26 Eylül 2016 Pazartesi 11:33
İlkellikte Sınır yok!

Trabzon’un Ortahisar ilçesi Yalıncak mahallesinde bulunan Kredi ve Yurtlar Kurumu Müdürlüğü’ne bağlı Ahmet Yaşar Hocaefendi Erkek Öğrenci Yurdu, hem bulunduğu konum itibariyle, hem de fiziki altyapısı nedeniyle eleştirilerin odağı oldu. Yurdun kanalizasyonunun, binanın dışından yürütülen borularla metrelerce uzaklıktaki plastik depoya bağlandığı, depo dolduğunda ise belediye vidanjörü yardımıyla boşaltıldığı ortaya çıktı. Duruma tepki gösteren çevre sakinleri, yetkilileri göreve çağırdı.

BELEDİYE MECLİSLERİ İLLEGALİTENİN NOTERİ DEĞİL
Vatandaşların tepkilerine destek veren Ortahisar Belediyesi’nin MHP’li Meclis Üyesi Davut Çakıroğlu, “Kamu kurumları devletin temsil makamları olup, illegal işler yapıp kötü örnek oluşturmazlar. Şayet bu kural birileri tarafından delinir ise, yama tutmaz. Şayet bu yama işini belediye meclislerine, kamu yararı kılıfıyla yaptıracaklarını düşünüyorlarsa Meclis’e gelmesinler. Belediye meclisleri illegalitenin noteri değildir. Kamu adı kullanılarak devlet kurumları ve vatandaşlar zarar görmektedir. Neresinden bakarsanız bakın, neresinden tutarsanız tutun anlaşılır, anlatılır yanı yoktur. Bir yerin sosyal tesis alanı olmasının şartları bellidir, ya planda işlenmiştir, ya da plan değişikliği gerekir. Burada yapılmış mıdır? Hayır, yapılmamıştır” dedi.

BURADA YURT OLMAZ
Yurt yerinin de uygun olmadığını savunan Çakıroğlu, belediyenin vidanjör hizmeti vermesini skandal olarak değerlendirdi. Konut alanının yurt yapıldığını söyleyen Çakıroğlu, “Bu alan konut alanı olup yurt olarak işletilmesi an itibari ile hukuken mümkün değilken, hangi akla hizmet kira sözleşmesi imzalanır? Ortahisar ve Büyükşehir Belediyesi’nin yapması gerekenler var. Sayın başkanlar Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ile Ahmet Metin Genç, ilgili birimlere talimatlarını verip eksiklikleri gidermelidir. Belediyenin vidanjör hizmeti vermesi skandal davranıştır. Böylesi bir yerle Kredi ve Yurtlar Kurumu kira sözleşmesi yaparak devlet ciddiyetini sulandırmış, saygınlığını örselemiştir. Trabzon şehrinin marka değerine zarar verecek işlere imza atmaktan çekinmemiştir. Bu şehir kaderine terk edilmiş gibi görüntüler vererek, ‘Biz yaptıysak kabul etmek ve yetinmek zorundasınız’ demeye kimsenin hakkı olmadığı gibi haddi de yoktur. Ayrıca Ahmet Yaşar Hocaefendi ismi bu iş için yanlış olup, merhumun manevi şahsını rencide etmektedir” diye konuştu.

(Meryem AKGÜN)

ss-001.jpg

Son Güncelleme: 07.12.2016 09:18
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com