12 Aralık 2012 Çarşamba 12:20
İş Sağlığı ve Güvenliği Konulu Seminer Trabzon'da gerçekleşti

İŞ KAZALARI ÜRKÜTÜCÜ BOYUTTA

Türk-İş üyeleri ve bağlı sendika temsilcilerinin katılımıyla Trabzon’da İki gün süren İş Sağlığı ve Güvenliği başlıklı  seminerde konuşan Türk-İş Trabzon İl Temsilcisi Hasan Basri Hatipoğlu iş kazalarına dikkat çekerek “ülkemizdeki kayıt dışılık, örgütsüzlük, taşeronlaştırma, sigortasız ve kaçak işçi çalıştırma iş kazalarını ürkütücü boyutlara taşımaktadır.İşçi ölümlerine seyirci kalmayalım gerekli önlemleri alalım.Kazaları önlemek bedel ödemekten daha ucuz” dedi.

İNSAN HAYATI BU KADAR UCUZ MU?

 

İş kazaları ve ölümlerin 2007’den bu yana artışına dikkat çeken Hatipoğlu ”2010 yılı SGK istatistiklerine göre, 62.903 iş kazası, 533 meslek hastalığı olgusu meydana gelmiş,  bunların bin 454’ü ölümle sonuçlanmıştır. İş kazaları sonucu iki bin 85 kişi ise sürekli iş göremez hale gelmiştir Türkiye bu konuda vurdumduymazlık ile kadercilik arasında gidip geliyor.Önlemler konusunda ortada bir samimiyet yok.İnsan hayatı bu kadar ucuz değil” açıklamasında bulundu.

İŞ KAZALARINDA DÜNYA ÜÇÜNCÜSÜYÜZ

Dünyada en fazla iş kazası olan ülkeler arasında Türkiye’nin üçüncü sırada yer aldığını belirten Hasan Basi Hatipoğlu “ AB ülkeleri arasında ölümlü iş kazaları açısından ilk sırada yer almaktadır. Günümüzde açlık ve iş kazası riski arasında tercih yapmaya zorlanan yurttaşlarımız, maalesef iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin olmadığı işyerlerinde çalışmaya zorlanmaktadır. Türkiye’de iş sağlığı ve güvenliği tablosunun olumsuz olmasının nedeni, bu alanda ciddi önlemlerin alınmamasıdır” şeklinde konuştu. 

Son Güncelleme: 14.12.2012 13:54
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Karadenizinsesi.com