdır. Siyasi partinin güçlü olması demek o yerel yöneticinin o bölgede seçileceği anlamına da gelmiyor. Artık milletimiz uyandı. Vatandaşla birebir münasebetiniz yoksa seçilemezsiniz.

Soru: Yomra’da maddi manevi kazanımlarınız nelerdir?
Cevap:Belediye Başkanlığına bürokrasi ve memuriyetten geldim. Ama aynı zamanda aile şirketimiz var. 28 yıl ticaretle uğraştım. Devletle ihalemiz yoktur, taşeron firma olarak çalışıyoruz. Belediye Başkanı olduktan sonra ticari faaliyetlerimin tamamını şahsım açısından bitirdim. Maddi olarak kazancım söz konusu değildir. Çoluk çocuğuma da hep söylüyorum kazancım, üç dönemdir bu milletin Allah razı olsun belediye başkanlığı görevini bize vermesidir. Bu çok onurlu bir görevdir. Bunu yürütmekten de mutluluk duyuyorum. Yarın bir gün bu görevler son bulup sokağa indiğimizde yine insanlarla olan diyaloğum da bir değişiklik olmaması benim için en büyük manevi kazançtır. Çay ocağının önünden geçerken verdiğim selam alınmaz ya da kafalarını çevirirse vatandaş işte o zaman kahrımdan ölürüm. Vatandaşla olan muhabbetim görevim bitince de aynen devam etsin isterim. Benim makam kapım 24 saat açık, telefonum açık. Kazanımımız insandır.”

Soru: Son zamanlarda Yomra’da inanılmaz bir yoğunluk söz konusu, bunu neye bağlıyorsunuz?
Cevap:
“Turizmin gözbebeği olmuşuz. Bir yandan bölge adliyemizin buraya taşınması, bir yandan hastanenin burada olması…Yomra’da nasıl yoğunluk olmasın. Ben buraya belediye başkanı olduğumda Yomra’nın nüfus 21 bindi. Şuanda Yomra’nın nüfusu 40 bin. Göç veren bir bölge de, il de, ilçe de görev yapmamıza rağmen kısa sürede yüzde yüz nüfus artışı sağlamışız. Bu nüfus artışı, nüfus planlamasına göre olan artış değildir. Dışarıdan buraya göç var. İnsanlar ev alıyor, iş kuruyor ve hayatlarını burada sürdürüyorlar.”

Soru: Sahilin hemen yanı başında yükselen binalar eleştiri oklarının hedefinde. Buna ne diyorsunuz?
Cevap:
“En çok eleştirilen yerlerden bir tanesi de sahildeki yüksek katlar. 3194 Sayılı Kanun açık ve net. İkide bir temcit pilavı gibi dillerine dolandırıp söylemesinler. Yüksek katı bir tek mania kriteri keser. Mania hattı, uçakların uçuş yüksekliğiyle ilgili belirtilen yüksekliktir. Yomra mania hattının dışındadır. Mania ile ilgili bir şeysi yoktur. Şimdi sahilde yapılan inşaatlar tam 60 dönüm arazi üzerine yapılan inşaatlardır. Bazı yerlerine 25 kat vermişiz, tamamen park, bahçe ve yeşil alandan oluşan bir yer olacak. Bu binaların altı tamamen kapalı otoparktır ve bunun da çok ciddi maliyeti vardır. Özellikle söylüyorum, önümüzdeki dönem şehrin en gözde yeri orası olacaktır. Eleştirenler o zaman bizden helallik isteyecektir. Hem muhalefetin hem iktidarın eleştirilerine yargı önünde cevap vermişim. Alnım ak. Bu sözler boş sözlerdir.”

Soru: Başkanlıktan sonra ki hedefiniz nedir?
Cevap:
“Ben ilçemi çok seviyorum, halimden de şikayetçi değilim. Bağlı bulunduğum partimde görev istenmez, verilir. Önümüzdeki seçimlerle ilgili AK Parti Genel Merkezi çok güzel çalışmalar yapıyor. Herkesin biyografisi ve karnesi orada var. Orada çıkan karnede halk bizi nerede görmek istiyorsa, büyüklerimiz bize orada yer verir. Halk bizi görmek istemiyorsa da büyüklerimiz bize görev vermez. Bu işten gücenmeyiz, kırılmayız. Onun için halkımızın ve Genel Merkezimizin emrindeyiz.”

Soru: Salih Dursun Caddesi’nin isminin değişeceği gündeme geldi. Caddenin ismi değişecek mi?
Cevap:
“Salih Dursun, Türkiye’ye mal olmuş sporcu bir kardeşimizdir. Salih Dursun yapmış olduğu hareketiyle Trabzon’un, Trabzonspor’un, taraftarların tercümanı olarak hareket etmiştir. Bütün spor otoriteleri Trabzonspor’un haksızlığa uğradığını ve o maçın katledildiğinin beyan ediyorlar. Salih Dursun’un hakeme kırmızı kart göstermesi maçı iyi idare edemediğini ifade ediyor. Salih Dursun Caddesi yerinde duruyor ve durmaya da devam edecektir. Salih Dursun’un Trabzon’dan gitmesi bu durumu değiştirmeyecektir. Salih Dursun’un, sergilediği onurlu davranış karşılığı olarak isminin caddeye verilmesini uygun bulduk. Biz burada olduğumuz müddetçe de değişmeyecektir. Bizden sonra başkaları başka türlü karar alırsa, ona da biz karışamayız.”

Soru: En fazla eleştiri aldığınız nokta yüksek katlar, bu eleştirileri nasıl değerlendiriyorsunuz? Hak verdiğiniz noktalar var mı?
Cevap:
“İş yapılan yerde mutlaka eleştiri olacaktır. Biz zaten eleştiriye açık bir belediyeyiz. Burada asıl eleştirilen nokta büyükşehir statüsüne kavuşmadan önce Kaşüstü’ne verilen yüksek katlardı. Mahalle baskısı sonucu bu katların iptali istendi. Fakat bunlar anayasal haktır, adam inşaat ruhsatını almış bizim bunu iptal etme gibi bir şansımız yok. İnşaatına devam eden adamın hangi mantıkla gidip katını keseceğim? Böyle bir şeye yetkim yok. Hadi yaptım diyelim. Sonucunda mahkemelik olurum ve mahkemede tazminatı kuruma kesmez, kişiye keser. İşin bir başka tarafı da var. Yiğidi öldüreceksiniz ama hakkını yemeyeceksiniz. Eğer Kaşüstü, Yalıncak ve Pelitli’de bu kadar esnek davranılmasaydı bu hareketlilik söz konusu olmazdı ve asla bu yatırımlar kazandırılamazdı. Yapılan emsalin ve yoğunluğun fazla olduğunu ben de düşünüyorum. Keşke biraz daha iyi planlama yapabilseydik, biraz daha yeşil alan, park, bahçe ağırlığı verebilseydik. Bunu eleştiri olarak kendime ben de söylüyorum. Bizi eleştirirken Beşirli’ye de bir baksınlar, yaşam alanları var mı? Eleştiri yaparken biraz daha dikkatli olmak lazım.”

Soru: Kaşüstü kavşağının dal-çık olmasına karar verildi, son durum nedir?
Cevap:
“Kaşüstü kavşağı tamamen bitmiş ve onaylanmıştır. Bu sorunun çözülmesinde Karayolları çok duyarlı davrandı. Hızlı bir şekilde proje çıkarılıp köprülü kavşak yapılması için ihale yapılmıştı. Devasa bir görüntü kirliliği olacaktı. Kaşüstü Trabzon’un gözbebeği bir mahalledir ve bu görüntüyü kabul edemezdik. Şimdi dal-çık olarak hayata geçirilecek olan projenin ölçüm çalışmaları bitti. Bu ayın sonuna doğru kazmayı vuracağız. Yapımı da basittir ve en fazla üç aylık bir süre içinde Karayollarımız işi tamamlayacaktır. Belki yılbaşını vakit olarak biraz geçer. Bununla birlikte Karayollarımız orada çok ciddi yol bağlantıları kurdu. Hem Kanuni Hastanesi’ne hem Tıp Fakültemize hem de Çağlayan’a bağlantılar olacak. Bu şekilde trafikteki yığılmayı engelleyeceğiz.

Röportaj:Meryem AKGÜN

Son Güncelleme: 10.10.2016 10:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com